“Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu polega na obserwacji ptaków przy karmniku (na parapecie, w ogródku, w parku itd.) i w jego najbliższej okolicy. Zasady są bardzo proste: na obserwację poświęćmy co najmniej godzinę w dniach 29, 30 lub 31 stycznia 2021. Możemy obserwować w każdy z dni lub tylko w jeden. Każdy dzień jest traktowany jako osobna obserwacja. Ważne, aby obserwacje prowadzić w ciągu dnia i rozpoznawać zarówno gatunki, jaki i liczebność.
Dane zebrane z Waszych obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach” - czytamy w informacji na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Po obserwacji wypełnić trzeba Kartę Obserwacji z Dystansu przygotowaną przez OTOP – wyłącznie w wersji elektronicznej (jako formularz). W formularzu znajduje się ograniczona liczba 55 gatunków ptaków, najczęściej spotykanych przy karmnikach w naszym kraju. Formularze należy wysłać do 7 lutego 2021.
Uwaga! Liczenie przebiega według ściśle określonej, ale niezbyt skomplikowanej metodologii. TUTAJ można się z nią zapoznać.
- Wszyscy mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu - kiedyś musi być czas na naukę. Na stronie internetowej ptaki.info każdy obserwator może zaznajomić się z wyglądem i opisem wszystkich gatunków ptaków w naszym kraju - mówi Dariusz Ożarowski, ornitolog z Trójmiejskiej Grupy OTOP. - Liczenie musi trwać co najmniej godzinę. Informacje zebrane podczas danego liczenia wpisujemy do formularza. Jeżeli kolejne liczenie wykonujemy następnego dnia, lub po dłuższej przerwie tego samego dnia, dane wpisać należy do odrębnych formularzy.
Bieżące informacje na profilu OTOP na Fb
Na zdjęciach reprezentanci kilku z gatunków ptaków najczęściej odwiedzających nasze karmniki, oprócz przedstawionych są wśród nich jeszcze kosy, czyże, grubodzioby, dzięcioły duże, mazurki, dzwońce.
Ptakiem Zimowego Ptakoliczenia jest kuropatwa. To gatunek, który niegdyś był bardzo pospolity i łatwy do zaobserwowania wśród mozaiki wiejskich pól. Niestety z powodu zmian w rolnictwie, przede wszystkim intensyfikacji produkcji rolnej, zanikaniu miedz, śródpolnych zakrzewień i nieużytków, liczebność kuropatwy drastycznie zmalała. Mimo spadku liczebności jest to nadal gatunek znajdujący się na liście ptaków łownych.