• Start
  • Wiadomości
  • Zielony Budżet Obywatelski wchodzi do Gdańska. Ile będzie wynosił?

Zielony Budżet Obywatelski wchodzi do Gdańska. Ile będzie wynosił?

To będzie budżet, z którego środki będzie można przeznaczać jedynie na ekologiczne propozycje, w tym budowę ogrodów deszczowych, coraz popularniejszych w naszym mieście parków kieszonkowych czy dodatkowe nasadzenia w przestrzeni miejskiej. Na ten cel zabezpieczono blisko cztery miliony złotych.
17.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku powstało już kilka ogrodów deszczowych. Jest szansa, że dzięki BO będzie ich w naszym mieście jeszcze więcej
W Gdańsku powstało już kilka ogrodów deszczowych. Jest szansa, że dzięki BO będzie ich w naszym mieście jeszcze więcej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zapowiedzi wprowadzenia takiego budżetu pojawiały się w kampanii wyborczej w 2018 roku. W ubiegłym roku władze Gdańska także zapowiadały, że przygotowują się do tego rozwiązania, tym bardziej, że coraz bardziej odczuwalne są, także w naszym mieście, zmiany klimatyczne.

- Projekt Zielonego Budżetu Obywatelskiego gotowy. Teraz wszystko w rękach radnych. Uchwała trafi pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska. Mam nadzieję, że radni odniosą się do niej pozytywnie i pozwolą nam na rozpoczęcie pilotażowej edycji Zielonego BO jeszcze w tym roku. Zasady składania wniosków i głosowania na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego będą praktycznie takie same, jak w przypadku tradycyjnego BO - informuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Zielone projekty będzie można zgłaszać w pięciu obszarach: nasadzanie, przestrzenie rekreacyjne, renowacja, ogrody deszczowe i parki kieszonkowe.

Ogrody deszczowe na... Długich Ogrodach
Ogrody deszczowe na... Długich Ogrodach
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Zgodnie z proponowaną uchwałą na tzw. zielone projekty środki pochodzić będą z puli Budżetu Obywatelskiego: 20 procent dla każdej dzielnicy i 30 procent w projektach okołomiejskich. Łącznie będzie to blisko cztery miliony złotych. W głosowaniu mieszkanki i mieszkańcy będą mieć dwa dodatkowe punkty.

"Zielone projekty" będzie można zgłaszać w pięciu obszarach:

  • Nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej: w parkach, zieleńcach, skwerach, w ramach zieleni przyulicznej, na terenach mieszkaniowych gminnych
  • Przestrzenie rekreacyjne kształtowane w zieleni, w których dominującą funkcją będzie rekreacja czynna

  • Parki kieszonkowe, czyli ogólnodostępne tereny zieleni niewielkich rozmiarów o powierzchni od 300 do 1000 mkw, miejsce do wypoczynku biernego, wyposażone w elementy małej architektury.

  • Ogrody deszczowe, czyli obiekty retencyjne zagospodarowujące wody opadowe z pobliskich terenów utwardzonych w zieleni miejskiej lub przydomowej zakładane w gruncie lub w pojemnikach. Ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu

  • Renowacja istniejących terenów zieleni - działania polegające na poprawie istniejącego stanu parku, zieleńca, skweru czy pasa zieleni przyulicznej

 

Ogród kieszonkowy w sąsiedztwie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Ogród kieszonkowy w sąsiedztwie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Projekty do "zielonego" BO będzie można zgłaszać już od marca - podobnie jak propozycje do zwykłego Budżetu Obywatelskiego. Co też istotne, będzie można je realizować wyłącznie na terenach gminnych.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta