• Start
  • Wiadomości
  • “Zielona Retencja - jak zacząć?”. Praktyczna konferencja o zagospodarowaniu deszczówki

“Zielona Retencja - jak zacząć?”. Praktyczna konferencja o zagospodarowaniu deszczówki

Zielona Retencja to wydarzenie, które wyznacza nowe standardy w podejściu do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych przy wykorzystaniu zieleni. Konferencja odbędzie się w Gdańsku - wielokrotnie docenianym za gospodarowanie wodami opadowymi. Wydarzenie zaplanowano od 19 do 21 czerwca. Wciąż można dołączyć - do 14 czerwca.
08.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi spacerujących wzdłuż ścieżki ogrodów deszczowych podczas II edycji konferencji Zielona Retencja. W tle widać miejskie otoczenie z budynkami mieszkalnymi, zaparkowanymi samochodami oraz zielenią miejską. Uczestnicy spaceru wyglądają na zainteresowanych, prawdopodobnie słuchają przewodnika lub uczestniczą w dyskusji na temat ogrodów deszczowych. Niektórzy z nich mają na sobie identyfikatory konferencyjne, co wskazuje na ich uczestnictwo w oficjalnym wydarzeniu. Trawa i roślinność w ogrodach deszczowych są bujne i zielone, co podkreśla ich znaczenie w miejskiej retencji wody
Spacer ścieżką ogrodów deszczowych podczas II edycji konferencji Zielona Retencja
Fot. mat. Gdańskie Wody

Zielono na Narzędziowców! Łąka kwietna i ogród deszczowy upiększą stoczniowe tereny

Dlaczego warto dołączyć?

Organizatorami konferencji “Zielona Retencja” są Gdańskie Wody, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie i Gdańska Fundacja Wody.

Konferencja Zielona Retencja to esencja praktyki i teorii dotyczącej wykorzystania zieleni do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych. Eksperci z różnych dziedzin prowadzą warsztaty, pokazy, dyskusje i prelekcje, dostarczając uczestnikom konkretnych narzędzi i umiejętności potrzebnych do skutecznych działań na rzecz retencji wód opadowych i adaptacji do zmian klimatu. Tegoroczna, trzecia już, edycja skupi się szczególnie na tym, jak zacząć.

- Rozwój, modernizacja i utrzymanie infrastruktury związanej z zarządzaniem wodą: tak, ale nie tylko. Zielona Retencja to przestrzeń, w której definiujemy konkretne wyzwania i pokazujemy, jak można podejść do ich rozwiązania - mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. - Mówimy o nich od etapu projektowania przez wykonawstwo i utrzymanie. Efekty pokazujemy w terenie. Trzonem naszej konferencji są zajęcia praktyczne. Naszą ambicją jest budowanie społeczności, która będzie dzielić się swoimi doświadczeniami.

- Program został przygotowany tak, by zaciekawił zarówno tych "zielonych" w temacie zielonej retencji, jak i tych, którzy są już na etapie wdrożeniowym. To kompendium wiedzy od praktyków dla praktyków - zachęca Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w Gdańskich Wodach.

Wodny raport. W 2022 roku Gdańsk znów Liderem Rankingu Water City Index

Praktycznie i klimatycznie!

Jednym z unikatowych elementów konferencji jest możliwość udziału w warsztatach terenowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak planować, projektować i utrzymywać ogrody deszczowe. Skomponują własną rabatę retencyjną i posadzą w niej rośliny. Praktycy zdradzą, czym jest retencyjny jeż czy szczerbate krawężniki.

W tym roku planowana jest także:

  • rowerowa wycieczka po gdańskich ogrodach deszczowych,
  • komputerowe warsztaty z modelowania hydrodynamicznego
  • i wyznaczania ścieżek spływu na podstawie ukształtowania terenu miasta Rumi.

Prelegenci opowiedzą także o retencji leśnej, wytycznych do aktualizacji MPA czy skuteczności zieleni retencyjnej w pochłanianiu CO2.

To doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć i poznać, jak funkcjonują rozwiązania z zakresu retencji wód deszczowych oraz dowiedzieć się, z jakich narzędzi warto korzystać, by efektywnie zarządzać systemem retencji.

Różne branże, jeden cel

Integracja różnych branż oraz nawiązywanie nowych, wartościowych znajomości biznesowych są ważną częścią wydarzenia. Prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska, zarówno w roli prelegentki, dyskutantki, jak i uczestniczki oraz naukowczyni, opowie o tym, jak zacząć wdrażać zieloną retencję w miastach.

O dobrych praktykach w zakresie renaturyzacji wód opowie zastępca dyrektora ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem, Agnieszka Zientara.

Do współtworzenia konferencji zostali zaproszeni także m.in. Janusz Bohatkiewicz (Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Politechnika Krakowska), Piotr Czarnocki (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Barbara Rajkowska (IOŚ), Piotr Nieznański (WWF), Paweł Sikorski (Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie"), Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody), Patrycja Wolińska-Bartkiewicz (ZWiK Szczecin) i Piotr Ziętara (Wodociągi Miasta Krakowa). Pełen program dostępny na stronie internetowej konferencji.

Jak zaoszczędzić ponad 5 milionów litrów wody rocznie? Gdański Intel zna odpowiedź

Networking

Organizatorzy zadbali o to, by nadmorski klimat sprzyjał swobodnej wymianie myśli i doświadczeń. Pierwszego dnia zaproszą uczestników na kolację na plaży, a wieczorem drugiego dnia na tańce. Tradycyjnie odbędzie się też retencyjny HYDE PARK, na którym nie ma trudnych pytań.

Rejestracja uczestników trwać będzie do 14 czerwca, szczegółowe informacje po wejściu na podstronę zapisów.

Grafika promuje wydarzenie Zielona Retencja – Jak zacząć? , które odbędzie się w dniach 19-21 czerwca 2024 roku w Kunszcie Wodnym w Gdańsku. Zaprasza na spacery po gdańskich ogrodach deszczowych, eksperckie warsztaty oraz oferuje wiedzę opartą na doświadczeniu i inspirujące rozwiązania, wszystko na tle bujnej zieleni roślin.
Mat. Gdańskie Wody


Partner strategiczny: Invest Gda

Patronat honorowy: PGW Wody Polskie

Partnerzy wydarzenia: Miasto Gdańsk, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ACO Polska, Aquanet Retencja, DHI, PM Ecology, SCALGO, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Pomorskie Forum Wodociągowe, Polski Kongres Drogowy.

TV

Obchody Święta Policji Komendy Miejskiej