Gdańsk w Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu
W Gdańsku mieszka ponad 486 tys. osób. Ponad 25 proc. z nich ma 60 i więcej lat. Ten odsetek stale rośnie – zarówno w naszym mieście, jak i w innych aglomeracjach na świecie. Ważne więc, by zmieniając miasto i proponując ofertę dla mieszkańców, robić to z uwzględnieniem potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców w wieku 60+. Właśnie tak dzieje się w Gdańsku – miejska polityka uwzględniającą potrzeby i oczekiwania osób w wieku 60+ była jedną z pierwszych w Polsce. Działania samorządu doceniła Światowa Organizacja Zdrowia: na początku tego roku Gdańsk dołączył do światowej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
- Jesteśmy jednym z kilkunastu miast w Polsce, które taki certyfikat mają. Ale nie jest on tylko po to, żeby wisiał w gabinecie. On zaświadcza o tym, że umiemy aktywizować seniorów, organizować dla nich aktywności, i co najważniejsze - wspieramy ich w tym, co sami chcą robić - podkreśliła podczas marcowej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, ogłaszając przyjęcie miasta do tego światowego grona.
Działania Gdańska na rzecz seniorów
Od sierpnia 2023 roku w Centrum Dolna Brama działa Centrum Informacji i Animacji Senioralnej. Zespół Centrum koordynuje działania miasta dla osób 60+, z myślą o nich tworzona jest także sieć wymiany informacji. Animuje ono również działania oczekiwane przez seniorów.
Każdego roku w Gdańsku zabezpieczane są też środki na Gdański Fundusz Senioralny, który wspiera finansowo integrację i aktywizację gdańskich seniorów.
W 2007 r. powołano Gdańską Radę ds. Seniorów, w 2011 r. ustanowiono Pełnomocnika ds. Seniorów, a w 2018 r. powołano Radę Seniorów w Gdańsku, czyli reprezentację osób 60+ przy Radzie Miasta Gdańska.
Gdańska Rada Seniorów
Pierwsze wybory do Rady Seniorów w Gdańsku przeprowadzono w roku 2018. Wyłoniono wówczas 31 osób, w większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz gdańskich seniorów. Funkcję przewodniczącego rady pełnił Aleksander Żubrys.
– Stworzyliśmy rzetelne podstawy organizacyjne. Nasza rola to koordynowanie, wspieranie pracy organicznej, która dzieje się w terenie. To wstęp do tego, aby nasze postulaty były słyszane przez władze, żeby wzrosła nasza skuteczność, poczucie sprawczości, szacunek. Sprawy poruszane na sesjach od razu przekazywane były do klubów seniora i stowarzyszeń – mówił podczas spotkania kończącego pracę Rady pierwszej kadencji.
W pierwszej kadencji Gdańska Rada Seniorów spotkała się na 20 sesjach i podjęła 35 uchwał. Dotyczyły m.in. bezpieczeństwa seniorów, aktywizacji zawodowej i społecznej seniorów, upowszechniania edukacji i kultury oraz budowania więzi międzypokoleniowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, klubami seniora i radami dzielnic, oraz ochrony środowiska.
Wyzwań stojących przed Radą Seniorów w Gdańsku nie brakuje – a z tymi, które pojawią się w najbliższym czasie, zmierzą się już osoby tworzące jej skład w nowej kadencji. Właśnie rozpoczęły się wybory do Rady: kandydatów i kandydatki można zgłaszać do 21 maja. Radnymi mogą zostać osoby mieszkające w Gdańsku, które w tym roku ukończą 60 lat. Kandydatów i kandydatki mogą zgłosić:
- grupa co najmniej 30 mieszkańców,
- organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów, grupa siedmiu radnych miasta Gdańska,
- Gdańskie Kluby Seniora,
- podmioty prowadzące uniwersytety trzeciego wieku,
- Gdańska Rada Działalności Pożytku Publicznego,
- Rady Dzielnicy.
Szczegóły w BIP.
Wybory członków Rady Seniorów w Gdańsku odbędę się 20 czerwca. Pięć dni później poznamy jej nowy skład.