• Start
  • Wiadomości
  • Zewnętrzna galeria na budynku ECS poświęcona prezydentowi. Do obejrzenia również w czwartek

Zewnętrzna galeria na budynku ECS poświęcona prezydentowi. Do obejrzenia również w czwartek

W dzień drugiej rocznicy ataku na prezydenta Gdańska, 13 stycznia 2021 roku, na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności, od godzin późnych popołudniowych, oglądać możemy galerię 20 wielkoformatowych zdjęć, ukazujących w sposób przekrojowy 20 lat prezydentury Pawła Adamowicza. Wystawa pojawi się również jutro po zmroku, w dzień śmierci prezydenta. 
13.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie zrobione po zmierzchu, w głębi okazały budynek ECS a na jednej ze ścian wielkie zdjęcie - portret prezydenta Pawła Adamowicza
Wśród zdjęć w ściennej galerii również to: prezydent Paweł Adamowicz trzyma w dłoniach karton pełen drożdżówek, częstował nimi mieszkańców na gdańskim dworcu
mat. ECS

 

 

Jedna ze ścian budynku Europejskiego Centrum Solidarności zamieniła się dziś, 13 stycznia 2021 r., w niezwykłą ścianę galeryjną pokrytą zmieniającymi się co kilka sekund wielkoformatowymi fotografiami, przypominającymi życiową drogę zamordowanego prezydenta Gdańska. 

- Pokaz zdjęć poprzedzony jest planszą zawierającą treść zaczerpniętą z tablicy pamiątkowej znajdującej się przed ECS - mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. - Są na niej m.in. ostatnie słowa prezydenta, które wypowiedział na scenie, podczas 27. finału WOŚP, tuż przed atakiem - 13 stycznia 2019 roku. 

Te słowa to słynne: “Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam!”

na pierwszym planie rozmyta postać z flagą Gdańska, w głębi budynek ECS i wyświetlany napis Paweł Adamowicz (1965-2019)
 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Kolejne zdjęcia przypominają znaczące i podniosłe momenty z historii najnowszej Gdańska: powrót dzwonów na wieżę kościoła św. Brygidy, koncert Jeana Michela Jarre’a z 26 sierpnia 2005 roku, który odbył się na terenie Stoczni Gdańskiej z okazji obchodów święta 25. rocznicy Porozumień Sierpniowych czy uroczystości związane z przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Andrzejowi Wajdzie. Prezydent widnieje na nich z ważnymi dla Gdańska i Polski osobistościami: premierem Tadeuszem Mazowieckim, senatorem Bogdanem Borusewiczem, prezydentem Lechem Wałęsą, arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim. Podczas otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności Paweł Adamowicz towarzyszy m.in. Joannie Muszkowskiej-Penson, lekarce i wykładowczyni akademickiej, więźniarce z Ravensbrück i opozycjonistce z czasów PRL.

Ale w kadrach są też uchwycone radosne momenty, gdy gdański prezydent pozuje z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem - obaj przebrani za kolędników czy idzie z flagą w Trójmiejskim Marszu Równości (po raz pierwszy dołączył do marszu w 2017 roku).  

Wśród 20 plansz znalazła się też fotografia starsza, z archiwum KFP, ukazująca Pawła Adamowicza, wówczas studenta wydziału prawa UG, podczas strajków na uczelni w 1988 roku. Przyszły prezydent Gdańska był ich przywódcą. 

Wystawa na fasadzie budynku ECS pojawi się również jutro po zmroku, w dzień śmierci prezydenta
Zdjęcia na fasadzie budynku ECS pojawią się również jutro po zmroku, w dzień śmierci prezydenta
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Autorami fotografii niezwykłej galerii są gdańscy fotoreporterzy, którzy towarzyszyli prezydentowi w wielu aspektach jego pracy dokumentując miejskie wydarzenia, m.in. nieżyjący już Maciej Kosycarz, Renata Dąbrowska czy Anna Rezulak.

Galeria pojawi się na budynku ECS również jutro, po zmroku.

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana