Najlepsze prace znajdą się na okładkach specjalnej, ekologicznej serii zeszytów do przyrody. Wybór nie był łatwy: wiele prac stało na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod kątem artystycznym, jak i merytorycznym.
Na konkurs wpłynęły 144 projekty uczniów z 18 gdańskich szkół podstawowych. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: 10-latków (28 prac), 11-latków (65 prac) oraz 12-latków (51 prac). Dla wielu z nich temat plastycznego konkursu okazał się bardzo interesujący i ważny.
– Cieszymy się, że uczniowie mają całkiem sporą wiedzę na temat konsekwencji, jakie może mieć pozostawianie śmieci w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych bądź ich wyrzucanie do toalety, czy odpływu zlewozmywaka – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, specjalista ds. edukacji ekologicznej z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, organizatora konkursu w ramach programu edukacyjnego „Bliżej źródeł”.
Najważniejszym kryterium poddanym ocenie była zgodność z tematem konkursu. Punktowano także estetykę prac oraz pomysł i kreatywność. Jury konkursowe, złożone ze specjalisty ds. ochrony środowiska, inżynierów sanitarnych oraz grafika, postanowiło nagrodzić 12 prac z podziałem na kategorie wiekowe.
WYNIKI KONKURSU:
Kategoria 10 lat:
I miejsce: Jakub Zembrzuski z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 48
II miejsce: Emilia Iwicka z klasy Vb Szkoły Podstawowej im. Św. Jana de la Salle
III miejsce: Weronika Wiśniewska z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 50
wyróżnienie: Helena Jaguszewska z klasy IV Naszej Szkoły z Przedszkolem
wyróżnienie: Maksymilian Dobrowolski z klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 7
Kategoria 11 lat:
I miejsce: Oliwier Jędraszek z klasy Vg Szkoły Podstawowej nr 38
II miejsce: Aleksandra Szultka z klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 17
III miejsce: Martyna Stawicka z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 48
wyróżnienie: Klara Hinc z klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 48
Kategoria 12 lat:
I miejsce: Agata Bednarska z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 65
II miejsce: Roksana Zielińska z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 20
III miejsce: Zuzanna Bernaciak z klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 20
wyróżnienie: Aleksander Czeszkiewicz z klasy VIc Szkoły Podstawowej nr 1
Przyznano także nagrodę specjalną dla pracy Otylii Kostki z klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 50.
– To bardzo dobra praca pod względem graficznym: jednorodnie potraktowana, trudna technika, sieć rur, która wypełnia cały niemalże obszar i artystyczna nieprecyzyjność to cechy, które dają tej okładce wiele uroku – twierdzi Kamila Schinwelska, członek jury, projektantka grafiki użytkowej.
Nagrodę dla najaktywniejszej klasy otrzymała klasa Va ze Szkoły Podstawowej nr 48 w ZKPiG nr 12 w Gdańsku.
Doceniono także podstawówkę, której uczniowie stworzyli najwięcej projektów. W tej kategorii nagrodę zdobyła również Szkoła Podstawowa nr 48 w ZKPiG nr 12 w Gdańsku.
– Szacunek najmłodszego pokolenia gdańszczan dla środowiska naturalnego, to najlepsza gwarancja tego, że Gdańsk nadal będzie miejscem przyjaznym i zdrowym. Dlatego cieszy niezmiernie, że nasi gdańscy uczniowie wykazali się nie tylko talentem, kreatywnością, ale i wysokim poziomem świadomości na temat zasad obowiązujących w strefach ochronnych ujęć wody czy w pobliżu akwenów. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu – podsumował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu za trud włożony w przygotowanie pięknych okładek. Wszystkich autorów zapraszają na uroczystą galę, podczas której zostaną rozdane nagrody i wręczone upominki.
Spotkanie odbędzie się 27 listopada (piątek) o godz. 12.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura w Gdańsku. Poprowadzi ją aktor Teatru Muzycznego w Gdyni i miłośnik wodnej ekologii - Rafał Ostrowski.