Zespół Sierocińca z XVII wieku
Zespół Sierocińca to dwa budynki znajdujące się przy ul. Sierocej. Budynek główny sierocińca z dobudówką (ul. Sieroca 6) został wybudowany w latach 1698-1699. W 1749 roku powstał budynek boczny (ul. Sieroca 8).
Oba obiekty to unikatowy przykład XVII-XVIII wiecznej miejskiej placówki opiekuńczej, działającej od 1699 do 1906 roku. Opiekowano się tutaj wszystkimi potrzebującymi: sierotami, starcami, chorymi i ubogimi, od 1788 roku - jedynie nieletnimi sierotami. W 1906 roku przytułek został przeniesiony do nowego obiektu przy dzisiejszej ul. Stefana Batorego we Wrzeszczu.
W opuszczonych budynkach przy ul. Sierocej swoje miejsce znalazły m.in. placówka medyczna i redakcja pisma „Danziger Volksstime”, potem - od połowy lat 30-tych XX wieku - zostały zaadoptowane na mieszkania.
Nowy oddział GGM - Dom Literatury
Wnętrza historyczne dawnego Zespołu Sierocińca zostaną w przyszłości zaadaptowane na funkcje kultury i turystyki. Znajdzie się tu oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczość wywodzących się z Gdańska artystów.
Po planowanym na 2026 rok zakończeniu prac obiekt ten stanie się siedzibą gdańskiego Domu Literatury.
W lipcu 2022 roku rozpoczął się remont. Pierwszy etap prac to konserwacja i rekonstrukcja zabytku oraz jego adaptacja do nowych funkcji. Koszt realizacji wyniesie około 12 mln zł.
Remont Zespołu Sierocińca, jednego z najstarszych obiektów w Gdańsku
Sześć filmów o historii Zespołu Sierocińca
W ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury powstał cykl sześciu krótkich filmów, w których dr Jan Daniluk przybliża złożoną historię Zespołu Sierocińca.
ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY