• Start
  • Wiadomości
  • Żeglarstwo. Dla kogo Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024?

Żeglarstwo. Zobacz, dla kogo Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024

Nowe rozdanie: przyznano nie tylko nagrodę główną, ale też dwie nagrody specjalne. Laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 zostali: kapitan Jerzy Jaszczuk, kapitan Grzegorz Baranowski i Polski Związek Żeglarski z okazji 100-lecia. Wszyscy otrzymają medal, a kpt. Jerzy Jaszczuk dodatkowo 10 tysięcy złotych. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Gdyni, termin zostanie ustalony wkrótce. Zobacz, jak swój werdykt uzasadniła kapituła Nagrody.
18.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie starszego mężczyzny z brodą
Kapitan Jerzy Jaszczuk, laureat Nagrody im. Leszka Wiktorowicza 2024, należy do grona najwybitniejszych polskich żeglarzy ostatniego półwiecza. Uczestniczył w dalekomorskich wyprawach, kierował grupą regatową i dowodził „Pogorią”. Jerzy Jaszczuk uczestniczył w odbudowie „Generała Zaruskiego”, za którego sterami stoi od 2012 roku
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Kapitan Jerzy Jaszczuk

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich żeglarzy, jest wieloletnim kapitanem STS „Generał  Zaruski”, flagowego żaglowca Miasta Gdańska.

Kpt. Jerzy Jaszczuk został uhonorowany za poprowadzenie rejsu „Szkoła pod Żaglami - rejs  socjoterapeutyczny” - 5-tygodniowego rejsu po Bałtyku na pokładzie żaglowca STS „Generał  Zaruski”. 

Uczestnikami tego unikatowego przedsięwzięcia byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka  Socjoterapii z Łomianek. Przez pięć tygodni uczestnicy uczyli się na pokładzie żaglowca nie tylko  tajników żeglarstwa morskiego, ale także współpracy w grupie i wzajemnej odpowiedzialności.  To szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy zmagają się z zaburzeniami rozwojowymi,  trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym.  

Od lat kapitanem żaglowca, człowiekiem, który tworzy legendę tej jednostki, jest wybitny żeglarz  Jerzy Jaszczuk. To członek załogi słynnego jachtu „Konstanty Maciejewicz”, który w 1973 roku  pod dowództwem kapitana Tomasza Zydlera opłynął Przylądek Horn. Był także członkiem załogi  jachtu „Gedania” w rejsie dookoła Ameryki Południowej z opłynięciem Przylądka Horn. Jerzy Jaszczuk  był jednym z pomysłodawców odrestaurowania żaglowca STS „Generał Zaruski” i od podniesienia na  nim bandery pełni funkcję kapitana. 

Nagrodę stanowią medal oraz dziesięć tysięcy złotych. 

To będzie przygoda życia! Weź udział w rejsie żaglowcem "Generał Zaruski"

Na zdjęciu widać mężczyznę w okularach przeciwsłonecznych i czapce z napisem. Jego skupiona ekspresja wskazuje, że jest aktywnie zaangażowany w żeglugę. W tle inni członkowie załogi pracujący na pokładzie.
Grzegorz Baranowski na pokładzie jachtu MK Cafe POSTI , zdjęcie archiwalne
Fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Kapitan Grzegorz Baranowski

Otrzymał Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka  Wiktorowicza 2024 za poprowadzenie czterech edycji programów szkoleniowych w ramach  programu „I love Poland”. 

Pod opieką kapitana Baranowskiego wyszkoliło się 44 młodych żeglarzy i żeglarek. Najlepszym  potwierdzeniem zdobytych umiejętności były czołowe miejsca zajmowane przez nich na jachcie  s/y „I Love Poland” w prestiżowych regatach, m.in. Rolex Middle Sea Race oraz RORC Transatlantic  Race. 

Grzegorz Baranowski to jeden z najwybitniejszych współczesnych żeglarzy regatowych w Polsce.  Wychowanek Bazy Mrągowo, medalista mistrzostw Polski w klasie 470, członek załogi one tonera  „Gemini” i jachtu klasy ILC 40 „MK Cafe”, na którym pod dowództwem Romana Paszke startował  w regatach One Ton Cup i Admiral’s Cup – zwycięstwo w teamie USA w 1997 roku. Był członkiem  załogi Karola Jabłońskiego, z którym startował w Admiral’s Cup w 1999. W 2002 roku w Sztokholmie  wspólnie z Karolem Jabłońskim, Jackiem Wysockim i Grzegorzem Przybylskim został mistrzem świata w match racingu. W 2007 roku był trymerem włoskiego jachtu +39 - skipper Ian Percy, w regatach  o Puchar Ameryki w Walencji. Od lat należy do elity profesjonalnego jachtingu regatowego i startuje  w najbardziej prestiżowych regatach jachtów klasy maxi m.in. na 100-stopowym Wally Y3K. 

Nagrodę Specjalną stanowi medal. 

Nagrody Rejs Roku 2023 wręczone. Nagroda Głowna trafiła do kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego

Polski Związek Żeglarski

W stulecie istnienia PZŻ został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana  Leszka Wiktorowicza 2024 za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa wśród Polek i Polaków. 

Polski Związek Żeglarski powołany został 11 maja 1924 roku. To dzięki PZŻ polscy sportowcy mogli  startować w Igrzyskach Olimpijskich jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, kilkadziesiąt lat później  zapisując najpiękniejsze karty w olimpijskiej historii. Nasi medaliści stawali się wzorem i inspiracją dla  tysięcy młodych ludzi do uprawiania żeglarstwa. Jest to możliwe dzięki wielu inicjatywom  i programom wdrażanym przez PZŻ. Nagroda Specjalna im. Kapitana Leszka Wiktorowicza jest  podziękowaniem i uznaniem dla tych wszystkich działań.  

Nagrodę Specjalną stanowi medal. 

Baltic Sail Gdańsk 2023. Program i mapa

Dwie strony medalu, który jest koloru złotego. Z jednej strony podobizna głowy kapitana Wiktorowicza, z drugiej - podobizna żaglowca Dar Młodzieży
Awers i rewers medalu Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Laureaci nagrody specjalnej otrzymują wyłącznie medal, laureaci nagrody głównej - medal i 10 tysięcy złotych
Press Club Polska

Kto przyznał nagrody?

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo  Kaphornowców i Press Club Polska. Laureatów edycji 2024 ogłoszono w poniedziałek, 18 marca.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie: 

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły) 
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców 
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców  
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni 
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni 
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl  

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Gdyni, termin zostanie ustalony wkrótce.  

Leszek Wiktorowicz i nagroda

Był budowniczym i następnie wieloletnim komendantem „Daru Młodzieży”, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu w dniu 6 marca 1988 został opłynięty przylądek Horn. Ten sam rejs stał się też okazją do innego spektakularnego wyczynu: „Dar Młodzieży” przepłynął pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney.

Nagroda im. Leszka Wiktorowicza to jedna z najważniejszych nagród żeglarskich w Polsce. Ustanowiona w 2011 roku, w rok po śmierci patrona, w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.

Kapituła przyznaje w niektórych edycjach Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, za dokonania czy osiągnięcia nie mieszczące się w ramach jednego roku danej edycji nagrody.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok