• Start
  • Wiadomości
  • Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy - zlot żaglowców Baltic Sail to wydarzenie, którego nie można przegapić!
03.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parada żaglowców podczas Baltic Sail`2018, oczywiście także i w tym roku
Parada żaglowców podczas Baltic Sail`2018, oczywiście także i w tym roku
Fundacja Gdańska

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa w naszym mieście międzynarodowa impreza żeglarska z imponującą 22-letnią tradycją. W tym roku zlot zawita na Motławę i Zatokę Gdańską w dniach 5-8 lipca, w ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

- To piękna okazja, gdy dwie imprezy związane z tożsamością Gdańska łączą się - mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, która jest współorganizatorem Baltic Sail.

W przypadku zlotu chodzi oczywiście o morską tożsamość grodu nad Motławą. Wydarzenie będzie doskonała okazją dla osób w każdym wieku, by poznać lepiej nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również całej hanzy. Na zlot przybędzie bowiem 27 tradycyjnych żaglowców z wszystkich krajów basenu Morza Bałtyckiego, a także wyjątkowa jednostka z Holandii - “Mercedes”. Jest to jeden z najładniejszych i najmłodszych żaglowców w Europie, zbudowany został w 2009 r., w Gdańsku zagości po raz pierwszy. Jest to jednocześnie prawdziwy “olbrzym” wśród żaglowców (50 m długości, 18 żagli o łącznej pow. 900 mkw., pomieści 140 osób).

Takie widoki na Gdańsk tylko z pokładu żaglowca, stąd oferta ogólnodostępnych rejsów w ramach Baltic Sail
Takie widoki na Gdańsk tylko z pokładu żaglowca, stąd oferta ogólnodostępnych rejsów w ramach Baltic Sail
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Goszczące podczas Baltic Sail jednostki będzie można nie tylko zwiedzać (cumować będą po obu stronach Motławy, przy Ołowiance i ul. Wartkiej, w strefie żeglarskiej imprezy) i podziwiać podczas parady (o czym dalej). Dziesięć spośród nich, łącznie z “Mercedes”, każdego dnia zlotu zabierać będzie chętnych na trzygodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej. Przygotowano 4 tys. biletów na 110 takich wycieczek - można je nabyć za pośrednictwem strony internetowej Baltic Sail albo w kasie w trakcie trwania zlotu. Uwaga! Nie warto zwlekać do ostatniej chwili, bilety rozchodzą się szybko. Posiadacze Karty Mieszkańca otrzymają 30 proc. zniżki.

Choć pierwsze rejsy wycieczkowe zaplanowano już w czwartek, uroczyste Otwarcie Zlotu odbędzie się w piątek, 6 lipca, w godz. 16-18. Na przedprożu Dworu Artusa przy Długim Targu wysłuchać będzie można koncertu chóru Zawisza Czarny i obejrzeć muzyczną paradę żeglarzy i rekonstruktorów, którzy z Długiego Targu orszakiem przejdą na Ołowiankę.

Rok temu bitwa morska w ramach Baltic Sail rozegrała się przy Długim Pobrzeżu, w tym roku - przy Twierdzy Wisłoujście, która daje większe `możliwości pirotechniczne`
Rok temu bitwa morska w ramach Baltic Sail rozegrała się przy Długim Pobrzeżu, w tym roku - przy Twierdzy Wisłoujście, która daje większe `możliwości pirotechniczne`
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Z 200 rekonstruktorami będzie można spotkać się dzień później, 7 lipca, o godz. 14, podczas “Bitwy Morskiej Wisłoujście 1628”, która rozegra się przy Twierdzy Wisłoujście, oddziale Muzeum Gdańska. Zmagania dzielnych żołnierzy na pokładach tradycyjnych żaglowców, z towarzyszeniem pirotechniki, będzie można obserwować zarówno z twierdzy, jak i z nabrzeża w Nowym Porcie.

Tego samego dnia, między godz. 21 a 22 fani “Morskich opowieści” powinni koniecznie stawić się na Ołowiance, by wziąć udział w biciu szantowego rekordu Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu tego właśnie utworu. Kwadrans po zakończeniu wspólnego śpiewania odbędzie się plenerowy pokaz kultowego filmu w reż. Romana Polańskiego “Dwaj ludzie z szafą”. Po projekcji oglądanej z Targu Rybnego trzeba szybko przenieść się kładką na Ołowiankę - o godz. 22.35 startuje pokaz laserowo - pirotechniczny UWAGA to zmieniona godzina (miał być o godz. 22).

Szanty pod Żurawiem - miłośnikom gatunku nie trzeba tłumaczyć, jakiej muzyki się tu słucha
Szanty pod Żurawiem - miłośnikom gatunku nie trzeba tłumaczyć, jakiej muzyki się tu słucha
Andrzej Radomski/UMG

Jeśli chodzi o szanty, wielbiciele tego gatunku muzycznego będą usatysfakcjonowani. Podczas Baltic Sail zaplanowano ponad 30 godzin muzyki na żywo, koncerty szantowe i folkowe będą odbywać się każdego dnia zlotu na scenie zlokalizowanej na Ołowiance. Wystąpią m.in. Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Szanty, Carrantuohill czy Kuzyni Neptuna.

W niedzielę, 8 lipca, między godz. 15 a 16 odbędzie się wieńcząca zlot parada żaglowców na Motławie z udziałem 80 (małych i dużych) jednostek. Warto przyjść wcześniej by zająć strategiczne miejsce - na paradzie zawsze są tłumy.

W strefie dla najmłodszych, między innymi warsztaty żeglarskie, ale także zajęcia edukacyjne dotyczące bałtyckiej przyrody
W strefie dla najmłodszych, między innymi warsztaty żeglarskie, ale także zajęcia edukacyjne dotyczące bałtyckiej przyrody
Fundacja Gdańska

Od czwartku do niedzieli przez cały dzień na odwiedzających Baltic Sail czekać będzie mnóstwo atrakcji podzielonych na strefy, a w nich m.in:

  • w strefie edukacyjnej w hali namiotowej na Ołowiance odbywać się będą warsztaty - nie tylko żeglarskie - dla dzieci i młodzieży, wystąpi też Teatr Katarynka. W czwartek po południu gościem strefy będzie Szymon Kuczyński, żeglarz, który dwukrotnie opłynął świat i opowie o swoich przygodach.   
  • w strefie relaksu tuż przy nabrzeżu na Ołowiance usypana zostanie Baltic Plaża. Z myślą o najmłodszych organizowane będą animacje, rozgrywki w dyscyplinach plażowych, wspólne wznoszenie budowli piaskowych, malowanie buziek w żeglarskie wzory i wiele innych atrakcji. Dla starszych przygotowano leżaki z widokiem na żaglowce.
  • w strefie gastronomicznej spróbować będzie można przysmaków bałtyckich (nowość!), potraw z grilla i tradycyjnych foodtruckowych dań: pizzy, wafli, lodów.
  • strefa Regat Nord Cup w Marinie Gdańsk (przy ul. Szafarnia) skupiać będzie zawodników i jednostki biorące udział w 13. Regatach Nord Cup oraz w Bursztynowym Pucharze Neptuna. Będzie można obserwować przygotowania sportowców do zawodów, jak również zrelaksować się przy muzyce granej przez dj`a i coś przekąsić. We wszystkich zawodach rozgrywanych w ramach Nord Cup udział weźmie łącznie 700 zawodników na 400 jachtach. Ich zmagania w ramach Mistrzostw Polski w klasie Nautica i Bursztynowego Pucharu będzie można obserwować w weekend w Górkach Zachodnich i przy molo w Brzeźnie.

Wyjątkowym gościem tegorocznego zlotu będzie litewski jacht “Lietuva” z Kłajpedy.

- W stulecie odzyskania niepodległości przez Litwę, Polskę, Estonię i Łotwę, załoga jachtu otrzyma w Gdańsku polską flagę, którą zawiesi na sztagu - mówi Andrzej Radomski z biura prezydenta Gdańska ds. sportu. - Następnie “Lietuva” uda się do Tallina i Rygi, gdzie otrzyma kolejne flagi państwowe. To inicjatywa litewskich żeglarzy, by w taki sposób podkreślić nasze wspólne stulecie niepodległości.

Szczegółowy program Baltic Sail dostępny jest TUTAJ.  

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!