Droga, która nie ma końca
Do narady doszło w środę, 23 października w Europejskim Centrum Solidarności. Spotkanie zorganizował Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. Zaproszono na nie wszystkich przedstawicieli organów doradczych Prezydent Miasta Gdańska, czyli tych, którzy na co dzień zgłaszają prezydent Gdańska koncepcje, jak w optymalny sposób realizować poszczególne polityki miasta. Są to:
- Rada Miasta Gdańska
- Gdańska Rada Seniorów
- Rada Imigrantów i Imigrantek
- Młodzieżowa Rada Miasta
- Gdańska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
- Gdańska Rada Równego Traktowania
Cele narady: przyjrzeć się wspólnie antydyskryminacyjnej drodze, jaką od ponad dziesięciu lat idzie Gdańsk w usystematyzowany i konsekwentny sposób przy pomocy takich narzędzi, jak Model Integracji Imigrantów i Imigrantek z 2016 roku oraz Model na rzecz Równego Traktowania z 2018 roku; a następnie wysłuchać opinii na temat nowego kierunku na tej drodze - ku Miastu Praw Człowieka.
- Gdańsk był liderem nie tylko zmian, jeśli chodzi o prawa człowieka kilkadziesiąt lat temu, ale także wtedy, kiedy przyjmowaliśmy dzięki wspólnej pracy i decyzji Rady Miasta, wcale nie takiej łatwej, Model na rzecz Równego Traktowania w 2018 roku - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Myślę, że ten model ma, jak mawia Lech Wałęsa, plusy dodatnie i plusy ujemne. Jesteśmy miastem, od którego wiele osób się uczy, ale i my się uczymy sami Mamy różne sukcesy na koncie, jak choćby nieustająco trwającą i rozwijającą się współpracę z organizacjami pozarządowymi, właśnie w obszarze na rzecz równego traktowania. Natomiast po tych sześciu latach musimy sobie zadać pytanie: co dalej?
Zdaniem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, są wyzwania - także ludzkie - związane z codzienną pracą. Nie jest bowiem tak, że dzisiaj w każdym miejscu Gdańsk ma setki specjalistów od szeroko rozumianych polityk równościowych.
- Tych ludzi wszyscy wspólnie musimy wyłuskiwać, kształcić, rozwijać, dbać o nich - podkreśliła prezydent Gdańska. - Bo to jest element jakości życia w naszym mieście. Wydaje się, że po różnych rozmowach czas jest na kolejny etap. Jedna z agencji Unii Europejskiej - Agencja Praw Podstawowych, już jakiś czas temu zaproponowała nam pójście drogą Miast Praw Człowieka. Jest już wiele miast europejskich, które tę drogę przeszły. I o tym chcemy dziś z Państwem porozmawiać: o przejściu od naszego Modelu na rzecz Równego Traktowania do Miasta Praw Człowieka. Nie chcę was martwić, ale ta droga się nigdy nie skończy, bo zmienia się społeczeństwo, my się zmieniamy, więc zapisujemy się na pracę, która będzie trwała wiecznie. Podróż niełatwa, ale my się w Gdańsku wyzwań nie boimy.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz radni miejscy - Sylwia Cisoń, Jolanta Banach, Marta Magott, Teresa Wasilewska, Żaneta Geryk, Marcin Makowski, Aleksander Jankowski, a także Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej i wielu przedstawicieli gdańskich rad - w sumie kilkadziesiąt osób.
Znamy skład II kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
Od narady, przez uchwałę i konsultacje społeczne, po wdrażanie
W pierwszej części spotkania historię i sukcesy Modelu na rzecz Równego Traktowania zreferowała Barbara Borowiak, główna specjalistka z Wydziału Rozwoju Społecznego, zaś ideę Miast Praw Człowieka przedstawiła dr Anna Strzałkowska, była doradczyni prezydenta Pawła Adamowicza, która facylitowała i koordynowała procesy społeczne, w wyniku których powstał Model Integracji Imigrantów oraz Gdański Model na rzecz Równego Traktowania, pierwsze samorządowe polityki antydyskryminacyjne w Polsce.
W drugiej części narady, podczas warsztatów, przedstawiono ramę praw człowieka, która jest narzędziem pomocniczym wskazanym przez Unię Europejską dla miast do wdrażania praw człowieka na poziomie lokalnym. Rama obejmuje pięć zobowiązań. Uczestników spotkania poproszono o opinie - co powinno się wydarzyć w mieście w tych obszarach - konkretne przykłady, które będzie można przełożyć na dokumenty, programy edukacyjne, wdrożenia.
Kolejnym krokiem mają być szerokie konsultacje społeczne w listopadzie br. oraz działania partycypacyjne od nowego roku, które wypracują programy wdrożeniowe. Uchwała Miasta Praw Człowieka ma charakter zobowiązania Gdańska do dążenia do ochrony i pełnej realizacji praw człowieka mieszkańców i mieszkanek, oraz kierowania się zasadami praw człowieka (zgodnymi ze standardami europejskimi i ratyfikowanych przez Polskę dokumentami międzynarodowymi) w swoich decyzjach, programach, czy procedurach.
Gościnie z całej Polski rozmawiały w Gdańsku o równym traktowaniu
Zobowiązania dla miast praw człowieka:
- miasto tworzące kulturę praw człowieka wśród mieszkańców i swoich kadr
- miasto zaangażowane w przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy
- miasto gwarantujące prawa gospodarcze, społeczne, kulturalne i środowiskowe dla mieszkańców i zapewniające równy dostęp do usług i przestrzeni
- miasto promujące dialog i współpracę ze społeczeństwem obywatelskim i innymi partnerami na rzecz praw człowieka
- miasto solidarnie działające z innymi samorządami lokalnymi, promujące sprawiedliwą, demokratyczną i zrównoważoną Europę
Nowa Polityka wpisuje się w kierunek działań na rzecz praw człowieka w miastach i regionach Europy, promowany i realizowany przez takie miasta europejskie jak Wiedeń (Austria), Lund (Szwecja), Utrecht (Holandia), Norymberga (Niemcy), czy Barcelona (Hiszpania).
Z definicji, miasto praw człowieka to miejsce, w którym samorząd, lokalne organizacje oraz mieszkańcy i mieszkanki zobowiązują się i współpracują w celu przestrzegania międzynarodowych standardów i norm w zakresie praw człowieka. A jak powiedziała referująca Anna Strzałkowska, to miasto, gdzie wszyscy urzędnicy są ekspertami od równego traktowania, a wszyscy mieszkańcy są nie tylko tolerowani i równo traktowani, lecz czują się chciani.
ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA