Statystyki utonięć są zatrważające: tylko w lipcu tego roku w Polsce utonęło ponad 60 osób. W ubiegłym miesiącu, śmierć w wodzie poniosły 83 osoby.
Najczęstszymi ofiarami są najczęściej niepełnoletni oraz osoby nietrzeźwe. Przyczyny to z kolei:
- brawura
- słabe rozeznanie zbiornika wodnego
- brak umiejętności pływania
- nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli
- alkohol
- brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi
Część utonięć - jak pokazują statystki - to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.
W związku z tym, Policja ostrzega i zaleca: należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione. Ponadto:
- Nie wolno zażywać kąpieli po spożyciu alkoholu.
- Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.
- Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza.
- Nie wolno gwałtownie się zanurzać.
- Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to staw na własnej posesji.
- Należy pamiętać, że każde zbliżenie się do wody może być niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich warunków bezpieczeństwa.
- Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.
- Należy zwracać uwagę na zmieniające się warunki atmosferyczne przed podjęciem decyzji o wypłynięciu sprzętem pływającym na akwen wodny.
Przy okazji przypominamy, że nadal nie można kąpać się na większości gdańskich strzeżonych kąpieliskach, ze względu na sinice. Do wody można wejść z trzech gdańskich strzeżonych plaż: Orle, Sobieszewo i Stogi.