Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week), ustanowiony został 6 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W gdańskim Hevelianum obchodzony jest po raz trzeci.
W dniach 8-11 października odbywać się będą warsztaty dla grup szkolnych, tj. dzieci (od 7 roku życia), młodzieży do końca liceum lub technikum. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty astronomiczne dla dzieci "W stronę gwiazd". Uczestnicy budować będą rakietę, która spróbuje dotrzeć do gwiazd. Warsztaty startują każdego dnia o godz. 8.30, 10.30 i 12.30.
Zwiedzanie Galerii Ruchu z animatorem to zajęcia oferowane od 4 klasy szkoły podstawowej. Będzie można posterować kometą krążącą wokół Słońca, prześledzić lot misji Apollo 11 i zobaczyć jedną z najbogatszych wystaw meteorytów w Polsce. Zajęcia odbywać się będą w dniach 8-11 października o godz. 9.30, 11.30 i 13.30. Wstęp na obydwa warsztaty to koszt 5 złotych.
Głównym wydarzeniem podczas obchodów Światowego Tygodnia Kosmosu będzie wykład pod tytułem „Eksploracja Księżyca wczoraj i dziś”. Zostanie wygłoszony przez dr Agatę Kołodziejczyk - pracownika Europejskiej Agencji Kosmicznej, dyrektor projektów naukowych w Analog Astronaut Training Center oraz twórczynię pierwszej w Polsce bazy do symulacji misji kosmicznych Lunares. Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o historii i przyszłości misji księżycowych. Jak mogą one zmienić nasze życie? Wykład dla grup szkolnych będzie mieć miejsce 10 października o godz. 10.00 i 11.30 oraz dla osób indywidualnych (młodzieży i dorosłych) - 11 października o godz. 19.00. Wstęp na wykład bezpłatny.
Więcej informacji nt. wydarzeń w Hevelianum można uzyskać pod adresem mailowym edukacja@hevelianum.pl.
Rejestracja na warsztaty odbywa się pod numerem: 58 742 33 52.
Głównym celem Światowego tygodnia Przestrzeni Kosmicznej jest podkreślenie wkładu nauki i techniki kosmicznej w życie współczesnego społeczeństwa oraz rozwój ludzkości. To największe coroczne wydarzenie rangi międzynarodowej, które zwraca uwagę na problemy eksploracji przestrzeni kosmicznej, propagując osiągnięcia naukowe i współpracę międzynarodową w tej sferze.