• Start
  • Wiadomości
  • Zbiórka pamiątek do archiwum ECS. Mieszkańcy Łodzi podarowali nietypowy eksponat

Zbiórka pamiątek do archiwum ECS. Mieszkańcy Łodzi podarowali nietypowy eksponat

Przez trzy dni 1, 2 i 4 czerwca w ECS przyjmowane są pamiątki, które zasilą zbiory archiwum ECS. Najbardziej pożądane są rzeczy związane z czasami działalności Solidarności i opozycji demokratycznej. Ale przyjmowane są też nietypowe eksponaty, jak wyjątkowe portrety Pawła Adamowicza, które przywieźli do Gdańska mieszkańcy Łodzi.
01.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IMG_5571Warto podzielić się eksponatami, które leżą w domu i kurzą się. ECS zrobi z nich pożytek                                                                                                                                   gdansk.pl                    

 

Archiwum ECS posiada bardzo bogate zbiory. To m.in. dokumenty krajowe, organizacji zagranicznych oraz osób prywatnych wspierających Solidarność, plakaty i ulotki, prasę i publikacje drugiego obiegu wydawniczego, znaczki i karty okolicznościowe, sztukę opozycyjną. To także fotografie, nagrania filmowe czy książki. Jeśli mają Państwo eksponaty, które mogłyby zasilić archiwum ECS, warto je przynieść 1, 2 lub 4 czerwca. Pracwnicy ECS czekają na pierwszym piętrze, na lewo od wind, gdzie zaprezentowana jest część zbiorów.

Jako pierwsze, przyniesione zostały dwa portrety Pawła Adamowicza. To prezenty od pary łodzian. Obrazy namalowane są piórkiem w tuszu, a inpiracją do ich powstania były zdjęcie opublikowane w Gazecie Wyborczej.

- Przyjechalismy do Gdańska na pogrzeb prezydenta Adamowicza - mówi Sławomir Sopek. - Wracając do domu, zabraliśmy ze sobą gazetę, gdzie znajdowały się zdjęcia prezydenta. Mamy ogromy sentyment do Gdańska, ja jeździłem tu na kolonie, a żona pochodzi z Lęborka, kochamy to miasto i zawsze jesteśmy tu przy okazji większych wydarzeń. 

 

- Inspiracją do aktywności obywatelskiej jest dla nas to, co się dzieje w kraju.Paweł Adamowicz się temu głośno sprzeciwiał, dlatego nasza obecność w Gdańsku to manifestacja sprzeciwu i solidarności. Nz. Sylwia Spretka - Sopek i Sławomir Sopek
- Inspiracją do aktywności obywatelskiej jest dla nas to, co się dzieje w kraju. Paweł Adamowicz się temu głośno sprzeciwiał, dlatego nasza obecność w Gdańsku to manifestacja sprzeciwu i solidarności. Nz. Sławomir Sopek i Sylwia Spretka-Sopek. To oni zadbali o pomysł namalowania portretów i transport, a wykonanie zlecili zaprzyjaźnionemu artyście z Podlasia
gdansk.pl

 

- Jako drugi, deklarując chęć zostawienia w ECS pamiątek, pojawił Grzegorz Gawroński. Mężczyzna przyniósł teczkę.

- Zaczynałem studia na Politechnice Gdańskiej w 1987 i tak sobie zbierałem różne broszury czy gazety, tzw. wydawnictwa drugiego obiegu - wyjaśnia Grzegorz Gawroński. - Dzieci dorosły, przeczytały, myślę więc, że nadszedł czas, by oddać to w dobre ręce.

 

IMG_1868
Nz. Grzegorz Gawroński i Monika Krzencessa - Ropiak (kierownik działu archiwum ECS
gdansk.pl

 

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki