• Start
  • Wiadomości
  • "Zażyj wolności". Jerzy Górski opowiada swoją historię i pomaga innym

"Zażyj wolności". Jerzy Górski opowiada swoją historię i pomaga innym

Cztery gdańskie szkoły biorą udział w pilotażowym programie „Zażyj Wolności”, którego celem jest profilaktyka uzależnień. Ambasadorem projektu jest Jerzy Górski. Jego niezwykła historia posłużyła do stworzenia głównej postaci filmu „Najlepszy”. Zobacz wywiad, którego udzielił portalowi Gdansk.pl
25.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jerzy Górski w studiu gdansk.pl

Jako młody chłopak uzależnił się od narkotyków. Po kilkunastu latach życia w piekle, walki o jeszcze jedną działkę narkotyku, trafił do ośrodka Marka Kotańskiego. W „Monarze” rozpoczął ciężką walkę o życie i wolność od używek. Jednym ze środków terapeutycznych wówczas była aktywność fizyczna. Każdy musiał biegać. Codziennie! Ten wysiłek był dla Górskiego antidotum. Później przez przypadek trafił na zawody triathlonowe i tak zaczęła się jego przygoda z tą dyscypliną. Nie zawsze było kolorowo. Przeciwnie! Wiele razy upadał. Z trudem przebiegał kilka metrów.

Sport, wysiłek pomagały mu jednak w najważniejszej walce. Trenując, dobiegł do mety podwójnego Ironmana w Stanach Zjednoczonych. Przepłynął 7,6 kilometra, przejechał na rowerze 360 km i przebiegł 84,4 kilometra. Zdobył mistrzostwo świata w tej morderczej dyscyplinie w 1990 roku. Ale przede wszystkim - jak sam mówi - wygrał wolność. Powtarza na spotkniach z młodzieżą i ich rodzicami, że walka toczy się w głowie.

Rozmowa z Jerzym Górskim


- Program „Zażyj wolności” ma na celu zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z substancjami psychoaktywnymi oraz pomocy osobom używającym substancji psychoaktywnych - mówi Radosław Nowak, kierownik Działu Profilaktyki z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. - Zależy nam także na umacnianiu postawy sprzeciwu wobec zażywania substancji psychoaktywnych oraz zmniejszanie skutków zdrowotnych, rodzinnych i społecznych będących ich konsekwencją.

Podczas spotkań z uczniami poprzez innowacyjne metody i środki komunikacji przeszkoleni edukatorzy zwracają uwagę na współczesne zagrożenia, jakim są różnego rodzaju uzależnienia, nie tylko od środków psychoaktywnych. W ramach projektu poruszany jest także problem cyberprzemocy i manipulacji m.in. w mediach i social mediach.

To, co wydaje się najważniejsze i na co ma zwrócić uwagę projekt „Zażyj wolności” to komunikacja. A raczej jej brak. Ucieczka w narkotyki, alkohol, świat Internetu to przede wszystkim brak więzi.

- To nie media cyfrowe niszczą więzi, to więzi, które są zniszczone bądź nadwątlone sprawiają, że powstaje przestrzeń na obce dla dziecka bycie on-line - twierdzi dr Maciej Dębski, socjolog, specjalista w zakresie problemów społecznych, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. 

Wizja programu mobilnych działań profilaktycznych skierowanych do uczniów, nauczycieli oraz rodziców gdańskich szkół powstała w wyniku współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego UMG, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia oraz Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Fundacji IDEA - Innowacja dla Edukacji i Aktywności.

Ambasadorem projektu „Zażyj wolności” został Jerzy Górski, którego historia stała się podstawą dla filmu "Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego (główną rolę odtwarza Jakub Gierszał).



TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole