Sadzenie drzew jest kluczowym krokiem w kierunku walki ze zmianami klimatycznymi, poprawy jakości powietrza oraz tworzenia przyjaznych przestrzeni w mieście. Wiedzą o tym mieszkańcy, którzy oddają swoje głosy na zielone projekty w ramach kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego.
- Sadzimy dziś drzewa w ramach zwycięskiego projektu w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2024 „Sadzimy drzewa w dzielnicy”. Łącznie na terenie dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia posadzonych będzie niespełna 40 nowych drzew, a w całym Gdańsku przybędzie ich ponad 250 - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dzisiaj na sesji Rady Miasta głosować będziemy nad przekazaniem dodatkowych środków na zazielenienie centrum miasta, gdzie od Zieleniaka do okolic Komendy Wojewódzkiej Policji pojawią się nowe nasadzenia, nowe drzewa i krzewy.
Głosujący w ramach Budżetu Obywatelskiego zdecydowali o wzbogaceniu drzewostanu w następujących lokalizacjach:
- przy al. Sikorskiego oraz ul. Cienistej w ramach projektu „Zielony Chełm – drzewa wzdłuż al. Sikorskiego i ul. Cienistej” – 22 lipy drobnolistne i 14 dębów szypułkowych,
- przy ul. Pomorskiej w ramach projektu „Sadzimy drzewa w dzielnicy” – 21 lip drobnolistnych i 7 kasztanowców czerwonych,
- wzdłuż ul. Wita Stwosza w ramach projektu „Drzewa przy Wita Stwosza” – 16 klonów pospolitych,
- w dzielnicy Letnica w ramach projektu „Przywrócenie terenów zielonych Letnicy” – 12 klonów czerwonych,
- przy ul. Chłopskiej w ramach projektu „Sadzimy drzewa w dzielnicy” – 8 robinii akacjowych,
- przy ul. Wilanowskiej w ramach projektu „Dzielnica Chełm, zagospodarowanie pasów zieleni przyulicznej” – 3 klony pospolite,
- przy ul. Szyprów w ramach projektu „Sadzimy drzewa w dzielnicy” – 3 jarzęby pospolite.
Więcej zieleni w całym mieście
Zazieleni się również Łąka Maternusa, gdzie przybędzie 41 drzew. Tu królować będzie różnorodność. Pojawią się bowiem zarówno lipy holenderskie, klony pospolite czy klony czerwone, jak i robinie akacjowe oraz graby pospolite. Gatunki zostały dobrane z rozmysłem, by jak najlepiej zaaklimatyzowały się w warunkach miejskich.
- Tylko minionej jesieni posadziliśmy 600 nowych drzew. Warto pamiętać, że każdorazowo przy nasadzeniach Wykonawca oprócz ich zrealizowania jest zobligowany do regularnego podlewania, które ułatwia roślinom aklimatyzację - mówi Piotr Kryszewski zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - W miniony weekend posadziliśmy wspólnie kolejny mikrolas, a w najbliższą sobotę odbędzie się już trzecie takie wydarzenie. Serdecznie zapraszamy także do wspólnej akcji sadzenia blisko 2000 drzew na Górkach Zachodnich w najbliższy poniedziałek.
Szczegóły dotyczące akcji sadzenia mikrolasu dostępne są na stronie internetowej Zakładu Utylizacyjnego, natomiast poniedziałkowe nasadzenia opisane są na stronie Fundacji One More Tree.
Nowe drzewa zostaną również posadzone w ramach kompensacji przyrodniczej. Będą to głównie lipy drobnolistne, ale też klony, jarzęby czy kasztanowce. Nowe nasadzenia w ramach kompensacji będą rosły m.in. na Podwalu Podmiejskim, przy ul. 3 Maja, przy ul. Kaplicznej, ul. Pomorskiej, ul. Strajku Dokerów czy ul. Kwietnej.
Zielony salon Śródmieścia
Podczas sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 21 marca radni przegłosowali uchwałę, dzięki której do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przekazanych zostanie 500 tysięcy złotych na zazielenienie ścisłego centrum Gdańska.
- Radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali odtworzenie zielonego salonu Śródmieścia od Zieleniaka w kierunku ulicy Okopowej. Mieliśmy świadomość, że to jest arcytrudne zadanie, z uwagi na teren wymagający nie tylko odpowiedniego projektu i rozpoznania inżynierskiego, ale również konserwatorskiego - mówiła Anna Golędzinowska, Radna Miasta Gdańska. - Pierwszy etap zakłada posadzenie 11 okazałych grabów, ponadto 200 cisów i prawie 2000 krzewów. Pamiętajmy, że z jednej strony jest to powrót do tradycji zieleni w tej ważnej przestrzeni publicznej, ale z drugiej strony to lepszy mikroklimat dla pieszych i większa retencja wody.
Pierwsze efekty prac przy zazielenianiu salonu Śródmieścia będzie można obserwować na przełomie kwietnia i maja.