• Start
  • Wiadomości
  • Zawody triathlonowe LOTTO Challenge Gdańsk 2023 do niedzieli

Trwają zawody triathlonowe LOTTO Challenge Gdańsk 2023. Jest sporo zmian w ruchu

Dzieci i dorośli, amatorzy i profesjonaliści, dystanse krótsze i dłuższe - w trzeciej edycji LOTTO Challenge Gdańsk, jednej z najatrakcyjniejszych imprez triathlonowych w Europie. Wszystko w sobotę i niedzielę (16-18 czerwca), w zawodach uczestniczy około tysiąca zawodników. Warto zwrócić uwagę na zmiany w ruchu drogowym, które dotyczą m.in. Tunelu pod Martwą Wisłą. Szczegóły podajemy na końcu publikacji.
17.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobrytriatlon
Ubiegłoroczne LOTTO Challenge Gdańsk. Triathlon to nie tylko walka o śrubowanie rekordów, ale również dobra zabawa i sposób na aktywne spędzenie czasu w malowniczej lokalizacji na bałtyckiej plaży
fot. Bartłomiej Zborowski, Tadeusz Skwiot, Bartłomiej Syta

Śledź wyniki zawodów triathlonowych na bieżąco

Zawody triathlonowe Lotto Challenge w Gdańsku po raz trzeci

W piątek, 16 czerwca na Polsat Plus Arena Gdańsk odbyła się konferencja prasowa inaugurującą zawody triathlonowe LOTTO Challenge Gdańsk 2023. Udział w niej wzięli m.in: Jort Vlam z Challenge Family, Tamara Arciuch, Karolina Filipkowska, Bartek Kasprzykowski - ambasadorzy LOTTO Challenge Gdańsk 2023, Aleksander Matusiński - trener i twórca sukcesów sztafety 4x400 kobiet, Adrianna Jaroszewska - Brooks Polksa.

- W zawodach triathlonowych mamy na liście startowej około ośmiuset zawodników, do biegu kobiet zapisało się około osiemdziesiąt pań, a w Aquathlonie około setka dzieci - mówi Adam Greczyło, dyrektor i organizator LOTTO Challenge Gdańsk. - Uczestnicy mają od 7 do 75 lat. To liczba podobna jak w ubiegłym roku, kiedy mieliśmy około 900 zawodników. 

Baltic Sail 2023. Bilety na rejsy już w sprzedaży - z Gdańską Kartą Mieszkańca taniej

Triathloniści w Gdańsku w ramach Lotto Challenge spotkają się po raz trzeci. Zawody łączące pływanie, jazdę na rowerze i bieganie są w Polsce coraz popularniejsze i - choć triathlon stawia wysokie wymagania kondycyjne dla uczestników i uczestniczek - nie jest trudny technicznie. Pływanie w Zatoce Gdańskiej, bieg wzdłuż plaży zakończony na molo to atrakcja dla wszystkich uczestników Lotto Challenge Gdańsk.

20230616-lotto-23_949x633
Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski tegoroczni ambasadorzy LOTTO Challenge Gdańsk 2023 podczas konferencji prasowej inaugurującej zawody
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Trzy dystanse, strat z plaży w Brzeźnie 

I tak od piątku, 16 czerwca do niedzieli, 18 czerwca 2023 roku plażę w Gdańsku Brzeźnie przejmą triathloniści. Uczestnicy spróbują swoich sił na trzech dystansach: sprint, olimpijski oraz średni. W każdym z nich triathloniści rozpoczną zmagania na plaży w Brzeźnie i przepłyną odpowiednio dystans 750, 1500 i 1900 metrów wokół brzeźnieńskiego molo. Po przesiadce na rowery uczestnicy zmierzą się z płaską, widowiskową pętlą długości 20 km (sprint i dystans olimpijski) lub 30 km (dystans średni).

Trwają zapisy na zawody crossowe XC Gdańsk. Impreza wraca po dłuższej przerwie

- Zwykle w triathlonie bierze udział grupa “żelaznych ludzi”, którzy startują co roku, są zaprawieni - opowiada Adam Greczyło. - Ale mamy też zawsze grupę debiutantów, która startuje po raz pierwszy. Część z nich zostaje i wciąga się w ten sport, część wybiera inne formy, na przykład biegi górskie. Nie trzeba być wielkim sportowcem, żeby wziąć udział w triathlonie. Dla wielu osób barierą jest umiejętność pływania, jednak jazda na rowerze i bieganie jest dostępne dla większości z nas. Chodzi o to, żeby się ruszyć z przysłowiowej kanapy, stać się człowiekiem aktywnym, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wielu schorzeń. 

Przesiadka na rower, potem bieg 

Trasa, z która triathloniści muszą zmierzyć się po wyjściu z wody, biegnie m.in. tunelem pod Martwą Wisłą i wokół stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Na ostatnim etapie na zawodników i zawodniczki czeka odcinek biegowy długości 5, 10 lub 21 km biegnący wzdłuż plaży i przez nadmorski park Reagana, kończący się na molo. W rywalizacji na dystansie olimpijskim oraz średnim mogą także brać udział trzyosobowe sztafety, w których każdy zawodnik wykonuje tylko jedną z triathlonowych dyscyplin - pływanie, kolarstwo lub bieg. 

Tamara Arciuch - razem z Karoliną Filipkowską i Bartkiem Kasprzykowskim - ambasadorka LOTTO Challenge Gdańsk 2023 zdecydowała się na pływanie. 

- Lubię pływać, ale pływałam dla przyjemności - mówiła podczas konferencji aktorka Tamara Arciuch. - Zaczęłam trenować od grudnia, okazało się, że nie umiem pływać kraulem, za to dość dobrze żabką. Dzięki treningom nauczyłam się. 

- Startowaliśmy z poziomu minus jeden, mnus dwa, jeśli chodzi o kondycję sportową - żartował aktor Bartek Kasprzykowski, który wybrał w sztafecie kolarstwo. - Trzeba było wdrożyć treningi, zrozumieć jak ważna jest regularność. To jest dla mnie fascynująca zmiana, która mnie napędza. 

Łączna pula nagród dla czołowych szóstek zawodników i zawodniczek profesjonalnych wynosi 19 tysięcy euro. Dziesięcioro najlepszych otrzyma także przepustki do udziału w Mistrzostwach Challenge Family, największego na świecie cyklu wyścigów triathlonowych.

Biegnące kobiety wspierają hospicjum

W tegorocznej edycji zawodów po raz pierwszy odbędzie się rekreacyjny, 5-kilometrowy bieg Challenge Women by Brooks. Oprócz popularyzacji aktywnego spędzania wolnego czasu wśród kobiet ma on jeszcze jeden ważny cel - wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, któremu organizatorzy przekażą całość opłat startowych. Trzy pierwsze zawodniczki otrzymają vouchery na sprzęt sportowy od marki Brooks Running -specjalistycznej amerykańskiej firmy biegowej, a pierwsze 100 zgłoszonych uczestniczek dostanie także pamiątkowe koszulki.

Ambasadorami biegu zostali Aleksander Matusiński, słynny trener i twórca sukcesów utytułowanej żeńskiej sztafety 4×400 metrów oraz jedna z zawodniczek tej sztafety, brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy 2021 Kornelia Lesiewicz. 

Czterej kolarze ścigający się w Tunelu pod Martwą Wisłą. Jadą z głębi tunelu, która jest widoczna po lewej, w stronę fotoreportera
Po przesiadce na rowery uczestnicy triathlonowych zawodów zmierzą się z płaską pętlą o długości 20 km (sprint i dystans olimpijski) lub 30 km (dystans średni). Trasa biegnie m.in. tunelem pod Martwą Wisłą oraz wokół stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, co na czas wyścigu wymaga zmian w ruchu drogowym
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Challenge Triathlon Gdańsk. Zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej

W sobotę i niedzielę, 17 i 18 czerwca, w związku z organizacją Challenge Triathlon Gdańsk, w godz. 6.30 - 14.00 wystąpią utrudnienia w ruchu, komunikacji miejskiej oraz dojeździe i funkcjonowaniu Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

W związku z poprowadzeniem trasy rowerowej ulicami Gdańska, część z tych ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego.

Sobota, 17 czerwca w godz. 6.30 – 14.00

Trasa sobotniej pętli rowerowej, plan miasta
Trasa sobotniej pętli rowerowej
mat. prasowe
  • Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. Gen. Hallera
  • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. Gen. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
  • Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – zamknięcie rury T2 w stronę Stogów
  • Trasa Sucharskiego – całkowite zamknięcie nitki w kierunku Warszawy poprzez węzły:
    • Wosia Budzysza
    • Elbląska
    • do nawrotu przed Węzłem Błonia (Olszynka, Rudniki)
  • Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy – ruch samochodowy możliwy jest w kierunku Tunelu pod Martwą Wisłą

Niedziela 18 czerwca w godz. 6.30 - 14.00

Trasa niedzielnej pętli rowerowej, plan miasta
Trasa niedzielnej pętli rowerowej
mat. prasowe
  • Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. gen. J. Hallera
  • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. gen. J. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
  • Węzeł Harfa do ul. Pokoleń Lechii Gdańsk (całkowite zamknięcie w obu kierunkach).
  • Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – całkowite zamknięcie rury T2 w kierunku Warszawy
  • Trasa Sucharskiego – całkowite zamknięcie nitki w kierunku Warszawy poprzez węzły:
    • Wosia Budzysza
    • Elbląska
    • Błonia (Olszynka, Rudniki)
    • do nawrotu na Węźle Gdańsk Port
  • Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy – ruch samochodowy możliwy jest w kierunku Tunelu pod Martwą Wisłą

TRAMWAJE:

Linia 3

W czasie trwania imprezy obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Tramwaje będą  jeździć w obu kierunkach w relacji: Łostowice Świętokrzyska - al. Hallera - Zaspa.

Na przystanku Mickiewicza możliwa będzie przesiadka na tramwaj tymczasowej linii 93 jadący w kierunku Brzeźna - do przystanku al. Płażyńskiego. Podobnie będzie można podróżować w kierunku przeciwnym, przesiadając się z tramwaju linii 93 na tramwaj linii 3.

Linia 5

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Linia funkcjonować będzie w obu kierunkach w relacji: Oliwa - Strzyża - Wrzeszcz - Letnica - Nowy Port - Brzeźno Dom Zdrojowy.

W kierunku Brzeźna

Pomiędzy przystankami Politechnika 02 a Brzeźno Dom Zdrojowy 03 obowiązywał będzie objazd: al. Zwycięstwa - al. Hallera - Kliniczną - Marynarki Polskiej - Wolności - Władysława IV - Oliwską - Krasickiego - Mazurską - al. Hallera - al. Płażyńskiego - Gdańską.

W kierunku Oliwy

Od przystanku Brzeźno Dom Zdrojowy 03 do przystanku Politechnika 01 tramwaje pojadą objazdem: Gdańską - Krasickiego - Oliwską - Rybołowców - Wolności - Marynarki Polskiej - Kliniczną - al. Hallera - al. Zwycięstwa - i dalej po stałej trasie.

Linia tymczasowa 93

Uruchomiona zostanie tramwajowa linia zastępcza 93 (wahadłowa), wzdłuż al. Hallera na trasie między przystankami Mickiewicza 03  a al. Płażyńskiego 01, po torze w kierunku Brzeźna. Obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy.  Na przystanku Mickiewicza możliwa będzie przesiadka między tramwajami 3 i 93 w czasie kilku minut.

AUTOBUSY:

Linia 124

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Autobusy z przystanku Zaspa - Szpital 01 (w kierunku Wrzeszcza PKP) do przystanku Grudziądzka 05  pojadą ulicami: Jana Pawła II - Czarny Dwór - Kaczyńskiego - Kołobrzeską - Olsztyńską - Meissnera - Leszczyńskich - Chrobrego - Hallera - … i dalej po stałej trasie.
  • Zamiast na przystanku Czarny Dwór 02 zatrzymają się na przystanku Czarny Dwór 01.
  • Na trasie objazdowej obowiązywać będą dodatkowe przystanki stałe: Biały Dwór 02, Olsztyńska 03, Meissnera 01, Korczaka 02 oraz Drzewieckiego 02.

Linia 148

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • W kierunku Żabianki, pomiędzy przystankami Dworska 04 a Czarny Dwór 01, autobusy pojadą objazdem ulicami: … - Dworską - zawrócą na al. Hallera (przy dawnej Balladynie) - Dworską - PCK - Gdańską - Uczniowską - Kochanowskiego - Kościuszki - Rzeczypospolitej - Jana Pawła II  Czarny Dwór - … i dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej obowiązywać będzie obsługa przystanków: Nowa Gdańska 01, Wrzeszczańska 01, Klonowicza 01, Kościuszki 03, Chrobrego 01, Legionów 03, Żwirki i Wigury 03, Rzeczypospolitej 1, Leszczyńskich 01, Zaspa Szpital 01.

  • W kierunku Nowego Portu, pomiędzy przystankami Przymorze Wielkie 02 a Dworska 03, obowiązuje objazd ulicami: … - Czarny Dwór - Jana Pawła II - Rzeczypospolitej - Kościuszki - Kochanowskiego -  Uczniowską (będzie zmieniona organizacja ruchu) - Gdańską - PCK - Chodkiewicza - Dworską - … i dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej autobusy zatrzymają się na przystankach: Czarny Dwór 03, Zaspa Szpital 02, Leszczyńskich 02, Rzeczypospolitej 02, Bajana 03, Legionów 04, Chrobrego 02, Ostroroga 01, Klonowicza 02, Wrzeszczańska 02, Nowa Gdańska 02.

Linia 149

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Pomiędzy przystankami Meissnera 01 a Kościuszki 03 autobusy pojadą ulicami: Leszczyńskich - Chrobrego - skrzyżowanie Chrobrego/Hallera - Hallera … i dalej po stałej trasie.
  • Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Korczaka 02, Drzewieckiego 02, Grudziądzka 05 oraz Lwowska 01.

Linia 158

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero około godz. 14.00.

Linia 249

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Pomiędzy przystankami Chrobrego 02 a Leszczyńskich 03 autobusy pojadą ulicami: Hallera - (zawracanie na wysokości zajezdni GAiT) - Hallera - Grudziądzką - Leszczyńskich … i dalej po stałej trasie.
  • Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Grudziądzka 05, Drzewieckiego 01, Korczaka 01.

Linia 606

  • Kursy o godzinach: 11.04, 11.44, 12.24 i 13.24 z przystanku Westerplatte 01 w kierunku Wałów Piastowskich (pomiędzy przystankami Ku Ujściu 02 a Brama Wyżynna 03 zostaną skierowane trasą objazdową ulicami: starą Sucharskiego - Lenartowicza - Siennicką - Podwale Przedmiejskie - Okopową - Wały Jagiellońskie, bez obsługi dodatkowych przystanków na trasie.
  • Kierunek przeciwny bez zmian.

Linia 658

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero od kursu o godz. 14:09 z przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 04.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta