Śledź wyniki zawodów triathlonowych na bieżąco
Zawody triathlonowe Lotto Challenge w Gdańsku po raz trzeci
W piątek, 16 czerwca na Polsat Plus Arena Gdańsk odbyła się konferencja prasowa inaugurującą zawody triathlonowe LOTTO Challenge Gdańsk 2023. Udział w niej wzięli m.in: Jort Vlam z Challenge Family, Tamara Arciuch, Karolina Filipkowska, Bartek Kasprzykowski - ambasadorzy LOTTO Challenge Gdańsk 2023, Aleksander Matusiński - trener i twórca sukcesów sztafety 4x400 kobiet, Adrianna Jaroszewska - Brooks Polksa.
- W zawodach triathlonowych mamy na liście startowej około ośmiuset zawodników, do biegu kobiet zapisało się około osiemdziesiąt pań, a w Aquathlonie około setka dzieci - mówi Adam Greczyło, dyrektor i organizator LOTTO Challenge Gdańsk. - Uczestnicy mają od 7 do 75 lat. To liczba podobna jak w ubiegłym roku, kiedy mieliśmy około 900 zawodników.
Baltic Sail 2023. Bilety na rejsy już w sprzedaży - z Gdańską Kartą Mieszkańca taniej
Triathloniści w Gdańsku w ramach Lotto Challenge spotkają się po raz trzeci. Zawody łączące pływanie, jazdę na rowerze i bieganie są w Polsce coraz popularniejsze i - choć triathlon stawia wysokie wymagania kondycyjne dla uczestników i uczestniczek - nie jest trudny technicznie. Pływanie w Zatoce Gdańskiej, bieg wzdłuż plaży zakończony na molo to atrakcja dla wszystkich uczestników Lotto Challenge Gdańsk.
Trzy dystanse, strat z plaży w Brzeźnie
I tak od piątku, 16 czerwca do niedzieli, 18 czerwca 2023 roku plażę w Gdańsku Brzeźnie przejmą triathloniści. Uczestnicy spróbują swoich sił na trzech dystansach: sprint, olimpijski oraz średni. W każdym z nich triathloniści rozpoczną zmagania na plaży w Brzeźnie i przepłyną odpowiednio dystans 750, 1500 i 1900 metrów wokół brzeźnieńskiego molo. Po przesiadce na rowery uczestnicy zmierzą się z płaską, widowiskową pętlą długości 20 km (sprint i dystans olimpijski) lub 30 km (dystans średni).
Trwają zapisy na zawody crossowe XC Gdańsk. Impreza wraca po dłuższej przerwie
- Zwykle w triathlonie bierze udział grupa “żelaznych ludzi”, którzy startują co roku, są zaprawieni - opowiada Adam Greczyło. - Ale mamy też zawsze grupę debiutantów, która startuje po raz pierwszy. Część z nich zostaje i wciąga się w ten sport, część wybiera inne formy, na przykład biegi górskie. Nie trzeba być wielkim sportowcem, żeby wziąć udział w triathlonie. Dla wielu osób barierą jest umiejętność pływania, jednak jazda na rowerze i bieganie jest dostępne dla większości z nas. Chodzi o to, żeby się ruszyć z przysłowiowej kanapy, stać się człowiekiem aktywnym, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wielu schorzeń.
Przesiadka na rower, potem bieg
Trasa, z która triathloniści muszą zmierzyć się po wyjściu z wody, biegnie m.in. tunelem pod Martwą Wisłą i wokół stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Na ostatnim etapie na zawodników i zawodniczki czeka odcinek biegowy długości 5, 10 lub 21 km biegnący wzdłuż plaży i przez nadmorski park Reagana, kończący się na molo. W rywalizacji na dystansie olimpijskim oraz średnim mogą także brać udział trzyosobowe sztafety, w których każdy zawodnik wykonuje tylko jedną z triathlonowych dyscyplin - pływanie, kolarstwo lub bieg.
Tamara Arciuch - razem z Karoliną Filipkowską i Bartkiem Kasprzykowskim - ambasadorka LOTTO Challenge Gdańsk 2023 zdecydowała się na pływanie.
- Lubię pływać, ale pływałam dla przyjemności - mówiła podczas konferencji aktorka Tamara Arciuch. - Zaczęłam trenować od grudnia, okazało się, że nie umiem pływać kraulem, za to dość dobrze żabką. Dzięki treningom nauczyłam się.
- Startowaliśmy z poziomu minus jeden, mnus dwa, jeśli chodzi o kondycję sportową - żartował aktor Bartek Kasprzykowski, który wybrał w sztafecie kolarstwo. - Trzeba było wdrożyć treningi, zrozumieć jak ważna jest regularność. To jest dla mnie fascynująca zmiana, która mnie napędza.
Łączna pula nagród dla czołowych szóstek zawodników i zawodniczek profesjonalnych wynosi 19 tysięcy euro. Dziesięcioro najlepszych otrzyma także przepustki do udziału w Mistrzostwach Challenge Family, największego na świecie cyklu wyścigów triathlonowych.
Biegnące kobiety wspierają hospicjum
W tegorocznej edycji zawodów po raz pierwszy odbędzie się rekreacyjny, 5-kilometrowy bieg Challenge Women by Brooks. Oprócz popularyzacji aktywnego spędzania wolnego czasu wśród kobiet ma on jeszcze jeden ważny cel - wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, któremu organizatorzy przekażą całość opłat startowych. Trzy pierwsze zawodniczki otrzymają vouchery na sprzęt sportowy od marki Brooks Running -specjalistycznej amerykańskiej firmy biegowej, a pierwsze 100 zgłoszonych uczestniczek dostanie także pamiątkowe koszulki.
Ambasadorami biegu zostali Aleksander Matusiński, słynny trener i twórca sukcesów utytułowanej żeńskiej sztafety 4×400 metrów oraz jedna z zawodniczek tej sztafety, brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy 2021 Kornelia Lesiewicz.
Challenge Triathlon Gdańsk. Zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej
W sobotę i niedzielę, 17 i 18 czerwca, w związku z organizacją Challenge Triathlon Gdańsk, w godz. 6.30 - 14.00 wystąpią utrudnienia w ruchu, komunikacji miejskiej oraz dojeździe i funkcjonowaniu Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.
W związku z poprowadzeniem trasy rowerowej ulicami Gdańska, część z tych ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego.
Sobota, 17 czerwca w godz. 6.30 – 14.00
- Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. Gen. Hallera
- Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. Gen. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
- Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – zamknięcie rury T2 w stronę Stogów
- Trasa Sucharskiego – całkowite zamknięcie nitki w kierunku Warszawy poprzez węzły:
- Wosia Budzysza
- Elbląska
- do nawrotu przed Węzłem Błonia (Olszynka, Rudniki)
- Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy – ruch samochodowy możliwy jest w kierunku Tunelu pod Martwą Wisłą
Niedziela 18 czerwca w godz. 6.30 - 14.00
- Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. gen. J. Hallera
- Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. gen. J. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
- Węzeł Harfa do ul. Pokoleń Lechii Gdańsk (całkowite zamknięcie w obu kierunkach).
- Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – całkowite zamknięcie rury T2 w kierunku Warszawy
- Trasa Sucharskiego – całkowite zamknięcie nitki w kierunku Warszawy poprzez węzły:
- Wosia Budzysza
- Elbląska
- Błonia (Olszynka, Rudniki)
- do nawrotu na Węźle Gdańsk Port
- Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy – ruch samochodowy możliwy jest w kierunku Tunelu pod Martwą Wisłą
TRAMWAJE:
Linia 3
W czasie trwania imprezy obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Tramwaje będą jeździć w obu kierunkach w relacji: Łostowice Świętokrzyska - al. Hallera - Zaspa.
Na przystanku Mickiewicza możliwa będzie przesiadka na tramwaj tymczasowej linii 93 jadący w kierunku Brzeźna - do przystanku al. Płażyńskiego. Podobnie będzie można podróżować w kierunku przeciwnym, przesiadając się z tramwaju linii 93 na tramwaj linii 3.
Linia 5
Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Linia funkcjonować będzie w obu kierunkach w relacji: Oliwa - Strzyża - Wrzeszcz - Letnica - Nowy Port - Brzeźno Dom Zdrojowy.
W kierunku Brzeźna
Pomiędzy przystankami Politechnika 02 a Brzeźno Dom Zdrojowy 03 obowiązywał będzie objazd: al. Zwycięstwa - al. Hallera - Kliniczną - Marynarki Polskiej - Wolności - Władysława IV - Oliwską - Krasickiego - Mazurską - al. Hallera - al. Płażyńskiego - Gdańską.
W kierunku Oliwy
Od przystanku Brzeźno Dom Zdrojowy 03 do przystanku Politechnika 01 tramwaje pojadą objazdem: Gdańską - Krasickiego - Oliwską - Rybołowców - Wolności - Marynarki Polskiej - Kliniczną - al. Hallera - al. Zwycięstwa - i dalej po stałej trasie.
Linia tymczasowa 93
Uruchomiona zostanie tramwajowa linia zastępcza 93 (wahadłowa), wzdłuż al. Hallera na trasie między przystankami Mickiewicza 03 a al. Płażyńskiego 01, po torze w kierunku Brzeźna. Obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy. Na przystanku Mickiewicza możliwa będzie przesiadka między tramwajami 3 i 93 w czasie kilku minut.
AUTOBUSY:
Linia 124
- Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
- Autobusy z przystanku Zaspa - Szpital 01 (w kierunku Wrzeszcza PKP) do przystanku Grudziądzka 05 pojadą ulicami: Jana Pawła II - Czarny Dwór - Kaczyńskiego - Kołobrzeską - Olsztyńską - Meissnera - Leszczyńskich - Chrobrego - Hallera - … i dalej po stałej trasie.
- Zamiast na przystanku Czarny Dwór 02 zatrzymają się na przystanku Czarny Dwór 01.
- Na trasie objazdowej obowiązywać będą dodatkowe przystanki stałe: Biały Dwór 02, Olsztyńska 03, Meissnera 01, Korczaka 02 oraz Drzewieckiego 02.
Linia 148
- Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
- W kierunku Żabianki, pomiędzy przystankami Dworska 04 a Czarny Dwór 01, autobusy pojadą objazdem ulicami: … - Dworską - zawrócą na al. Hallera (przy dawnej Balladynie) - Dworską - PCK - Gdańską - Uczniowską - Kochanowskiego - Kościuszki - Rzeczypospolitej - Jana Pawła II Czarny Dwór - … i dalej po stałej trasie.
Na trasie objazdowej obowiązywać będzie obsługa przystanków: Nowa Gdańska 01, Wrzeszczańska 01, Klonowicza 01, Kościuszki 03, Chrobrego 01, Legionów 03, Żwirki i Wigury 03, Rzeczypospolitej 1, Leszczyńskich 01, Zaspa Szpital 01.
- W kierunku Nowego Portu, pomiędzy przystankami Przymorze Wielkie 02 a Dworska 03, obowiązuje objazd ulicami: … - Czarny Dwór - Jana Pawła II - Rzeczypospolitej - Kościuszki - Kochanowskiego - Uczniowską (będzie zmieniona organizacja ruchu) - Gdańską - PCK - Chodkiewicza - Dworską - … i dalej po stałej trasie.
Na trasie objazdowej autobusy zatrzymają się na przystankach: Czarny Dwór 03, Zaspa Szpital 02, Leszczyńskich 02, Rzeczypospolitej 02, Bajana 03, Legionów 04, Chrobrego 02, Ostroroga 01, Klonowicza 02, Wrzeszczańska 02, Nowa Gdańska 02.
Linia 149
- Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
- Pomiędzy przystankami Meissnera 01 a Kościuszki 03 autobusy pojadą ulicami: Leszczyńskich - Chrobrego - skrzyżowanie Chrobrego/Hallera - Hallera … i dalej po stałej trasie.
- Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Korczaka 02, Drzewieckiego 02, Grudziądzka 05 oraz Lwowska 01.
Linia 158
- Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
- Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero około godz. 14.00.
Linia 249
- Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
- Pomiędzy przystankami Chrobrego 02 a Leszczyńskich 03 autobusy pojadą ulicami: Hallera - (zawracanie na wysokości zajezdni GAiT) - Hallera - Grudziądzką - Leszczyńskich … i dalej po stałej trasie.
- Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Grudziądzka 05, Drzewieckiego 01, Korczaka 01.
Linia 606
- Kursy o godzinach: 11.04, 11.44, 12.24 i 13.24 z przystanku Westerplatte 01 w kierunku Wałów Piastowskich (pomiędzy przystankami Ku Ujściu 02 a Brama Wyżynna 03 zostaną skierowane trasą objazdową ulicami: starą Sucharskiego - Lenartowicza - Siennicką - Podwale Przedmiejskie - Okopową - Wały Jagiellońskie, bez obsługi dodatkowych przystanków na trasie.
- Kierunek przeciwny bez zmian.
Linia 658
- Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
- Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero od kursu o godz. 14:09 z przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 04.