Konsultacje ws. granic miasta o część Zatoki Gdańskiej

Jakie korzyści i jakie obowiązki będzie miało nasze miasto w związku ze zmianą granic? To pytanie najczęściej pada z ust mieszkańców. Trwają bowiem konsultacje społeczne w sprawie objęcia części wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej granicami Gdańska. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie w tej sprawie do 19 lutego. Zmiana ma być następstwem regulacji, przygotowanych wcześniej przez rząd.
17.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać kilkadziesiąt krzeseł, siedzi na nich kilka osób tyłem do fotografującego, przed nimi stoi kobieta w średnim wieku, w czarnej sukience, mówi do nich, za nią na ścianie na projektorze wyświetla się duże zdjęcie z widokiem na molo w brzeźnie
Spotkanie otwarte dla mieszkańców, w ramach konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic Miasta Gdańska, odbyło się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zaczęło się od rozporządzenia Rady Ministrów...

Propozycja zmian granic Gdańska, czyli włączenia do obszaru miasta obrębu obejmującego wody wewnętrzne Zatoki Gdańskiej, to wynik rozporządzenia Rady Ministrów z 2017 r., w którym wskazano szczegółowy przebieg linii podstawowej morza terytorialnego oddzielającej od morskich wód wewnętrznych.

Koncepcja podziału geodezyjnego gruntów Zatoki Gdańskiej została już uzgodniona z wszystkimi przyległymi gminami i powiatami oraz Urzędem Morskim. Podobne zmiany zostały albo zostaną zatem wprowadzone również w innych nadmorskich gminach.

Już w 2018 roku zawarto porozumienie pomiędzy Gdańskiem, Sopotem, Gdynią oraz powiatami puckim i nowodworskim. Jego celem było wspólne działanie na rzecz objęcia ewidencją gruntów i budynków obszarów Zatoki Gdańskiej przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Na rzecz Gdańska przypadają grunty o powierzchni dokładnie 42103,9707 ha.

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln złotych

Obowiązkowe konsultacje społeczne

By móc formalnie włączyć ten obszar do Gdańska konieczne jest przeprowadzenie procedury zmiany granic. Jednym z elementów tego procesu jest przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Ich wyniki zostaną przedstawione Radzie Miasta do zaopiniowania, będą też stanowić załącznik do wniosku skierowanego do właściwego ministerstwa w sprawie zmiany granic.

Konsultacje społeczne w Gdańsku rozpoczęły się 6 lutego, a zakończą w niedzielę, 19 lutego br. W ich ramach mieszkańcy powinni wypełnić ankietę - elektronicznie, bądź w formie papierowej. Dodatkowo, w czwartek 9 lutego, odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców, także w ramach konsultacji. Gdańszczanie pytali obecnych na miejscu pracowników Urzędu Miejskiego, w tym Wydziału Geodezji, m.in. o skutki, w tym korzyści bądź nowe obowiązki dla Gdańska, jakie ewentualnie będą wynikały ze zmiany granic naszego miasta.

Uporządkowanie spraw ewidencyjnych

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreślali, że celem zmiany granic jest potrzeba dostosowania stanu faktycznego do przepisów, zgodnie z którymi "ewidencja gruntów i budynków obejmuje obszar Rzeczpospolitej Polskiej z wyjątkiem morza terytorialnego. Morskie wody wewnętrzne i morze terytorialne wchodzi w skład terytorium Rzeczpospolitej Polskiej". Oznacza to, że morskie wody wewnętrzne powinny być objęte ewidencją. Do tej pory nie były nią objęte, ponieważ nie została wyznaczona linia podstawowa morza terytorialnego. Wyznaczono ją dopiero w 2017 r. na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana granic uporządkuje zatem sprawy ewidencyjne dla wybudowanych już obiektów, znajdujących się na terenie zatoki, np. molo w Brzeźnie, pirsów, terminali oraz innych obiektów i urządzeń związanych z gospodarką morską.

Baltic Hub po raz drugi rok z rzędu z rekordem przeładunku kontenerów

Teren będzie nadal należał do Skarbu Państwa

Co bardzo istotne, wyznaczony dla Gdańska obszar pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej należy obecnie, i będzie należał także po zmianie granic, do Skarbu Państwa, a zarządcą pozostanie Urząd Morski.

Obecnie nie ma informacji co do ewentualnych kosztów, które miałyby być ponoszone przez miasto, ponieważ na obszarze, który ma zostać włączony do Gdańska, znaczna część nieruchomości pozostaje w użytkowaniu wieczystym Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. Trzy nieruchomości natomiast są w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nie będzie też dodatkowego dochodu dla miasta z tytułu podatku od nieruchomości - zgodnie z ustawą takiemu opodatkowaniu nie podlegają grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi.

W trakcie czwartkowego spotkania jeden z mieszkańców dopytywał, czy zmiana granic będzie miała wpływ na aktualne znaki wodne. W tym przypadku nic się nie zmieni, ponieważ struktura własności wody i dna Zatoki pozostanie bez zmian.

1
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Konsultacje dla mieszkańców Gdańska do 19 lutego

By wziąć udział w konsultacjach, należy wypełnić ankietę elektroniczną, którą można znaleźć na głównej stronie portalu www.gdansk.pl, lub kliknąć TUTAJ.

Można też wypełnić ankietę tradycyjną, w wersji papierowej - można ją znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. W tym przypadku wypełniony formularz trzeba złożyć osobiście lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

W ankiecie należy odpowiedzieć na pytanie, czy dana osoba jest za zmianą granic miasta, polegającą na włączeniu do obszaru Gdańska gruntów obejmujących  wody wewnętrzne Zatoki Gdańskiej.


ZOBACZ PREZENTACJĘ PRZYGOTOWANĄ NA SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI 9 LUTEGO 2023 R. 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta