Zaszczep się przeciw grypie - zachęcają lekarze z GUMedu i szczepią się przed kamerami

- Szczepienia ratują nasze zdrowie i życie, są bardzo bezpieczne. W przypadku infekcji dróg oddechowych mają przede wszystkim złagodzić przebieg choroby - powiedział Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych podczas akcji promującej szczepienia przeciw grypie na gdańskiej uczelni. 
01.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 022
Nz. Profesor Tomasz Smiatacz podczas akcji szczepień przeciw grypie. - Zachęcam do szczepień - mówił profesor Smiatacz. - A jeżeli ktoś ma obawy, zachęcam żeby wziąć ze sobą przyjaciela, który być może nieco ten lęk przed szczepionką złagodzi
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Czytaj także: Wolontariusze na cmentarzach. Kwesta na rzecz podopiecznych gdańskiego hospicjum

Lekarze, pracownicy naukowi i studenci publicznie się szczepią 

U progu sezonu jesienno-zimowego Gdański Uniwersytet Medyczny organizuje akcję promującą szczepienia na grypę. Publiczne przyjmowanie szczepień - wcześniej też przeciw Covid -19 i przeciw grypie - to już tradycja GUMedu. Dobry przykład dają władze i pracownicy uczelni, ale też m.in. przedstawiciel wojewody czy pomorskiego oddziału NFZ, na stronie którego możemy znaleźć informacje na temat szczepień przeciw grypie i aktualną listę placówek, które te szczepienia wykonują. Szczepienie odbyło się we wtorek 31 października 2023 roku w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed pod czujnym okiem prezesa jednostki Piotra Gutknechta. W tym roku do akcji promowania szczepień dołączyli też studenci gdańskiej uczelni. 

Marcin Gruchała, rektor GUMed: Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich 

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie zalecają stosowanie szczepień ochronnych, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z medycyny opartej na dowodach naukowych i aktualnych zaleceń medycznych towarzystw naukowych. Szczepienie przeciwko grypie należy do szczepień zalecanych i w dużej mierze to indywidualna decyzja każdej osoby, która się na to decyduje lub  nie.

Czytaj także: Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym

- Tradycyjnie spotykamy się w tych murach, jak co roku szczepiąc się publicznie na grypę, żeby dać przykład i przekonać wszystkich, że to bardzo ważne - zachęcał Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Ja przede wszystkim szczepię się dla swoich pacjentów, którzy są zwykle osobami starszymi z licznymi chorobami układu krążenia czy cukrzycą. Mógłbym potencjalnie przynieść i zarazić ich bardzo groźną chorobą.  Wielu z nas ma wśród swoich bliskich, znajomych czy współpracowników takie osoby, dla których grypa może być bardzo groźna. Nawet jeżeli nie chcemy zaszczepić się dla siebie, zróbmy to dla tych osób.

P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 010
Nz. Konferencja prasowa promująca szczepienia przeciw grypie. Publiczne przyjmowanie szczepień to już tradycja GUMedu. Dobry przykład dają władze i pracownicy uczelni, ale też m.in. przedstawiciel wojewody czy pomorskiego oddziału NFZ
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Profesor Smiatacz: Szczepienia są bezpieczne 

- Cieszę się, że ponownie możemy się spotkać u progu sezonu jesienno-zimowego, sezonu infekcji układu oddechowego. Gorąco państwa zachęcam do szczepień przeciwko grypie - powiedział profesor Smiatacz. - Szczepienia ratują zdrowie i nieraz życie, my to wiemy, to dało się zważyć, zmierzyć i wyliczyć. Są bardzo bezpieczne, w przypadku infekcji dróg oddechowych mają przede wszystkim złagodzić przebieg choroby. Bo możemy zakazić się mimo szczepienia, ale nie trafimy do szpitala i nie umrzemy, to ryzyko dotyczy  przede wszystkim seniorów. Gorąco państwa zachęcam do poddania się procesowi kwalifikacji do szczepień i czynię to z czystym sumieniem. 

Czytaj także: “Autobus SOS - pomoc” już siódmy rok na ulicach Gdańska. Zaczyna 1 listopada

Akcję promującą szczepienia na grypę GUMed zainicjował w 2017 roku. Działania edukacyjne aktywnie wspierają też jednostki organizacyjne samorządu.

Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki przypomniał, że szczepienia są wielkim osiągnięciem medycyny, z którego warto korzystać.  

- Oprócz prac administracyjnych zajmuję się też ciężko chorymi pacjentami, również ze względu na ich osłabioną odporność chcę się zaszczepić, aby chronić te osoby przed ciężkimi powikłaniami - mówił na spotkaniu Jerzy Karpiński. - Dodatkowo we własnej rodzinie opiekujemy się osobą, która ma 93 lata, szczepienie się to jest też wyraz troski z naszej strony. Zachęcam wszystkich, aby korzystali z dobrodziejstw medycyny.

P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 019
Nz. Dariusz Rystwej, student GUMedu: - Zachęcam do odpowiedzenia sobie na pytanie, „dlaczego chcę się zaszczepić?” i powiedzenia „szczepię się, bo...”
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Młodzi też się szczepią 

Od 1 września 2023 szczepionki przeciw grypie (podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, kobiet w ciąży i seniorów powyżej 65 lat. 

- Ja sama się szczepię, to jest ważne nie tylko dlatego, że łagodzi przebieg samej infekcji, ale jest to inwestycja na przyszłość, na przyszłe zdrowe długie życie - stwierdziła Maria Renke, studentka szóstego roku medycyny na GUMedzie. - Zmniejsza ryzyko długotrwałych powikłań i ostrego przebiegu infekcji grypy. Dla młodych ludzi regularne szczepienie ma wiele korzyści, dlatego zachęcam do szczepień.

Jerome Shibu Joseph z szóstego roku medycyny English Division podkreślił, że studenci jako przyszli pracownicy ochrony zdrowia powinni się zaszczepić, bo warto zapobiegać chorobom niż je leczyć. 

P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 020
Nz. Shraddha Singh z szóstego roku medycyny English Division podczas szczepień przeciw grypie
fot. Paweł Sudara/GUMed

Czytaj także: Jak Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców? Program na lata 2024-26

- Wierzę, że szczepienie jest bardzo ważne, aby zapobiegać nieszczęściom, które obserwowaliśmy w przeszłości - dodała Shraddha Singh z szóstego roku medycyny English Division. - Jako przyszły pracownik opieki zdrowotnej sądzę, że jesteśmy odpowiedzialni za promowanie świadomości dotyczącej szczepionek i ich efektów - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych - aby ludzie mogli podejmować świadome decyzje dotyczące szczepień.

Od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań w sezonie 


Jak podaje portal szczepienia.info (powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii) w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, występujących co sezon lub pandemii, powtarzających się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat, które mają zasięg ogólnoświatowy.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów