• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec. Weź udział w spacerze, poznaj historię i zakamarki gdańskich dzielnic

Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec. Weź udział w spacerze, poznaj historię i zakamarki gdańskich dzielnic

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej zaprasza mieszkańców na spacer pod hasłem „Zaspa: modernizm na Kaszubach”. Odbędzie się on w czwartek, 10 czerwca, o godz. 16. Ze względów bezpieczeństwa liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy.
09.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Poznaj tajemnice Zaspy podczas czwartkowego spaceru
Poznaj tajemnice Zaspy podczas czwartkowego spaceru
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Spacer rozpocznie się na wiadukcie przy peronie SKM Zaspa (przy ul. Braci Lewoniewskich). Udział w nim jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy indywidualne pod adresem: a.bialkowska@pomorskieparki.pl. W treści wiadomości należy podać swoje dane: imię i nazwisko oraz numer telefonu, a w tytule maila wpisać "Zaspa".

Czego mogą spodziewać się uczestnicy spotkania? Organizatorzy zdradzają rąbka tajemnicy:

"Na terenie dawnej słowiańskiej osady podgdańskiej, anektując poniemieckie lotnisko, powstało w latach 70. XX wieku potężne osiedle mieszkaniowe. Dawniej kaszubska stanica rybacka, z biegiem lat wieś rolnicza, następnie element oliwskich założeń cysterskich, później teren przemysłowy pod zaborem pruskim. W XIX wieku dołączona do rozrastającej się gminy Gdańsk staje się pruskim terenem wojskowym - od 1909 roku o charakterze lotniczym, aby w roku 1921 stać się fragmentem Wolnego Miasta Gdańska, a od roku 1973 zacząć funkcjonować jako powstające osiedle mieszkaniowe będące sypialnianym zapleczem miasta.  Nawarstwień historycznych jest tu wiele.

Jesteśmy na Kaszubach, na przedmieściach Starego Gdańska, ale zaspiańskie krajobrazy nie ukazują tych oczywistych konotacji. Dlaczego? Jakie elementy regionalne można byłoby tu zaimplementować? Czym wyróżnia się dzisiejsza Zaspa i co składa się na lokalny krajobraz kulturowy? Kto i z kim wymienia się roślinami? No i wreszcie: jakie tajemnice skrywają zaspiańskie bloki? Porozmawiamy o tym przyglądając się Zaspie w trakcie spaceru".

Organizacja spaceru została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad sanitarnych.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów