• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa Rozstaje. Jaki powinien być Park Millenium? Ankieta i spacer

Zaspa Rozstaje. Jaki powinien być Park Millenium? Ankieta i spacer

Park Millenium znajduje się pomiędzy ulicami: Leszczyńskich, Powstańców Wielkopolskich i Chrobrego. Służy głównie mieszkańcom okolicznych osiedli mieszkaniowych. Studentka Architektury Krajobrazu, w ramach pracy magisterskiej, postanowiła opracować koncepcję zagospodarowania tego terenu. Z taką propozycją zgłosiła się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
06.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment alejki parkowej, jest ścieżka spacerowa, po obu stronach dość gęsto rosną niewysokie drzewa, w tle widać kilka wysokich bloków mieszkalnych o niebieskiej elewacji
Jakiego Parku Millenium potrzebują mieszkańcy? Dajcie znać w ankiecie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Koncepcja, która stanie się pracą magisterską

Aleksandra Łyjak jest studentką V roku Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Do opracowania projektu zagospodarowania gdańskiego zieleńca zainspirował ją promotor.

- Zależy mi na tym, by stworzyć projekt, który nie trafi "do szuflady", ale zostanie wdrożony, a także dawałby mi pewien potencjał do dalszego rozwoju. Szukałam więc odpowiedniego terenu. Promotor mojej pracy magisterskiej zasugerował Gdańsk. Zgłosiłam się więc do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, gdzie zaproponowano mi właśnie Park Millenium - opowiada Aleksandra Łyjak.

Pani Agnieszka nie mieszka w Gdańsku. Bywa w naszym mieście okazjonalnie - w weekendy bądź w trakcie wakacji. Park Millenium zobaczyła jednak po raz pierwszy przed kilkoma tygodniami, w towarzystwie kierownika Działu Zieleni GZDiZ Joanny Kowalewskiej.

Jaki ma być Plac Solidarności? Miasto ogłosi konkurs

Park ma służyć mieszkańcom

- Moje pierwsze odczucia? Na pewno jest to bardzo otwarty, zielony teren w środku miasta. Rzadko zdarza się dziś taka "dzikość" natury - w pozytywnym znaczeniu. Moje prace projektowe dopiero się rozpoczną, ponieważ skupiam się w dużej mierze na tym, by uwzględnić w nich partycypację społeczną. Chodzi o to, by to był park dla mieszkańców, dlatego i oni muszą wyrazić zdanie na temat tego, jaki chcieliby mieć park, czego w nim chcą i potrzebują - zaznacza pani Aleksandra.

Podkreśla ona jednak, że na pewno zachowany zostanie obecny naturalny charakter tego miejsca.

- Nie chcę też proponować parku, jakich jest wiele w innych polskich miastach. Na pewno będę opierać się na naturalnych rozwiązaniach sprzyjających zachowaniu bioróżnorodności, ale skierowanych jednocześnie ku lokalnej społeczności, zaspokajających ich potrzeby - tłumaczy.

Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie radnych

na zdjęciu dwie dorosłe osoby wyprowadzają psy w parku, obok nich widać wysokie iglaste drzewo
Czy należy coś zmienić, poprawić w tym popularnym parku na Zaspie?
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W kwietniu ankieta, w maju spacer z mieszkańcami

By poznać oczekiwania, propozycje i potrzeby mieszkańców, Aleksandra Łyjak przygotowała ankietę. Znajdziecie ją TUTAJ

Należy ją wypełnić do 14 kwietnia br. Wszystkie wypełnione formularze zostaną przeanalizowane.

- W ramach pracy magisterskiej wykonuję też szereg innych analiz, w tym przestrzennych, jak też o charakterze psychologicznym. Ankieta będzie natomiast przedsmakiem głównego spotkania z mieszkańcami, które odbędzie się w maju. Będzie to spacer badawczy, w trakcie którego będę mogła indywidulanie porozmawiać z mieszkańcami, wysłuchać ich oczekiwań i przekonać się, jak oni postrzegają tą przestrzeń i jakie jest zainteresowanie tematem kształtowania przestrzeni miejskiej - podkreśla pani Aleksandra.

Niewykluczone, że na spacerze zaprezentowana zostanie też, przygotowana na podstawie ankiet, wstępna koncepcja zagospodarowania Parku Millenium.

Zgodnie z planem, sama praca magisterska ma być gotowa jeszcze w tym roku, i to już w czerwcu.

Aleksandra Łyjak nie ukrywa, iż liczy na to, że jej praca spodoba się przedstawicielom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, z którymi jest obecnie w stałym kontakcie.

Ten gdański park ma 25 lat

Park Millenium powstał w latach 1997-1998 na terenach po zlikwidowanych tymczasowych ogródkach działkowych, założonych w latach 80. w strefie pośredniej ochrony ujęcia wody Zaspa. Park wybudowano ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa oraz Dolny Wrzeszcz. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa, są też alejki spacerowe o nawierzchni z kostek betonowych, ławki i kosze na śmieci.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna