Dawcy szpiku poszukiwani
28 maja obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To międzynarodowe święto zainicjowane w 2014 roku, aby szerzyć świadomość na temat tych chorób oraz pokazać solidarność z osobami, którzy by wrócić do zdrowia, często potrzebują pomocy zgodnego dawcy szpiku. Jedną z form wspierania chorych jest świadoma rejestracja jako dawca szpiku.
- Sama zarejestrowałam się do bazy dawców DKMS w ubiegłym roku w Pucku. Odczuwam ogromną dumę, że ponad 30 tysięcy osób zarejestrowało się w naszym pięknym Gdańsku. Wiem, że mogłoby się zarejestrować jeszcze więcej osób. Jestem pewna, że podczas wakacyjnych miesięcy także będzie można się zarejestrować - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Nie wyobrażam sobie olbrzymiej radości osoby, która potrzebuje pomocy, gdy dowiaduje się, że jej genetyczny bliźniak się znalazł. Ten moment pomocy jest ważny dla obu stron. Cieszę się, że dziś z Europejskiej Stolicy Wolontariatu dajemy tak ważny sygnał.
Szansę na dołączenie do bazy dawców, mieszkańcy i mieszkanki Gdańska będą mieli już w najbliższy weekend, 28 i 29 maja przy Bramie Wyżynnej w godz. 10.00 - 18.00 w czerwonym namiocie DKMS.
Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Skorzystaj z metropolitalnego projektu
Baza dawców szpiku Fundacji DKMS
Od początku działalności Fundacja DKMS wielokrotnie gościła w Gdańsku, przeprowadzając Dni Dawcy Szpiku dedykowane pacjentom, akcje edukacyjne na uczelniach i w szkołach wyższych. Dzięki inicjatywie gdańszczanek i gdańszczan, wsparciu ze strony władz i urzędu miasta, w przeciągu 13 lat działalności Fundacja DKMS przeprowadziła wspólnie z mieszkańcami 537 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
- Podczas tych wydarzeń do bazy dawców Fundacji DKMS dołączyło 33 968 osób, a już 191 spośród nich zostało dawcami faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste bądź szpik i podarowało szanse pacjentom na powrót do zdrowia - mówi Dagmara Tomeczek z Fundacji DKMS.
Dzięki zaangażowaniu władz miasta i mieszkańców, historie pacjentów oraz wiedza na temat dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych docierają do społeczeństwa, stając się często impulsem do podjęcia świadomej decyzji o rejestracji w bazie, a co za tym idzie nadzieją dla chorych, którzy by żyć, potrzebują zgodnego dawcy szpiku.
- Moja historia z DKMS zaczęła się pod koniec 2016 roku. Mój brat wypełnił za mnie kwestionariusz online. Pakiet przyszedł do domu i po niecałym tygodniu odesłałem go z powrotem do DKMS. Po 3 miesiącach dostałem telefon i jednocześnie maila – prawdopodobnie może zostać pan dawcą szpiku dla chorego biorcy. Oczywiście się zgodziłem i następnego dnia było już badanie krwi, pełna morfologia, następnie oddałem szpik z talerza kości biodrowe - mówił Mikołaj Kampert, dawca szpiku z Gdańska. - Okazało się, że biorcą był mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych. Otrzymałem informacje, że przeszczep się przyjął i wyszedł ze szpitala. Taka prosta rzecz, szybka rejestracja i można komuś pomóc.
Informacje i statystyki
Świat:
- co 27 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę nowotwór krwi
- 39 milionów potencjalnych dawców szpiku jest zarejestrowanych na całym świecie
Polska:
- w Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi
- co 5. pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego genetycznie niespokrewnionego dawcy
- tylko 25% pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego dawcy w rodzinie
- w bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych 1 800 000 potencjalnych dawców szpiku i już ponad 10 000 osób oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik dla potrzebujących przeszczepienia szpiku pacjentów
- w polskim rejestrze Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (skupia wszystkie bazy w Polsce) zarejestrowanych jest ponad 2 000 000 potencjalnych dawców szpiku
- w Polsce co roku około 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego
- w 90% przypadków dawcy oddają krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej, a w 10% szpik z talerza kości biodrowej
Szczegóły dotyczące działalności DKMS, możliwości zostania dawcą, wsparcia fundacji oraz historie pacjentów, dostępne są na stronie internetowej DKMS.
oprac.MW