Zarabiają i pomagają słabszym. Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej na Jarmarku św. Dominika

Na Skwerze Heweliusza przy ul. Rajskiej po raz pierwszy na Jarmarku św. Dominika celebrowano w piątek, 28 lipca, święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej. Od początku jarmarku na ulicy Szerokiej i wyspie Ołowianka swoją ofertę prezentuje kilkanaście fundacji, spółdzielni i stowarzyszeń. Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, przekonywała, że kupno czegokolwiek na stoisku pod szyldem ekonomii społecznej, jest zrobieniem dobrego uczynku.
28.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobiety kupujące torby na stoisku z napisem Pomorska Ekonomia Społeczna
Na stoiskach Pomorskiej Ekonomii Społecznej można kupić wiele oryginalnych produktów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co to jest ekonomia społeczna?

Specjalny dzień poświęcony organizacjom, które praktykują ekonomię społeczną, zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
 
Ekonomia społeczna to szerokie pojęcie. Najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). 
 
Podmiotami ekonomii społecznej są natomiast miejsca, zatrudniające osoby, którym z jakiegoś powodu ciężej jest znaleźć się na rynku pracy (np. niepełnosprawność czy długotrwałe bezrobocie).

Jeden zakup, jeden dobry uczynek

- Ekonomia społeczna to wyjątkowe połączenie aktywności gospodarczej na trudnym, konkurencyjnym rynku z wykorzystaniem i  zaangażowaniem osób zagrożonych wykluczeniem i długotrwałym bezrobociem - powiedział podczas otwarcia święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej Leszek Bonna, wicemarszałek pomorski.

GTD. Okrągły Stół Ekonomii Społecznej, czyli potrzebna jest rewolucja!

Podkreślił, że firmy i fundacje aktywne w przestrzeni ekonomii społecznej budują zrównoważone społeczeństwo w województwie pomorskim. 
 
- Jeśli kupicie cokolwiek na jednym ze stoisk Pomorskiej Ekonomii Społecznej, to macie dzisiaj dobry uczynek załatwiony - zachęcała  Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
 
Zwróciła uwagę, że każdy z nas chce żyć w sprawiedliwym społeczeństwie.
 
- Wśród nas jest pełno ludzi, którzy mają talent, energię, motywację, żeby się tym dzielić i pracować. Ale potrzebują do tego specjalnych warunków: więcej wsparcia i wrażliwości. I o tym jest ekonomia społeczna. Wszyscy chcemy i powinniśmy chcieć pracować. Bo praca to godność i możliwość dzielenia się ze światem tym, co jest w nas najlepsze - dodała Monika Chabior.
Kobieta przemawiająca na scenie pośród kilku osób, na scenie napis "Gdańsk miastem równości"
Przemawia Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Głos zabrał także Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora 763. Jarmarku św. Dominika.
 
- W tak trudnym czasach zawirowań gospodarczych ekonomia społeczna jest odpowiedzią na różne problemy, które nas dotykają. Jak nie wybierać produktu, jak nie wybierać usługi, która nie dość, że jest dobra, to jeszcze czyni dobro - powiedział Paweł Orłowski. 
W Święcie Pomorskiej Ekonomii Społecznej udział wzięli m.in.: 
 
  • Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk Bateria z Gardei
  • Stowarzyszenie Akademia Aktywności z Kwidzyna
  • Zakład Aktywności Zawodowej Sztum
  • Spółdzielnia socjalna „Sercem do ludzi” z Dzierzgonia
  • Ośrodek Adaptacyjny Puck - Warsztat Terapii Zajęciowej
  • Fundacja #Serce dla sportu z Gdańska
  • Fundacja Przystań ze Słupska
  • Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Słoneczne Wzgórze” ze Stężycy
  • Europe Direct Gdańsk
Na scenie Fundacja Leny Grochowskiej przeprowadziła warsztaty i prelekcje, w których instruktorzy wraz z  osobami z niepełnosprawnością intelektualną, podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując ciekawe techniki pracy z gliną. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Kooperacja, zorganizowała pokaz mody oraz technik oddechowych.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE ŚWIĘTA POMORSKIEJ EKONOMII SPOŁECZNEJ NA 763. JARMARKU ŚW. DOMINIKA:
 


 
Uczestnicy święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej mieli też okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, a także wysłuchać koncertu zespołu Mariusza Florczyka ze Spółdzielni Socjalnej „Słoneczne Wzgórza” oraz grupy „Teatr Poza Sztuką”.

Gdzie są na jarmarku stoiska ekonomii społecznej?

Podobnie jak w latach poprzednich, stoiska dedykowane podmiotom ekonomii społecznej umiejscowione są w kilku lokalizacjach w ramach 763. Jarmarku św. Dominika, który rozpoczął się 22 lipca i potrwa do 13 sierpnia.
Przedsiębiorców działających w ekonomii społecznej można znaleźć na ulicy Szerokiej, w sąsiedztwie innych domków, w ramach organizowanej przez samorząd województwa pomorskiego „Uliczki Pomorskiej”.
 
Wśród wystawców są organizacje, które poprzez swoją działalność wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak:
 
  • Fundacja Leny Grochowskiej Oddział w Gdańsku – zajmująca się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas Jarmarku organizacja zaoferuje najwyższej jakości, autorskie rękodzieło, wykonane przez podopiecznych fundacji
  • Spółdzielnia Socjalna Zeroban z Gdańska – łącząca w swojej działalności dwa cele społeczne: działania proekologiczne w duchu upcyklingu oraz aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Na swoim stoisku sprzedawać będzie m.in. piękne, kolorowe torby, saszetki i ubrania wykonane wedle idei less waste
  • Spółdzielnia Socjalna ”Kooperacja” z Sopotu – umożliwiająca osobom pozostającym bez pracy oraz wykluczonym powrót na rynek pracy i do społeczeństwa, poprzez prowadzenie inicjatyw „LukLuk” takich jak dom gościnny oraz salon kosmetyczny, fryzjerski i masażu. Podczas Jarmarku będzie można natomiast wesprzeć Spółdzielnię poprzez zakup darów pochodzących ze sklepu charytatywnego LukLuk
  • Fundacja „Świat Wrażliwy” z Gdańska – zajmująca się aktywizowaniem młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz seniorów, poprzez m.in. prowadzenie kawiarni Caffe Aktywni. Na swoim stoisku fundacja zaoferuje smakowitą kawę oraz prawdziwie domowe wypieki
  • Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny – specjalizujące się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas Jarmarku organizacja będzie sprzedawała wyroby rękodzielnicze wykonane przez uczestników warsztatów organizowanych w ramach Stowarzyszenia
  • Stowarzyszenie Invisibilia – prowadzące Gdańską Galerię Zmysłów (muzeum zwiedzane w ciemności), na swoim stoisku będzie prowadzić warsztaty i zajęcia edukacyjne z zakresu wspierania osób z niepełnosprawnością poprzez zabawę
  • Fundacja Pępek Świata z Gdańska, zajmująca się profilaktyką zdrowia kobiet. Jej misją jest medyczne i psychiczne wsparcie kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet ciężarnych. Organizacja zajmuje się wykonywaniem badań najwyższej klasy sprzętem, głównie w małych miejscowościach na Pomorzu, gdzie dostęp do takich usług jest ograniczony. Na Jarmarku św. Dominika organizacja oferować będzie między innymi produkty z kategorii „dla dzieci” i „dla mam” ze swojego sklepu.
Grafika pokazująca lokalizacje stoisk Pomorskiej Ekonomii Społecznej na Jarmarku św. Dominika
 
mat. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
 
Kolejny punkt wystawienniczy umiejscowiony jest przy ul. Ołowianka, gdzie w ramach jarmarkowej strefy gastronomicznej, obecna jest Spółdzielnia Socjalna Dalba z Pucka. Jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo społeczne, prowadzące swój własny browar – Browar Spółdzielczy. Inicjatywa browaru powstała z pasji do piwa i potrzeby zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością. 
Przy produkcji rzemieślniczego browaru uczestniczą pracownicy, którzy z powodu swoich problemów zdrowotnych nie mieli szans na otwartym rynku pracy. Przez cały jarmark na stoisku Dalby można skosztować najlepszych wyrobów Browaru z Pucka, w tym znanych już na całym świecie, piw wymrażanych.
 
 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane