Kontynuacja “Zapomnianych miejsc”
Niespełna rok temu ukazał się dwutomowy przewodnik autorstwa Michała Piotrowskiego i Marcina Tymińskiego “Zapomniane miejsca - Pomorskie”, w którym opisali i (częściowo) pokazali na zdjęciach 250 tego typu lokalizacji, wartych odwiedzenia i zdobycia przez takich turystów, którzy pojęcie “warto zwiedzić” rozumieją tak, jak oni.
Przewodnik ZONA (akronim od słów: zapomniane, opuszczone, niedostępne, anonimowe) zawiera kolejną setkę z okładem miejsc w województwie pomorskim wartych odkrycia, zwłaszcza, że jak tłumaczy Michał Piotrowski - lokalizacje ujęte w nowym przewodniku to już absolutnie perełki.
Zwiedzaj ruiny na Pomorzu. Gdańscy entuzjaści urbexu wydali przewodnik po ginących zabytkach
Jeszcze mniej oczywiste miejsca
- Opisane w poprzedniej książce miejsca są oczywiście ciekawe i warte odwiedzenia, ale te, które zawarliśmy w nowej, są jeszcze bardziej wyszperane, jeszcze mniej oczywiste, takie, po których ślad trudno gdziekolwiek znaleźć - mówi Michał Piotrowski. - To miejscówki odnalezione gdzieś na starych mapach, a potem wychodzone pieszo na różnych bezdrożach. W przypadku wielu z nich długo dochodziliśmy do informacji historycznych, jakichś faktów, nazwisk, czasem oznaczało to kilka zarwanych nocy spędzonych na układaniu historii z różnych skrawków niczym z puzzli. Ale właśnie to szperanie w archiwach i rozwikływanie tajemnic było dla nas dodatkową frajdą.
- Ten przewodnik to coś w rodzaju uzupełnienia poprzedniego. Kiedy napisaliśmy tamtą książkę, nie przestaliśmy jeździć i wynajdywać nowe miejsca. Bardzo szybko uzbierało się ponad 100 lokalizacji. Szkoda było to zostawić - dodaje Marcin Tymiński.
Bogata graficzna szata
Nowe przewodnik znacznie różni się od poprzedniego, który ukazał się w wydawnictwie CM, w ramach serii o różnych regionach Polski. “Przewodnik dla poszukiwaczy tajemnic” opublikowało Wydawnictwo Regiony. Jego szata graficzna jest znacznie bogatsza, zawiera więcej zdjęć i wszystkie są kolorowe, mapki są bardziej szczegółowe, do tego czytelnik może korzystać z kodów QR, a książka jest solidnie sklejona (dzięki czemu nie łamie się i nie gubi kartek).
Zwiedzaj Gdańsk bez przewodnika w ręku, ale z... ciekawymi podcastami historycznymi
Urbex i zabytki
- Ten “trzeci tom” to także ukłon w stronę wielbicieli miejsc już stricte urbexowych, których poprzednio nie było. Opisujemy między innymi opuszczone ośrodki wczasowe i obiekty wojskowe, ale ogólny klimat się nie zmienił - zaznacza Michał Piotrowski. - Jeśli ktoś się wybiera w teren, szuka ciekawych miejsc, znajdzie je. Raz będzie to cmentarz, raz dworek, raz dawna gorzelnia, ale zawsze fajnie wejść i poszperać.
Co to jest komin sztagowy?
Wracając do warstwy ilustracyjnej książki, część fotografii, zwłaszcza w drugiej części, przedstawia zachowane w różnym stanie oryginalne detale z odwiedzanych przez autorów miejsc: zdobienia elewacji, klamki, fragment rzeźbionej belki nad wejściem.
- To rzeczy, które kiedyś dla kogoś były ważne, część historii ludzi, którzy żyli w tych zrujnowanych dziś miejscach - podkreśla Marcin Tymiński. - W przewodniku zawarliśmy też historie związane z właścicielami, albo z klimatem danej lokalizacji. Dzielimy się również informacjami, które wzbogaciły naszą wiedzę i mamy nadzieję, że zainteresują także czytelników. Jak na przykład ciekawostka dotycząca sposobu budowy menonickich domów drewnianych na Żuławach i Powiślu. Odwiedzając kilka z nich zauważyliśmy powtarzający się schemat - na środku budynku sytuowano coś w rodzaju ciemnej kuchni z dużym kominem, który zwęża się dopiero na strychu, a wokół tej kuchni tworzono kolejne izby. Ten komin to tzw. komin sztagowy (butelkowy). Bardzo charakterystyczny.
Max Schmeling na pomorskiej wsi
Jeśli chodzi o historie mieszkańców, razem z przewodnikiem odwiedzić można np. ukrytą w lasach wieś Ponikła, w której tuż przed II wojną światową zamieszkała para niemieckich celebrytów: pięściarz Max Schmeling i jego żona – czeska aktorka Anny Ondra.
- Tym przewodnikiem zamykamy temat, nie znajdziemy już raczej na Pomorzu więcej miejscówek do opisania - podkreślają autorzy. - Co nie znaczy, że porzucamy naszą pasję. Po prostu od kilku miesięcy, żeby zobaczyć coś nowego i ciekawego jeździmy do sąsiednich województw – na Warmię, Kujawy czy do Wielkopolski.
“ZONA: POMORSKIE. Przewodnik dla poszukiwaczy tajemnic” kupić można na stronie internetowej CZEC, wkrótce pojawi się też w księgarniach. Kosztuje 59 zł.
Wielbicieli duetu poszukiwaczy tajemnic zapraszamy na ich niedawno powstały kanał Tajemnice Pomorza na YouTube, gdzie obejrzeć można krótkie filmowe relacje z opisanych przez nich wcześniej miejsc.
O AUTORACH:
Michał Piotrowski - dziennikarz, urzędnik, ale też poeta i frontman trójmiejskiego zespołu Towary Zastępcze. Obecnie rzecznik marszałka województwa pomorskiego, wcześniej pracownik Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Marcin Tymiński - wieloletni rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, a wcześniej dziennikarz trójmiejskich mediów. Aktualnie pracuje w PR w sektorze prywatnym.