• Start
  • Wiadomości
  • Zamieszkałeś w Letnicy? Koniecznie zamelduj się w tej dzielnicy do końca września

Zamieszkałeś w Letnicy? Koniecznie zamelduj się w tej dzielnicy do końca września

Przemysłowa niegdyś Letnica przechodzi od kilku lat prawdziwą rewitalizację. Po inwestycjach miejskich, m.in. w infrastrukturę drogową, przyszedł czas na inwestycje deweloperskie, które przyciągają do dzielnicy kolejnych mieszkańców. - Niestety, większość z nich nie melduje się w nowym miejscu zamieszkania - martwią się lokalni radni. Tymczasem od liczby mieszkańców uzależniony jest roczny budżet Rady Dzielnicy. Środki finansowe na kolejny rok wyliczane są pod koniec września.
07.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marzena Kolmer, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica, zachęca do meldowania się w tej dzielnicy
Marzena Kolmer, przewodnicząca Rady Dzielnicy Letnicy, zachęca do meldowania się w tej dzielnicy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Marzena Kolmer, przewodnicząca zarządu Dzielnicy Letnica, widząc wyrastające jak grzyby po deszczu nowe budynki mieszkalne, postanowiła zachęcić nowych mieszkańców do tego, by meldowali się w Letnicy. Im więcej osób to zrobi, tym większa będzie pula środków do dyspozycji Rady Dzielnicy Letnica. Z tych pieniędzy radni mogą zrealizować niewielkie inwestycje infrastrukturalne, np. uporządkować zielony teren, kupić ławki bądź nowe urządzenia na placu zabaw, ale też zorganizować festyny bądź inne wydarzenia integracyjne.

W czasie wakacji przewodnicząca Kolmer, wspólnie z innymi radnymi dzielnicy, zorganizowała trzy spotkania, zarówno w formie spacerów po dzielnicy, jak i plenerowych spotkań przy kawie, w trakcie których mieszkańcy mogli porozmawiać o bolączkach i potrzebach Letnicy, ale też przekonać się, że meldunek w danym miejscu ma duże znaczenie. Ten wątek poruszany jest także podczas tradycyjnych dyżurów radnych Letnicy, na które może przyjść każdy mieszkaniec.

 

- Okazuje się, że dużo osób nie ma świadomości tego, że meldunek w danym miejscu jest ważny. Podczas organizowanych przeze mnie spacerów po dzielnicy, w trakcie rozmów mieszkańcy przyznawali, że nawet nie myśleli o tym, że to tak ważne dla danej dzielnicy. Pomyślałam wówczas, że warto uświadamiać ludzi do czego ten meldunek służy i że ostatecznie wszyscy na tym skorzystamy, bo przełoży się to na jakość dzielnicy. Każdy chce mieć przecież lepszy dojazd do domu, równe chodniki, jakiś park. Dzięki dodatkowym środkom można więcej zrobić. W Letnicy na pewno przydałby się dzielnicowy klub, może świetlica - wylicza przewodnicząca.

Kolmer zapewnia, że podczas dotychczasowych rozmów mieszkańcy reagowali pozytywnie na jej działania i przekonywanie do zameldowania. Sporo osób deklarowało, że w najbliższym czasie zadba o formalności.

W nowej zabudowie mieszkaniowej w Letnicy pojawili się zarówno gdańszczanie, którzy przeprowadzili się tutaj z innych dzielnic, jak i osoby, które przyjechały do Gdańska z innych miast i miasteczek. W ostatnich latach zamieszkali tu przede wszystkim młodzi ludzie, ze średnią wieku 30 - 35 lat. Wszystko wskazuje więc na to, że Letnica staje się jedną z najmłodszych dzielnic. W tym też szansę na rozwój tej części miasta upatruje przewodnicząca rady dzielnicy.

 

Radni dzielnicy Letnica, na czele z przewodniczącą Marzeną Kolmer, zachęcają mieszkańców przy każdej okazji do tego, by meldowali się w miejscu ich obecnego zamieszkania
Radni dzielnicy Letnica, na czele z przewodniczącą Marzeną Kolmer, zachęcają mieszkańców przy każdej okazji do tego, by meldowali się w miejscu ich obecnego zamieszkania
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Działania radnych dzielnicy wspiera Miasto. Urząd Miejski przygotował wzór ulotek, następnie wydrukował je i przekazał Radzie Dzielnicy. Radni zajęli się z kolei ich dystrybucją - każdy mieszkaniec w nowej zabudowie otrzymał ulotkę do swojej skrzynki pocztowej. Co istotne, bardzo ważną rolę w kwestii meldunku odgrywa czas.

- Każdego roku, pod koniec września, wyliczane są środki finansowe dla Rad Dzielnic na kolejny rok. Dlatego im więcej mieszkańców zamelduje się do tego czasu w danej dzielnicy, tym większa będzie pula do rozdysponowania na lokalne działania - tłumaczy Sylwia Betlej, p.o. Dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

 

Sylwia Betlej zwraca uwagę na to, iż duży przypływ mieszkańców, poza Letnicą, obserwowany jest także w dzielnicach południowych Gdańska, m.in. w Oruni Górnej - Gdańsku Południu, Matarni czy Osowej. Póki co, także w tej części miasta nie przekłada się to jeszcze na liczbę osób zameldowanych.

- Większe środki dla dzielnicy to jedno, ale radom dzielnic zależy też na tym, by mieszkańcy poczuli się współgospodarzami miejsca, w którym żyją - zaznacza p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

 

2
Tak wygląda ulotka, która trafiła do skrzynek pocztowych letniczan

 

Letnica to obecnie jedna z najmniej licznych gdańskich dzielnic. Mniej mieszkańców miały w 2020 roku jedynie Rudniki. W Letnicy mieszkały pod koniec ubiegłego roku dokładnie 1582 osoby. To o 120 mieszkańców więcej w porównaniu z rokiem 2019, co oznacza przyrost na poziomie 8,2 proc. liczby tutejszych mieszkańców. W ubiegłym roku był to najwyższy wskaźnik procentowy w tej kategorii. Powierzchnia Letnicy wynosi 3,89 km kw, co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosiła tu pod koniec 2020 r. - 407 osób na 1 km kw.

W Letnicy odnotowano też dodatni przyrost naturalny, który wyniósł 10 osób. Tym samym Letnica zajęła 9 miejsce w tej kategorii wśród wszystkich gdańskich dzielnic. Coraz chętniej przeprowadzają się tutaj także gdańszczanie, i coraz rzadziej wyprowadzają się dotychczasowi mieszkańcy - odnotowano dodatnie saldo migracji wewnętrznych, które wyniosło dla tej dzielnicy 42 osoby.

 

Wysokość budżetu danej Rady Dzielnicy uzależniona jest od liczby mieszkańców, ale też - co ważne - od frekwencji osób głosujących w ostatnich wyborach do Rady Dzielnicy. Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach wzięło udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada ma do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniosła od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł od osoby. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyło ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy ma do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.

W związku z tym, że w wyborach w Letnicy wzięło udział 14,9 proc. wyborców, do kasy RD trafia każdego roku w tej kadencji blisko 19 tys. złotych - radni walczą o to, by ta kwota zwiększyła się już w przyszłym roku, właśnie dzięki meldunkom nowych mieszkańców.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki