• Start
  • Wiadomości
  • Założyciel Instytutu Teatru Lalkowego w Sztokholmie z tablicą pamięci we Wrzeszczu

Założyciel Instytutu Teatru Lalkowego w Sztokholmie z tablicą pamięci we Wrzeszczu

Na budynku przy ul. Batorego 5 we Wrzeszczu Górnym odsłonięto tablicę pamiątkową. Pod tym adresem mieści się tzw. Dom Paulinum, w którym urodził się Michael Meschke, lalkarz, reżyser, rzeźbiarz, pisarz, pedagog, twórca Teatru Marionetek oraz Instytutu Teatru Lalkowego w Sztokholmie.
16.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę osób uczestniczących w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Michaelowi Kurtowi Johannesowi Alfowi Meschke. Jeden z uczestników skacze z radości, podczas gdy reszta trzyma wstążkę przyczepioną do tablicy, uśmiechając się i celebrując moment.
Moment odsłonięcia tablicy, w niebieskiej sukience Magdalena Pramfelt - Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku, w wyskoku cieszy się Andrzej Stelmasiewicz, fundator Fundacji Wspólnota Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Czcimy na co dzień naszą historię. Jest już 36 tablic pamiątkowych, a może być ich znacznie więcej

Kim był Michael Meschke?

“Tablica upamiętniająca miejsce narodzin i pierwszych lat życia Michaela Meschke została uroczyście odsłonięta w poniedziałek, 15 lipca, w dzień po jego 93 urodzinach.

Podczas uroczystości przypomniano sylwetkę artysty, który w Gdańsku spędził pierwszych osiem lat życia:

Michael Meschke urodził się w 1931 roku w Gdańsku, ale ze względu na pochodzenie żydowskie matki musiał wraz z rodziną emigrować. Rodzina osiadła w Szwecji. Tam jego osobowość i jego talenty mogły się rozwinąć. Wyjątkowa umiejętność ożywiania lalek i tworzenia magicznych światów sprawiła, że stał się jednym z najbardziej cenionych artystów w tej dziedzinie. To dzięki niemu teatr lalek stał się nie tylko rozrywką dla dzieci, ale również głębokim i refleksyjnym doświadczeniem dla dorosłych widzów.

Meschke był założycielem i długoletnim dyrektorem Marionetteatern w Sztokholmie – teatru, który przez lata był miejscem niezliczonych premier, innowacyjnych przedstawień i warsztatów artystycznych. Jego przedstawienia były prezentowane na całym świecie, a jego wpływ na sztukę teatru lalek jest nieoceniony. Jego spektakle poruszały ważne tematy społeczne, polityczne i filozoficzne, używał lalek do przekazywania trudnych i często kontrowersyjnych treści.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Michael Meschke był również nauczycielem i mentorem dla wielu pokoleń młodych twórców. Jego działalność pedagogiczna oraz liczne publikacje przyczyniły się do rozwoju i popularyzacji teatru lalek na całym świecie. Jego praca inspirowała i nadal inspiruje artystów do poszukiwania nowych form wyrazu i przekraczania granic w sztuce teatralnej.

Tablica pamiątkowa jest symbolem naszej pamięci o nim i jego wkładzie w kulturę europejską. Niech będzie przypomnieniem o sile wyobraźni, która potrafi poruszyć serca i umysły ludzi na całym świecie. Ta tablica jest też uhonorowaniem historycznej rangi samego budynku o nazwie Paulinum. Tutaj przed wojną mieściło się seminarium ewangelickie, którego dyrektorem i wykładowcą był ojciec Michaela, pastor Kurt Meschke, a rodzina Michaela mieszkała w tym budynku do 1939 roku.

Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę trzymającego dwa portrety: jeden z wizerunkiem Dr. Kurta Meschke, a drugi z wizerunkiem Evy Julii Meschke, geb. Anker. W tle widać grupę osób uczestniczących w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie budynku, upamiętniającej Michaela Kurta Johannesa Alfa Meschke.
Prezentacja zdjęć rodziców bohatera uroczystości
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dziękujemy wszystkim miłośnikom teatru, którzy zebrali się tutaj, aby wspólnie oddać hołd temu niezwykłemu artyście.

Z wnioskiem o upamiętnienie Michaela Meschke wystąpili do Biura Prezydenta ds. Kultury przedstawiciele Fundacji Wspólnota Gdańska. W uroczystości odsłonięcia tablicy zostali zaproszeni liczni goście, m.in. Magdalena Pramfelt, Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku oraz przedstawiciele samorządu, kultury, sztuki, mediów i środowisk akademickich.

Zdjęcie przedstawia tablicę pamiątkową dedykowaną Michaelowi Kurtowi Johannesowi Alfowi Meschke, wybitnemu lalkarzowi, reżyserowi, rzeźbiarzowi, pisarzowi i pedagogowi, który od 1939 roku mieszkał w Szwecji i założył Marionette Theatre oraz Puppet Theatre Institute w Sztokholmie. Pod tablicą znajdują się złożone kwiaty, co podkreśla hołd i uznanie dla jego dorobku i wkładu w sztukę lalkarską.
Tablica pamięci Michaela Meschke jest już 37 w przestrzeni Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Tablice upamiętniają ważne miejsca i osoby

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez Miasto Gdańsk. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica upamiętniająca Michaela Meschke będzie 37. z cyklu. 

Więcej informacji o systemie tablic można znaleźć na www.gdansk.pl - Tablice pamiątkowe

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska