Po Długim Targu znów można spacerować bez utrudnień związanych z remontem. Prace zakończono przed upalnym, pierwszym wakacyjnym weekendem.
Jakie prace wykonano na Długim Targu?
W miejsce popękanych i szarych granitowych płyt i kostki, zamontowano skandynawski bohus - szlachetny granit o drobnym uziarnieniu, ogromnej wytrzymałości i ciepłej kolorystyce. Zastosowany materiał został dobrany pod kątem wymagań przypisów antypoślizgowych. Wyrównana powierzchnia ulicy pozwala na przejazd wózkiem bez wstrząsów, a panie w butach na obcasach również mogą z większą pewnością kroczyć po gdańskim salonie.
Remont Długiego Targu rozpoczęty. Znika stara nawierzchnia, nowa pojawi się do czerwca 2022 r.
Jaki był harmonogram prac?
Prace ukończono zgodnie z harmonogramem, chociaż droga do nowej nawierzchni nie była wcale taka prosta.
Miasto zaplanowało remont nawierzchni Długiego Targu już w 2019 roku, lecz do jego rozpoczęcia niezbędna była zgoda Pomorskiego Konserwatora Zabytków, który ją wydał dopiero pod koniec kwietnia 2021 roku po dwuletnim procesie drobiazgowego uzgadniania szczegółów. Co ustalono? M.in. że nawierzchnia ma być wykonana z kostki o bokach łupanych, a lico kostki cięte i szorstkie. Skorygowano też proporcje i kolorystykę kostki, m.in. wymiary kostki powiększono z 12/20 cm do 13/22 cm i wyznaczono maksymalną szerokość fugi - nie więcej niż 15 mm.
Nowa nawierzchnia zaakceptowana. Remont Długiego Targu jesienią WIDEO I ZDJĘCIA
Po otrzymaniu pozwolenia, Zarząd Dróg i Zieleni przeszedł do kolejnego etapu - konsultacji społecznych i już w maju 2021 r. osoby z niepełnosprawnościami i rodzice z dzieckiem w wózku sprawdzały, na wyznaczonym odcinku drogi z wyłożoną nową nawierzchnią, czy jest ona funkcjonalna i wystarczająco komfortowa.
Nie było zastrzeżeń, więc prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku.
Prace na Długim Targu zakończyły się zgodnie z terminem, który wyznaczono do końca czerwca 2022 r.