• Start
  • Wiadomości
  • Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Port Czystej Energii. Plan - otwarcie we wrześniu 2024 roku

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Port Czystej Energii. Plan - otwarcie we wrześniu 2024 roku

Dobiega końca realizacja Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, nazywana spalarnią w Szadółkach. Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, która buduje zakład, w Jestem z Gdańska opowiada o skali inwestycji, skutkach uruchomienia spalarni dla mieszkańców i gmin, które kilka lat temu zdecydowały się przystąpić do projektu. 
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Michajlowdobra
Nz. Agnieszka Michajłow ze Sławomirem Kiszkurno, prezesem Portu Czystej Energii przed Zakładem Termicznego Przekształcania Odpadów, tzw. spalarnią w Szadółkach
fot. gdansk.pl

Port Czystej Energii. Co to za inwestycja?

Ta nowoczesna instalacja w Gdańsku umożliwi termiczne przekształcanie odpadów komunalnych i produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Innymi słowy jest to elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są odpady, stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu.

Konkurs grantowy "Busole" dla podmiotów z trzech dzielnic. 250 tys. zł do wzięcia od Baltic Hub

Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i pomorskich gmin skupionych wokół trzech instalacji komunalnych (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej). Budowa instalacji rozpoczęła się w 2020 r. Zakład będzie funkcjonował pod nazwą Port Czystej Energii.


Gorące rozruchy. Na czym polegają?

W środę 19 czerwca 2024 roku gościem Jestem z Gdańska był Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, który mówił także o potrzebach budowania w Polsce kolejnych podobnych zakładów i tworzenia polityki państwa wspierającej takie inwestycje.

- Jesteście na ostatnim etapie uruchomienia zakładu, co to są tzw. gorące rozruchy? - zapytała swojego gościa redaktor Michajłow. 

Na Oruni Górnej - Gdańsku Południu powstał nowy teren rekreacyjny. Dla każdego

- To etap przygotowania się do wejścia w okres obsługi, czyli normalną pracę instalacji, żeby ją ostatecznie sprawdzić - tłumaczył  Sławomir Kiszkurno. - Nie tylko czy urządzenia i cała infrastruktura pracują prawidłowo, ale także jak działa instalacja jako całość. Także szereg pozwoleń musi być uzyskanych, w tym to główne, pozwalające rozpocząć rozruch, w tym ten rozruch gorący na odpadach. Źródłem pracy, źródłem pary, która później przekształcana jest na ciepło i energię elektryczną będą odpady. 

“Serce” Portu Czystej Energii i odpady ze spalania... odpadów 

Na pytanie Agnieszki Michajłow o “serce” eleganckiego budynku Portu Czystej Energii prezes odpowiedział, że jest to elektrociepłownia, obecnie jedna z najnowocześniejszych w Europie. 

Gdańskie lotnisko na międzynarodowym portalu lotniczym. Jako jedyne w Polsce

- Zasilana odpadami nienadającymi się do recyklingu, pozostałościami z którymi mamy największy problem, które są uciążliwe dla otoczenia, a które w końcu są świetnym surowcem energetycznym - tłumaczył prezes Kiszkurno. - Połączenie tych dwóch rzeczy, czyli po pierwsze unieszkodliwienie odpadów przez ich termiczne przekształcenie i druga kwestia czyli przekształcenie ich na energię elektryczną i ciepło, które ma ogromną rolę w dzisiejszych czasach, bo to źródło energii jest tutaj na miejscu i nie trzeba go transportować. 

 

- Czy i w tym procesie spalania powstaje jakiś odpad? - chciała wiedzieć redaktor Michajłow. 

- Dzisiaj żyjemy w czasach gospodarki w obiegu zamkniętym, w życiu cyrkularnym, więc tutaj odpadów praktycznie nie ma - tłumaczył Sławomir Kiszkurno. - W procesie spalania powstaje żużel, w procesie oczyszczania spalin mamy popioły i pyły lotne, ale zarówno żużel i popioły będą wykorzystywane gospodarczo: w budownictwie, drogownictwie, nawet woda opadowa będzie wykorzystywana do procesów technologicznych. Każdy element tego systemu jest tak zbudowany, żeby nic się nie marnowało.  

Kiedy otwarcie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów?

Jak podkreślił prezes Portu Czystej Energii otwarcie zakładu zależy od wyników rozruchu, bo zdaniem rozruchu jest wejście instalacji na odpowiednie parametry produkcyjne, czyli produkcję energii elektrycznej, ciepła, przekształcania odpadów, pracy różnego rodzaju elementów technologicznych.

Festiwal Czyste Miasto Gdańsk po raz szósty. Nadajmy przedmiotom drugie życie

- To także okres żeby zobaczyć, czy ta instalacja funkcjonuje jako całość, odpowiednią ilość godzin i ma spełnione wszystkie parametry emisyjne - dodała rozmówca. - I wtedy nadchodzi ten dzień, kiedy wydaje się świadectwo rozruchu i jest przejście w okres obsługi. Liczymy, że nastąpi to we wrześniu 2024 roku.  

Czy są trudności przy takiej dużej inwestycji? 

- Dużo zależy od jakości wykonania, technologii, kto ją realizuje - tłumaczył prezes Portu Czystej Energii. - Dlatego tak dużą wagę przykładaliśmy do tego, aby wybrać wykonawcę, który zaprojektował, buduje ten zakład i ma ogromne doświadczenie w tym zakresie.  Mamy w ramach wykonawstwa zapewnione operowanie zakładem od strony technologicznej czyli przekształcania termicznego odpadów, mamy wykonawcę na 25 lat. Spółka Port Czystej Energii będzie przedsiębiorstwem energetycznym, które te energię będzie sprzedawał dla Gdańska ale też prawie czterdziestu okolicznym gminom.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu