• Start
  • Wiadomości
  • Zainaugurowano działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga

Zainaugurowano działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga

Spektakl „Yotam. Studium o matce” w reżyserii Marka Branda zainaugurował działalność Sceny Artystycznej w Nowej Synagodze we Wrzeszczu. Będą się tu odbywały spektakle, koncerty, spotkania autorskie, wystawy i wykłady.
26.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta i mężczyzna pozują objęci do zdjęcia
Reżyser Marek Brand i wspierająca go reżyserko aktorka Krzysztofa Gomółka-Pawlicka w niedzielę, 25 czerwca, zaprosili do Nowej Synagogi na premierę teatralną
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Scena Magazyn - nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Premiera spektaklu „Yotam. Studium o matce”, zainaugurowała działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga w siedzibie przy ulicy Partyzantów 7, w niedzielę, 25 czerwca. Monodram Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej w reżyserii Marka Branda powstał na podstawie dramatu „Yotam”, izraelskiej dramatopisarki Navy Semel (w tłumaczeniu Anny Krukowskiej-Cegielskiej) i tekstu Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej, inspirowanego relacjami matek osób z niepełnosprawnościami.

kobieta pisze po wieku białej drewnianej skrzyni
W przejmującym monodramie twórcy pochylili się nad tematyką rodzicielstwa i „inności”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przejmujący i współczesny obraz macierzyństwa

To poruszający monolog matki chłopca cierpiącego na zespół Downa, umiejscowiony w przededniu jego pójścia do szkoły. Tekst rozpoczyna się dobitnym podkreśleniem własnej tożsamości: „Nazywam się Zula Carmel, lat trzydzieści sześć, sfrustrowana kobieta” - kilkukrotnie powtarza bohaterka. Wkrótce okazuje się jednak, że ów akt samookreślenia jest negowany przez większość społeczeństwa - Zula definiowana jest wyłącznie jako matka stygmatyzowanego dziecka, zmuszona do porzucenia wszelkich ambicji (mówi o sobie per „niespełniony Picasso”), na rzecz dbania o rozwój syna.

pusta scena, przed nią publiczność
Scena Artystyczna Nowej Synagogi to miejsce przeznaczone dla teatru, muzyki, sztuki i spotkań
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Bohaterka przeprowadza widza przez szereg sytuacji, w których Yotam okazuje swoją bezgraniczną ufność i miłość, ale jej wypowiedź nie jest bynajmniej lukrowanym obrazem macierzyństwa „specjalnej troski”. Utwór Navy Semel, którego prapremiera miała miejsce w 1987 roku w Teatrze Miejskim w Hajfie, grany od lat na całym świecie, ma wartość uniwersalną - a w inscenizacji gdańskiej zyskał bardzo współczesne oblicze.

To m.in. zasługa Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej, która ma doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością. Tekst Navy Semel stał się dla niej pretekstem do dyskusji wokół wyzwań, z jakimi borykają się rodzice, a zwłaszcza matki takich osób. Są to nierzadko wyzwania sprzeczne z oczekiwaniami społeczeństwa, przepełnione samotnością i brakiem realnej opieki ze strony państwa.

Nowa Synagoga stawia na kulturę i sztukę

W ramach Sceny Artystycznej Nowa Synagoga, zainaugurowanej przez premierę spektaklu, odbywać się będą koncerty, spotkania autorskie, wystawy oraz wykłady tematyczne, przybliżające kulturę i tradycję żydowską.

Ważnym elementem działalności sceny będzie utworzenie teatru, prezentującego twórczość osób pochodzenia żydowskiego, jak również podnoszącego tematykę związaną z kulturą i tradycją żydowską. W repertuarze znajdą się zarówno sztuki klasyczne, takich autorów, jak Izaak Babel, Salomon Asz, Icyk Manger, jak i współczesnych autorów. Program działalności Sceny Artystycznej Nowa Synagoga poznamy wkrótce.

Święto Wyspy Sobieszewskiej. Dzielnica świętowała 50-lecie przyłączenia do Gdańska. WIDEO i ZDJĘCIA

TV

Każdy może pomóc