• Start
  • Wiadomości
  • Zagrajmy ekologicznie. Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe

Zagrajmy ekologicznie. Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe

Ekologiczna gra terenowa „Drugie życie”, warsztaty upcyklingowe, przedstawienie i strefa relaksu. Kolejna edycja „Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe” w nowej odsłonie już w sobotę, 27 kwietnia. Start godzina 10.00!
27.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wielkie Sprzątanie Gdańska - Południe w nowej formule. Już po raz czwarty!
Wielkie Sprzątanie Gdańska - Południe w nowej formule. Już po raz czwarty!
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zbieraj i graj! To oficjalne hasło czwartej edycji sprzątania południowych dzielnic Gdańska, które tym razem zorganizowano w zupełnie nowej formule.

- Co roku akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wpisała się już na trwałe w kalendarz proekologicznych wydarzeń w Gdańsku. W ramach podziękowania dla uczestników za ich coroczny trud i dobre chęci, postanowiliśmy wzbogacić wydarzenie w nowy, ale mający już wielu zwolenników, element: grę terenową - mówi Michał Dzioba, Prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego.

Tegoroczna akcja startuje 27 kwietnia o godz. 10.00 w trzech miejscach jednocześnie, tj.  na Jasieniu w Szkole Podstawowej nr 86, w świetlicy w Bąkowie (Gmina Kolbudy) oraz przy ul. Kozacza Góra 1 na Ujeścisku. Tam uczestnicy otrzymają karty startowe, mapy, rękawice i worki, które są niezbędne do wzięcia udziału w grze terenowej. Następnie należy wybrać trasę, a tych organizatorzy przygotowali cztery, po dwie w dwóch lokalizacjach.Trasy są różnej długości, więc uczestnicy sami decydują, jaki poziom trudności wybrać.

Zadaniem uczestników jest dotarciedo 15 punktów umieszczonych na mapie akcji i wykonanie czekających tam na nich eko zadań. Warto dodać, że proponowanagra nie jest grą na czas. Można dołączyć w wybranym momencie między godz. 10.00 a 12.00. Zebrane podczas akcji odpady będzie można, jak co roku, wyrzucać do specjalnie oznakowanych kontenerów lub pozostawić w punktach zbiórek. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się w jaki sposób segregować odpady oraz jak można nadać im drugie życie.

- W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu blisko 1000 mieszkańców Gdańska udało się nam zebrać ponad 10 ton odpadów zalegających na ogólnodostępnych terenach zielonych. Jest to jednak taki rodzaj akcji, w której nie liczmy co roku na więcej, jeśli chodzi o wielkość zbiórki, a na… mniej. Bo mniejsza ilość odpadów oznacza większą świadomość i zaangażowanie mieszkańców w dbanie o swoje najbliższe otoczenie. To co równie ważne w tej inicjatywie to wspólnie spędzony czas, edukacja i po prostu dobra zabawa w duchu eko - dodaje Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

 

Zbieraj i graj! To hasło przewodnie tegorocznej edycji akcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku
Zbieraj i graj! To hasło przewodnie tegorocznej edycji akcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Ale gra terenowa to nie koniec atrakcji. Organizatorzy pomyśleli także o ofercie gastronomicznej, stefie dla malucha i relaksu, nagrodach i warsztatach upcyklingowych. Upcykling to nadawanie drugiego, nowego życia bezużytecznym przedmiotom, które często wyrzucamy na śmietnik. Na zakończenie akcji w Szkole Podstawowej nr 86 na Jasieniu przy ul. Wielkopolskiej 20, przygotowano przedstawienie teatralne pt. „Zielony Kapturek” oraz animacje dla dzieci. Zakończenie czwartej edycji Wielkiego Sprzątania Gdańska Południa przewidziano na godz. 15-tą.

Wielkie Sprzątanie to również okazja by wesprzeć potrzebujących. Na stoisku Fundacji DKMS, jak co roku, będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Wystarczy chwila, aby nasz kod genetyczny trafił do bazy, z której będą mogły skorzystać osoby potrzebujące naszej pomocy.

 

Wszystkie ręce na pokład. Wielkie Sprzątanie Gdańska - Południe już w tę sobotę, 27 kwietnia!
Wszystkie ręce na pokład. Wielkie Sprzątanie Gdańska - Południe już w tę sobotę, 27 kwietnia!
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Organizatorem wydarzenia w południowych dzielnicach Gdańska jest Zakład Utylizacyjny przy współpracy z Urzędem Miasta, Radami Dzielnic oraz jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za „Czyste Miasto Gdańsk”, tj. Gdańskim Nieruchomościami, Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, Gdańskimi Usługami Komunalnymi, Urzędem Gminy Kolbudy i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kolbudach oraz Sołectwem Bąkowo. Do przedsięwzięcia włączyły się także szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści, Straż Miejska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Przypomnijmy, że Zakład Utylizacyjny za te i inne działania na rzecz społeczności lokalnej znalazł się w prestiżowymogólnopolskim raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2018”.

Więcej o akcji na stronie www.zut.com.pl oraz www.facebook.com/zaklad.utylizacyjny

 

 

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord