Wspólne zdjęcie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z pracownikami Gdańskich Wód, którzy otrzymali Medale Prezydenta Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Jubileusz w magazynie Gdańskich Wód
Był wielki jubileuszowy tort, gromkie "Sto lat!", uroczyste przemówienia, miłe gesty i dużo śmiechu - bowiem prezentacja misji i działalności firmy wykonana została w bardzo dowcipny sposób. Wszystko to w hali magazynu sprzętowego Gdańskich Wód przy ul. Kaczeńce. Wśród gości honorowych: Aleksandra Dulkiewicz oraz dwaj zastępcy prezydent Gdańska - Piotr Grzelak i Piotr Kryszewski.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że pracownicy Gdańskich Wód są bohaterami miasta, bowiem dzięki ich pracy - m.in. budowaniu zbiorników retencyjnych, rozwijaniu i utrzymywaniu sprawności kanalizacji deszczowej - Gdańsk jest coraz lepiej przygotowany do obrony przed powodzią.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia, które odbywają się w Gdańsku
ZOBACZ NASZĄ FOTOGALERIĘ Z JUBILEUSZU:
Kto w Gdańskich Wodach otrzymał medale
Medale Prezydenta Miasta Gdańska za zasługi dla obronności przeciwpowodziowej prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła 12 osobom. Są to:
- Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód
- Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych
- Małgorzata Rauland, kierowniczka Działu Planowania
- Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka prasowa i p.o. kierownika Działu Adaptacji do Zmian Klimatu
- Paweł Lemański, kierownik Działu Nadzorów i Odbiorów
- Piotr Doliński, kierownik Działu Uzgodnień Technicznych
- Waldemar Warzała, projektant obiektów hydrotechnicznych
- Magdalena Ploetzing, specjalistka ds. uzgodnień technicznych
- Katarzyna Gilewicz, specjalistka ds. finansowo-księgowych
- Andrzej Chyliński, mistrz rejonu eksploatacyjnego Centrum
- Andrzej Pawelski, brygadzista konserwator sieci odwodnieniowej
- Sławomir Wiernasz, brygadzista konserwator sieci odwodnieniowej rejonu Zachód
Czytaj także: Fundacja Gdańska: 25 lat pracy dla miasta, gdańszczanek, gdańszczan i pomoc Ukrainie
Ważnym wydarzeniem, organizowanym co roku przez Gdańskie Wody, są specjalistyczne, kilkugodzinne ćwiczenia przeciwpowodziowe, w których uczestniczą przedstawiciele różnych służb
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Krótko o historii i teraźniejszości spółki
Spółka powstała 1 sierpnia 1993 r. jako Gdańskie Melioracje w wyniku przekształceń własnościowych likwidowanego Okręgowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku oraz na podstawie uchwały Rady Miasta Gdańska.
Impulsem do powołania przed trzema dekadami firmy było specyficzne położenie geomorfologiczne Gdańska - w granicach miasta istnieją bowiem obszary o problemach terenów górskich, nizinnych i depresyjnych.
Czytaj także: Gdańsk z tytułem ECO-MIASTO 2022: za ogrody deszczowe i inne sposoby gospodarowania wodą
3 stycznia 2017 r. doszło do zmiany nazwy spółki na Gdańskie Wody.
Spółka, której siedziba mieści w centrum biurowym Koga na Stogach, przy ul. Andruszkiewicza 5, zatrudnia prawie 140 osób.
Podziękowanie dla załogi Gdańskich Wód za obronę gdańszczan przed powodzią latem 2017 roku. W środku zdjęcia stoi śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, na lewo od prezydenta jest Ryszard Gajewski, prezes spółki
mat. Gdańskie Wody
Swój jubileusz pracownicy Gdańskich Wód będą celebrować w poniedziałek, 27 listopada, na terenie należącego do spółki Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego przy ul. Kaczeńce.
Ile rodzajów powodzi zagraża Gdańskowi?
Mieszkańcy Gdańska są narażeni na występowanie różnego rodzaju powodzi. Poszczególne ich typy - opadowe, roztopowe, błyskawiczne, zatorowe, sztormowe - mają różne przyczyny i przebieg.
Czytaj także: Kto, jak nie my! Gdańskie Wody pomagają wodociągowcom w Ukrainie. Rozmowa z Ryszardem Gajewskim
- Różne są także możliwości przewidywania miejsca i czasu ich wystąpienia czy zasięgu terytorialnego, dlatego fundamentem rozwoju spółki jest pokora i szacunek do żywiołu, jakim jest woda - mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.
Czym jest mała retencja miejska?
Wdrażana w spółce strategia gospodarowania wodami opadowymi opiera się na łączeniu działań hydrotechnicznych z miękkimi - inspirowanymi naturą.
Pracownik Gdańskich Wód udrażnia studzienki kanalizacyjne podczas podtopienia we Wrzeszczu, na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych, przy Galerii Bałtyckiej. Zdjęcie z czerwca 2019 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Gdańskie Wody można stawiać za wzór w Polsce w zakresie wdrażania małej retencji miejskiej. Miasto Gdańsk dwukrotnie otrzymało tytuł lidera w gospodarowaniu wodą.
- Chodzi o to, by deszczówkę kierować najpierw na tereny zielone, a dopiero jej nadmiar do sieci kanalizacyjnej. Przy takim podejściu ukształtowanie terenowe Gdańska przestaje być tylko czynnikiem ryzyka, a staje się potencjałem. Wykorzystujemy je, bo zagłębienia i obniżenia terenowe to naturalne obiekty małej retencji miejskiej - tłumaczy Ryszard Gajewski.
Jakie są zalety ogrodów deszczowych?
W krótkim czasie Gdańskie Wody opanowały sztukę projektowania i zakładania ogrodów deszczowych, które stały się wzorem dla innych polskich miast.
Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych, odbywa się w Gdańsku w sposób systemowy od blisko pięciu lat. Takiego modelu nie wypracowało jeszcze żadne inne miasto.
Montaż urządzenia do pomiaru poziomu wody w 2017 r. przez pracowników Gdańskie Wody na Potoku Strzyża
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl
W Gdańsku wykształciła się moda na ogrody deszczowe, które są przykładem szerszej, systemowej polityki zagospodarowywania wód opadowych.
Czytaj także: Siedlce. Gdańskie Wody budują kolejny ogród deszczowy. Tym razem przy ul. Kartuskiej
Ogrody deszczowe i inne formy zieleni retencyjnej to jednocześnie małe zbiorniki retencyjne i naturalne filtry. Co ciekawe, zatrzymują one nie tylko deszczówkę, ale także niesione przez nią zanieczyszczenia np. metale ciężkie oraz związki azotu i fosforu.
Pracownicy Gdańskich Wód sprawdzają sprawność instalacji fontanny przed Kaplicą Królewską
mat. Gdańskie Wody
- Od samego początku naszych działań zależało nam na tym, żeby osiągnąć rzeczywistą zmianę w postrzeganiu i traktowaniu wód opadowych i zintegrować wszystkie procesy miejskie po to, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt na dużą skalę. Demonstracyjne ogrody deszczowe stały się pewnego rodzaju dźwignią, która przyspieszyła zmianę w planowaniu inwestycji czy eksploatacji istniejących terenów zielonych. Kluczem stało się myślenie o wodzie opadowej i znajdowaniu dla niej miejsca w tkance miejskiej już na etapie planistycznym, a później projektowym - podkreśla prezes spółki Gdańskie Wody.
Dbałość o zieloną retencję już na etapie planistycznym
W Gdańsku obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych zasad zagospodarowywania wód opadowych dla działalności inwestycyjnej. Już w planach zagospodarowania przestrzennego wpisywane są specjalne wymogi, dotyczące retencji wód opadowych, które potem uszczegóławiane są w wydawanych warunkach technicznych.
To obliguje inwestorów do dbania o należyte odprowadzanie wody, a w Gdańsku coraz częściej powstają budynki wykorzystujące małą retencję.
Sposobu właściwego ustawienia zapory tamującej wodę dogląda osobiście Ryszard Gajewski - prezes Gdańskich Wód
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
- Zachęcamy, do korzystania z dóbr zielonej retencji. W samym 2022 r. uzgodniliśmy projekty powierzchniowej retencji, która będzie w stanie pomieścić blisko 130 000 metrów sześciennych wody” - dodaje Ryszard Gajewski.
Inne osiągnięcia Gdańskich Wód
Sztandarowym projektem spółki jest System Monitoringu Hydrologicznego zbudowany z ponad 150 urządzeń do pomiaru wysokości opadu i poziomu wody w zbiornikach retencyjnych i potokach.
Z inicjatywy spółki Gdańskie Wody w 2020 r. niedaleko mola w Brzeźnie powstała pierwsza w Polsce pilotażowa stacja do oczyszczania wód opadowych z mikroplastików.
Od 2017 r. na wiosnę spółka organizuje też ćwiczenia przeciwpowdziowe, w których celem jest koordynacja działań różnych służb, także z sąsiednich gmin.
Ciekawostki o spółce Gdańskie Wody:
- Administruje wszystkimi gdańskimi zbiornikami retencyjnymi, które są w stanie pomieścić tyle wody opadowej, ile zmieściłoby się w 186 basenach olimpijskich
- Utrzymuje 17 gdańskich fontann
- Zarządza 37 pompowniami, które w ciągu 60 sekund są w stanie przepompować ponad 1000 m3 wody (ok. 17 m3/s)
- Czyści sieć kanalizacji deszczowej, długą na 760 km - tyle wynosi odległość z Gdańska do niemieckiego Hamburga