Grono osób z wielkim sercem
Na Wigilię do DPS Polanki przyszło wiele osób. Stałych lokatorów jest 104, do tego 20 osób z grupy samopomocowej, pracownicy placówki, a także przyjaciele, sponsorzy, młodzież. Wśród gości była Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska, a także harcerze z X LO.
- Wokół DPS Polanki skupiło się wspaniałe grono osób z wielkim sercem - podkreśla dyr. Danuta Podogrodzka-Oleńko. - Wśród naszych dobroczyńców są TOYOTA, Fundacja Świętego Mikołaja. Owoce na święta dostaliśmy od firmy “Jurasz”, a ciasta od piekarni Pellowski.
277 osób całodobowo
Podobne spotkania wigilijne odbyły się w ostatnich dniach także w DPS Ostoja i DPS Orunia. Również tam gościem specjalnym była Monika Chabior.
W sumie w trzech gdańskich DPS-ach mieszka 277 osób, głównie seniorek i seniorów. O tym, kto ma prawo korzystać z oferty tych placówek decyduje na podstawie odpowiednich procedur Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
- DPS Orunia ma 113 mieszkańców
- DPS Polanki - 104
- DPS Ostoja - 60
Nie tylko dla stałych mieszkańców
Dodatkowo w DPS Ostoja działa Dzienny Dom Pomocy dla 50 osób. Oznacza to, że pół setki gdańszczanek i gdańszczan korzysta na co dzień z oferty placówki, jada tam obiady, uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Osoby te wracają na noc do domu, by następnego dnia znowu spędzić cały dzień w DPS Ostoja.
Podobną formę pomocy ma także w DPS Polanki, gdzie funkcjonuje grupa samopomocowa dla 20 osób, które w placówce spędzają pięć godzin dziennie.
NASZA FOTOGALERIA ZE SPOTKANIA W DPS POLANKI:
Szeroka oferta, by żyć dobrze
Oferta DPS-ów stanowi ratunek dla osób, które bez tej pomocy znalazły by się w społecznej izolacji, na marginesie życia. Regularnie organizowane są wycieczki, spacery, odwiedziny w zaprzyjaźnionych placówkach, imprezy okolicznościowe. Można uczestniczyć w gimnastyce porannej i ogólnousprawniającej, uczęszczać do klubu filmowego, chodzić na spotkania szaradzistów, uczestniczyć w grach edukacyjno-relaksacyjnych, spotkaniach z piosenką. Dla zainteresowanych dostępna jest opieka psychologiczna. Mieszkańcy DPS-ów mogą rozwijać własne zainteresowania i hobby w salach terapii zajęciowej. Celem prowadzonych zajęć zajęcia i oferowanych usług jest pełne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym.