• Start
  • Wiadomości
  • XXVIII Święto Chleba. Matejko i Kopernik z piernika, jagodzianki i chleby na zakwasie

XXVIII Święto Chleba. Matejko i Kopernik z piernika, jagodzianki i chleby na zakwasie

W niedzielę, 23 lipca, w Gdańsku już po raz 28. odbyło się Święto Chleba. Po raz pierwszy na Ołowiance na miłośników wyrobów piekarniczych czekały chleby na zakwasie, bagietki, racuchy, jagodzianki z mascarpone i galeria arcydzieł wykonanych przez mistrzów-cukierników. Impreza odbyła się w ramach trwającego 763. Jarmarku św. Dominika.
23.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
szczudlarze w strojach piekarzy trzymają się za ręce
W niedzielę, 23 lipca, w ramach 736. Jarmarku św. Dominika odbyło się XXVIII Święto Chleba
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kupcy przejęli miasto. Oficjalnie i hucznie otwarto 763. Jarmark św. Dominika

Jak co roku w ramach Jarmarku św. Dominika Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku zaprosili piekarzy z Pomorza i miłośników wyrobów piekarniczych i cukiernictwa na Święto Chleba. 28. edycja wydarzenia po raz pierwszy odbyła się na Ołowiance, na jarmarkowym Przystanku Ołowianka Pod Żaglami. W poprzednich latach Święto Chleba odbywało się na Długim Targu - pomorscy piekarze nie ukrywali, że za tą lokalizacją tęsknią - a w ostatnim roku impreza znalazła się na Targu Rakowym. Ale i niedzielna (23 lipca) odsłona na Ołowiance cieszyła się sporym zainteresowaniem.

duża rzeźba z chleba w kształcie bagietki, w tle stoisko z pieczywem i pączkami
Impreza jest okazją do tego, by poznać pieczywo w różnych odsłonach - także w formie... rzeźb
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wojna w Ukrainie, Mikołaj Kopernik i Jan Matejko z piernika

 

Na stoisku pomorskiej piekarni Kropek, która od trzech lat wystawia się na gdańskim Święcie Chleba, można było znaleźć piekarnicze wyroby, od tych swojskich, na starych recepturach - wśród których nie mogło zabraknąć cieszącego się dużą popularnością, wypiekanego na liściu chrzanowym chleba żytniego na stuprocentowym zakwasie, przez chaczapuri ze szpinakiem na stuprocentowym maśle, po uwielbiane jagodzianki na cieście maślanym, tu w wersji z... mascarpone. 

galeria sztuki z dekoracjami z chleba i piernika
Galeria dzieł sztuki od mistrza cukiernictwa z piekarni Kropek
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ogromnym zainteresowaniem odwiedzających po raz kolejny cieszyła się także przygotowywana tradycyjnie przez piekarnię imponująca wystawa arcydzieł mistrza cukiernika.

- Te rękodzieła zawsze nawiązują do roku, w którym dużo się wydarzyło. W ten sposób robimy takie podsumowania. Jak był okres pandemii, mieliśmy chleb z maseczką - mówi Martyna Kropidłowska-Moritz, kierowniczka piekarni Kropek. - W tym roku postawiliśmy na to, co dzieje się obecnie w świecie - mamy w całości wykonany ręcznie obraz z masy cukrowej na pierniku, który przedstawia rakietę, w środku jest płonący budynek i napis „nigdy więcej wojny” po polsku i ukraińsku. Ta wojna trwa już drugi rok i ludzie się już z tym bardzo oswoili, to weszło w naszą codzienność. Chcieliśmy pokazać, że my o tej wojnie pamiętamy, to jest cały czas aktualne.

mężczyzna z tacą degustacyjną z kawałkami chleba
Ważnym elementem Święta Chleba są degustacje wypieków
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tu można było także podziwiać piernik okolicznościowy z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, czy upamiętniający 2023 rok - ogłoszony rokiem Jana Matejki. Uwagę przykuwały arcydzieła piernikowe wykonane na 100% miodzie na wzór XVIII-wiecznych figur z drewna, przedstawiające kobietę i dwójkę dzieci.

- Takie rzeźby dawniej były wręczane jako prezent ślubny dla pary młodej, symbolizowały dostatek i płodność - zdradza Martyna Kropidłowska-Moritz.

Wrażenie robiły też duże, okrągłe chleby dekoracyjne z wykonywanymi ręcznie misternymi ozdobami - na przykład różyczkami - dzięki którym każdy bochenek jest inny. Proces wykonania takiego chleba to nawet kilka dni. Ten popularny dawniej wyrób rzemieślniczy przygotowywany był na komunię, bierzmowanie czy wesela. Dzisiaj także cieszy się popularnością - zamawiany jest na przykład przez pary młode czy jako dary do ołtarza.

- Najważniejsze dla nas w Święcie Chleba jest przede wszystkim to, aby pokazać pracę ludzkich rąk - dodaje Martyna Kropidłowska-Moritz. - To nie jest masówka, wszystko wykonywane jest ręcznie. Wkładamy w to serce.

ozdobne chleby
Tradycyjnym okolicznościowym chlebom towarzyszyły te mniej oczywiste, wykonane z nieskrępowaną fantazją
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tu można dostać pieczywo bezglutenowe

Święto Chleba w Gdańsku to okazja, by w jednym miejscu poznać wyroby z różnych piekarni. Tradycyjne chleby i dekoracyjne wypieki prosto z serca Kaszub przywieźli tego dnia piekarze z Piekarni-Cukierni Jarzębińscy z Kościerzyny.

- Największą popularnością cieszą się nasze chleby żytnie tradycyjne z przedłużoną fermentacją kwasu żytniego i oczywiście jagodzianki z kaszubskimi jagodami z naszych kościerskich lasów, ale też rogaliki z kruchego ciasta drożdżowego czy produkty bezglutenowe, które powstają w naszym osobnym zakładzie. Jest coraz większe zapotrzebowanie na takie produkty. My wprowadziliśmy je do swojej oferty w 2012 roku i obecnie wysyłamy je na całą Polskę. Klienci sobie chwalą, chociaż pieczywo bezglutenowe tanie nie jest - ale i składniki do jego wytworzenia są drogie - tłumaczy piekarz Łukasz Borzyszkowski.

Abyśmy na imprezie na Ołowiance mogli w sobotnie popołudnie nie tylko skosztować chlebów, bułek i rogali, ale także podziwiać fantazyjne bochenki tematyczne z Kościerzyny - odwołujące się zarówno do dawnych wieków, jak i... popkultury - cała grupa piekarzy, cukierników i dekoratorów specjalizujących się w personalizowanych tortach pracowała od kilku dni.

stoisko ze świeżo wypiekanymi racuchami
Gdańskie Młyny serwowały pyszne racuchy z jabłkami z mąki luksusowej oraz orkiszowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Od samego początku ze Świętem Chleba związana jest Piekarnia Żukowo - i w tym roku nie mogło więc jej zabraknąć. Ten zakład także ma w swojej ofercie pieczywo bezglutenowe, choć akurat nie było go tego dnia na stoisku na Ołowiance. Czekały za to pachnące chleby i mniejsze wypieki, do tego nieśmiertelna pajda ze smalcem i niecodzienne bułeczki z warzywami - m.in. marchewką i burakami.

- Największą popularnością na Święcie Chleba cieszy się nasz chleb żytni i żytni św. Antoniego, ale też chleb swojski na ziemniakach, robiony metodą tradycyjną, jak kiedyś. Pieczywo bezglutenowe zostawiliśmy „w domu”, bo nie jest to nasz flagowy produkt, ale sprzedajemy je w naszych punktach - zaprasza Sławomir Warkusz z gminnej spółdzielni Piekarnia Żukowo.

Zobacz fotorelację z XXVIII Święta Chleba na Ołowiance:

Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas