Decyzje jurorów XXVI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2022 zapadły w miniony piątek, ale zgodnie z regulaminem, po obradach jury ogłasza tylko alfabetyczną listę laureatów. Nazwisko zdobywcy Grand Prix oraz zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy dopiero na wernisażu w Ratuszu Staromiejskim 8 września.
W tym roku do konkursu Gdańsk Press Photo, przystąpiło 51 fotografików – amatorów i profesjonalistów – z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Spośród nadesłanych 935 fotografii na wystawie zobaczymy 49 prac.
Jury obradujące w składzie:
- Anna Brzezińska-Skarżyńska (przewodnicząca)
- Chris Niedenthal
- Wojciech Druszcz
wybrało najlepsze zdjęcie (bądź reportaż) i ono otrzyma tytuł Grand Prix. Ponadto w sześciu kategoriach jurorzy przyznają pięć pierwszych nagród oraz sześć wyróżnień.
Autorami nagrodzonych i wyróżnionych prac, a także zdjęć uhonorowanych udziałem w wystawie pokonkursowej, są:
Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Łukasz Głowala, Piotr Hukało, Anna Jakubowska, Karol Kacperski, Jacek Klejment, Jacek Koślicki, Karol Makurat, Piotr Manasterski, Karolina Misztal, Maciej Moskwa, Krzysztof Mystkowski, Agnieszka Pazdykiewicz, Jerzy Pinkas, Anna Rezulak, Monika Rucińska, Mateusz Słodkowski, Jakub Steinborn i Piotr Żagiell.
Spotkanie z Chrisem Niedenthalem
Jutro, będzie okazja spojrzeć na prezentowane prace oczami jednego z jurorów, jedenego z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich - Chrisa Niedenthala.
Brytyjsko polski twórca urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych, jest synem Jana Niedenthala i Heleny z domu Łyżwańskiej. Ojczyznę rodziców po raz pierwszy odwiedził wraz z nimi w 1963 r. Ukończył trzyletnie studia fotograficzne w London College of Printing. W Polsce zamieszkał w 1973 r., został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka”w Polsce. Pierwszy duży materiał fotograficzny zarejestrowany wtedy przez Chrisa Niedenthala przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych.
Podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”– sfotografował na Jasnej Górze Jana Pawła II trzymającego goździki, jak również trzymającego na rękach małą, zapłakaną dziewczynkę w czerwonej chusteczce. Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980r.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Jedno z nich przedstawia transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film ,,Czas apokalipsy’’ Francisa Forda Coppoli,
wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie. W 1999r. zaprezentował cykl kilkudziesięciu zdjęć w dużym formacie, zatytułowany „Tabu • Portrety nie portretowanych”, w ramach którego portretował dzieci niepełnosprawne umysłowo. Pierwotnie Niedenthal planował zatytułować wystawę „Niech Moc będzie z tobą!’’, jednak ostatecznie wybrał nazwę „Tabu’’, chcąc lepiej podkreślić problem niepełnosprawnych dzieci oraz przełamywania lęku przed innością.
Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i na świecie. Został mężem germanistki i tłumaczki literatury niemieckiej, Karoliny Niedenthal; ojciec dziennikarza, Filipa Niedenthala, byłego redaktora naczelnego polskiej edycji miesięcznika „Vogue’’. Gra amatorsko na perkusji.
Patronami honorowymi i fundatorami nagród finansowych w konkursie są Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.