• Start
  • Wiadomości
  • "Komputerowa" sesja Rady Miasta Gdańska. Radni: niech rząd nie zabiera 100 mln zł

Pierwsza "komputerowa" sesja Rady Miasta Gdańska. Radni chcą, by rząd nie zabierał 100 milionów zł

Ponad dziewięć godzin trwała kwietniowa sesja Rady Miasta Gdańska. W jej trakcie radni zdecydowali m.in. o przyjęciu uchwał regulujących formy wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i twórców. Podjęto także kilka uchwał dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także apel do premiera Morawieckiego o zwolnienie Gdańska z opłaty tzw. Janosikowego, dzięki czemu w nadwerężonej przez epidemię kasie Miasta zostałoby dodatkowe 100 mln zł.
30.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przewodnicząca Agnieszka Owczarczak była jedyną przedstawicielką Rady Miasta Gdańska, która podczas sesji, 30 kwietnia, przebywała na sali obrad
Przewodnicząca Agnieszka Owczarczak była jedyną przedstawicielką Rady Miasta Gdańska, która podczas sesji, 30 kwietnia, przebywała na sali obrad
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

To była nietypowa sesja, choć przebiegała bardzo sprawnie. W sali obrad Nowego Ratusza, gdzie zazwyczaj odbywają się sesje Rady Miasta Gdańska, przebywała jedynie przewodnicząca RMG, Agnieszka Owczarczak. Towarzyszyło jej jedynie kilku pracowników z Biura Rady Miasta Gdańska. Pomimo wielu obaw o ewentualne problemy techniczne, w czasie całego, ponad dziewięciogodzinnego posiedzenia, nie doszło do większych problemów.

W czwartek, 30 kwietnia, radni podjęli ponad 50 uchwał. Pomimo tego, iż siedzieli przed komputerami w swoich domach bądź miejscach pracy, nie zrezygnowali z długich dyskusji. O czym rozmawiano?

 

Dyskusja wtrakcie sesji. Na zdjęciu Piotr Kowalczuk zastępca prezydent, Agnieszka Owczarczak przewodnicząca RMG i radny WdG Andrzej Stelmasiewicz
Dyskusja wtrakcie sesji. Na zdjęciu Piotr Kowalczuk zastępca prezydent, Agnieszka Owczarczak przewodnicząca RMG i radny WdG Andrzej Stelmasiewicz
screen z transmisji sesji Rady Miasta Gdańska na portalu gdansk.pl

 

Wsparcie dla przedsiębiorców

Radni przyjęli w czwartek uchwały regulujące zaproponowane przez władze Gdańska rodzaje wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców.

Jedna z uchwał dotyczyła przedłużenia przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym, których płynność finansowa pogorszyła się w związku z panującą epidemią, terminu płatności podatku od nieruchomości, płatnych zazwyczaj w maju i czerwcu, do 30 września br.

Kolejne uchwały dotyczyły m.in. obniżki stawek za ogródki gastronomiczne (do jednej trzeciej dotychczasowych wysokości kwot), a także obniżki czynszu najmu i dzierżawy nawet do wysokości 1 zł w lokalach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

 

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

W sprawie tych projektów uchwał głos zabierali głównie radni będący prywatnie przedsiębiorcami prowadzącymi swoją działalność na terenie Gdańska.

- Jako dwudziestoparoletni przedsiębiorca, uważam, że Gdański Pakiet Wsparcia, który daje samorząd, jest bardzo konkretnym wsparciem. Mówię to jako przedsiębiorca i gastronom, który ma do czynienia z tą sytuacją. Dla mnie ważne jest też to, że mogę otworzyć ogródek i zapłacić za niego niewiele. Bo te ogródki, w sezonie letnim, są dla nas bardzo ważne. Pomagają nam się utrzymać i może dzięki temu wybrniemy jakoś z tej trudnej sytuacji - oceniał radny KO Lech Artur Wałęsa.

Radny Piotr Dzik, który od lat prowadzi restaurację na Głównym Mieście, nie ukrywał, że ten rok, mimo wsparcia z publicznych środków, będzie bardzo trudny dla branży gastronomicznej.

- Szanujemy każdą pomoc, zarówno od Miasta, jak i od rządu [...] Długi weekend majowy zawsze był pełen turystów. Ten będzie smutny. Jako 48-letni przedsiębiorca gastronomii chciałbym powiedzieć, że ten cały rok, niestety, będziemy mieli stracony. Jest bardzo duża potrzeba, żeby jak najbardziej pomóc i wspomagać. Zapomnijmy o tym, że w tym roku będzie jakiś sezon. To będzie raczej jesień, aby pozwoliła na przetrwanie - nie ukrywał radny WdG Piotr Dzik.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z OBRAD RADY MIASTA GDAŃSKA, 30 KWIETNIA 2020 R.

 

Przygotowane projekty uchwał spotkały się z poparciem także radnych opozycji.

- To są bardzo potrzebne uchwały. To coś, na co czeka wielu gdańskich przedsiębiorców. Jest to krok w dobrym kierunku, i dobre uzupełnienie działań, które podejmuje rząd Polski - stwierdził radny PiS Andrzej Skiba.

 

Tak prezentowano wyniki głosowania nad poszczególnymi projektami uchwał
Tak prezentowano wyniki głosowania nad poszczególnymi projektami uchwał
screen z transmisji sesji Rady Miasta Gdańska na portalu gdansk.pl

 

Apel w sprawie zwolnienia z "Janosikowego"

Głosami radnych klubów Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej, przegłosowano także apel skierowany do Premiera RP, Mateusza Morawieckiego, w sprawie zwolnienia Miasta Gdańsk z konieczności przekazania do budżetu państwa kwoty około 100 milionów złotych w ramach tzw. Janosikowego w bieżącym i w przyszłym roku.

Janosikowe to podatek odprowadzany przez jednostki samorządu terytorialnego do budżetu państwa na podstawie ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie (Dz.U. nr 203 poz. 1966). Środki te trafiają do uboższych gmin na terenie całego kraju.

 

  Apel części gdańskich radnych w sprawie zwolnienia z Janosikowego

 

W związku z trudną sytuacją wywołaną przez panującą epidemię, i szacowane straty w budżecie Gdańska, radni wspomnianych klubów postanowili zaapelować o zwolnienie z tej opłaty w okresie 2 lat.

- O ile sama konstrukcja "Janosikowego" w swoim zamyśle miała uzasadnienie, o tyle w dzisiejszym stanie, kiedy dotyka nas epidemia, wielkimi krokami zbliża się susza, a całkiem niedawno rząd i większość parlamentarna poczyniły takie zmiany, które spowodowały zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu miasta. W obliczu tych okoliczności, niezamożne gminy powinny być wsparte bezpośrednio z budżetu państwa, a 100 mln złotych z tytułu "Janosikowego" w roku 2020 i 2021, powinny zostać w budżecie Gdańska - argumentował Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Przewodniczący klubu PiS Kazimierz Koralewski skrytykował tę inicjatywę.

- Czyżby miasto Gdańsk miało okazać się miastem wolności bez solidarności? Słyszeliśmy niedawno, że Gdańsk jest miastem szczodrym, szczodrych mieszkańców [...] Zdajemy sobie doskonale sprawę, że ten apel jest aktem politycznym. Państwo mówicie o 100 mln złotych, których w budżecie Gdańska tak naprawdę nie było, i pewnie nie będzie [...]. Pamiętajmy, że dochody Gdańska na przestrzeni ostatnich lat rosły. W czasach kadencji Koalicji, kiedy mieliście własny rząd, takich apeli nie artykułowaliście. W związku z tym, że dzisiaj ten rząd jest w rękach innych sił politycznych, taki apel się pojawia. Dlatego podchodzimy do tego czysto politycznie - stwierdził przewodniczący Koralewski.

 

Tak wyglądało pierwsze w historii zdalne ślubowanie na radnego. Na zdjęciu: przewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak, radny KO Jan Perucki (dolne okienko) i radny PiS Henryk Hałas
Tak wyglądało pierwsze w historii zdalne ślubowanie na radnego. Na zdjęciu: przewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak, radny KO Jan Perucki (dolne okienko) i radny PiS Henryk Hałas
screen z transmisji sesji Rady Miasta Gdańska na portalu gdansk.pl

 

Skwer Ruchu Młodej Polski

Radni jednogłośnie przegłosowali 30 kwietnia uchwałę w sprawie nadania nazwy Skwer Ruchu Młodej Polski modernizowanemu obecnie terenowi przy ul. Podmłyńskiej.

- Szukaliśmy takiego miejsca, które wiązałoby się z historią Ruchu Młodej Polski. 3 maja będziemy obchodzić 40. rocznicę jednej z większych manifestacji, którą środowisko ruchu zorganizowało pod pomnikiem Jana III Sobieskiego. Dwóch działaczy ruchu: Dariusz Kobzdej i Tadeusz Szczudłowski zostało wtedy aresztowanych. To były pierwsze oznaki wielkiej aktywności środowisk opozycyjnych, które w sierpniu doprowadziły do strajku solidarnościowego w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumienia Gdańskiego. Ruch Młodej Polski to jeden z tych nurtów opozycyjnych, który bardzo mocno wpisał się w odzyskanie niepodległości przez Polskę, a z drugiej strony bardzo mocno dbał o propagowanie praw człowieka i obywatela - uzasadniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

  Skwer Ruchu Młodej Polski. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę ws. nadania nazwy

 

Ślubowanie nowego radnego PiS

W trakcie czwartkowego posiedzenia ślubowanie złożył nowy radny klubu PiS Henryk Hałas. Objął on mandat po zmarłym radnym tegoż klubu, Dawidzie Krupeju. Ślubowanie to było także historyczne - po raz pierwszy radny składał je we własnym domu, przed ekranem komputera. Zachowano jednak całą procedurę - treść ślubowania, także sprzed komputera, odczytał najmłodszy radny Miasta Gdańska, Jan Perucki.

 

 

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic