• Start
  • Wiadomości
  • XXII Gdański Festiwal Carillonowy do końca sierpnia. Muzyka czasu pandemii, duety carillonowe i wiele więcej

XXII Gdański Festiwal Carillonowy do końca sierpnia. Muzyka czasu pandemii, duety carillonowe i wiele więcej

Do końca sierpnia trwać będzie kolejna odsłona Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, w ramach którego w każdy piątek i sobotę aż do końca sierpnia będzie można posłuchać specjalnych koncertów z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Po raz pierwszy wszystkie wydarzenia będą transmitowane online - również za pośrednictwem naszego portalu.
30.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Kaźmierczak oficjalna carillonistka Miasta Gdańska na wieży Ratusza Głównego Miasta - tu mieści się jeden z trzech carillonów w naszym mieście
Monika Kaźmierczak oficjalna carillonistka Miasta Gdańska na wieży Ratusza Głównego Miasta - tu mieści się jeden z trzech carillonów w naszym mieście
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nagroda Księżnej Asturii trafi do biblioteki PAN. Gdańszczanie zdecydowali o przeznaczeniu „hiszpańskiego Nobla” 

 

Gdański Festiwal Carillonowy, który w tym roku może pochwalić się już 22. edycją, co roku przyciąga tłumy miłośników nietypowego instrumentu. Nie tylko zresztą koncerty w ramach festiwalu cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów - utwory grane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska, który jest jedynym miastem w Polsce, posiadającym działające instrumenty składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton. Dźwięki carillonu od wieków towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim.

- Kultura carillonowa w Gdańsku powraca do swojej świetności. Przed nami 22. Gdański Festiwal Carillonowy z koncertami, zarówno prezentującymi przekrój utworów dawnych, jak i współczesnych, w interpretacjach wielu artystów. Cieszy nas fakt, że muzyka carillonowa jest stale obecna w naszym mieście i powstają nowe utwory pisane przez wybitnych kompozytorów - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - W tym duchu nasze Muzeum podejmuje starania o wpis carillonów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

 

Liczący 37 dzwonów carillon w Ratuszu Głównego Miasta, na ratuszowej wieży został zamontowany w 2000 roku
Liczący 37 dzwonów carillon w Ratuszu Głównego Miasta, na ratuszowej wieży został zamontowany w 2000 roku
fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

 

W programie tegorocznego festiwalu, który rozpocznie się w piątek, 31 lipca, i potrwa do końca sierpnia, znalazło się dziesięć koncertów z udziałem lokalnych muzyków. Zmieni się jednak ich formuła. Koncerty odbywać się będą z udziałem mniejszej publiczności, jednocześnie transmitowane będą online - na nowej stronie internetowej. Transmisje na żywo będą dostępne także za pośrednictwem naszego portalu www.gdansk.pl.

- W dobie pandemii zrezygnowaliśmy z dużych koncertów dla publiczności. Koncerty z wieży kościoła św. Katarzyny w ogrodzie oo. Karmelitów będzie mogło wysłuchać ok. 100 osób, dlatego zachęcam do zapoznania się z nową stroną internetową gdańskich carillonów, gdzie z ekranu komputera będzie można wysłuchać transmisji na bez konieczności posiadania konta na Facebooku - mówi Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka i organizatorka festiwalu. - Z kolei sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta nie są objęte limitami publiczności. Warto przyjść w okolice Długiego Targu i przez pół godziny posłuchać wyjątkowych utworów na carillon.

 

Wykonała go holenderska ludwisarnia Koninklijke Eijsbouts w Asten
Wykonała go holenderska ludwisarnia Koninklijke Eijsbouts w Asten
fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

 

Tematycznie 22. odsłona Gdańskiego Festiwalu Carillonowego nawiązywać będzie do czterech żywiołów. Ilustrować je muzycznie podczas piątkowych koncertów, oprócz carillonu, będą inne instrumenty, jak trąbki, waltornia czy flet.

- Mamy nadzieję, że dzięki niecodziennym zestawieniom instrumentów niektórzy z naszych dotychczasowych słuchaczy odkryją na nowo piękno dziedzictwa gdańskiej kultury muzycznej - dodaje Monika Kaźmierczak.

Oprócz carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska zagrają trębacze - Emil Miszk i Paweł Hulisz (31 lipca i 7 sierpnia), waltornista - Michał Szczerba, (14 sierpnia), flecistka - Katarzyna Czubek (21 sierpnia) oraz carilloniści Anna Kasprzycka (21 sierpnia) i Wojciech Lauer, w koncercie na cztery ręce (28 sierpnia). Z kolei sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta będą solowe. Wykonają je carilloniści: Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka, Magdalena Cynk-Mikołajewska i Wojciech Lauer.

 

Monika Kaźmierczak (carillon) i Emil Miszk (trąbka) - tutaj podczas wspólnego koncertu z okazji Dnia Unii Europejskiej - 9 maja 2020 r.
Monika Kaźmierczak (carillon) i Emil Miszk (trąbka) - tutaj podczas wspólnego koncertu z okazji Dnia Unii Europejskiej - 9 maja 2020 r.
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dzień UE - utwory europejskich kompozytorów zagrane z ratuszowej wieży

 

Utwory wykonane na carillonach usłyszymy w piątki o godzinie 20:30 z wieży kościoła św. Katarzyny (ul. Profesorska 3), oraz w soboty o godzinie 12:05 (z jednym wyjątkiem) z wieży Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46).

Wszystkie koncerty będą transmitowane online na profilu „Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska” na Facebooku oraz na specjalnie dedykowanej stronie carillongdansk.pl. Piątkowych koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a artystów wykonujących utwory zobaczyć na ekranie w ogrodzie oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny. Wstęp wolny.

 

 

Program Gdańskiego Festiwalu Carillonowego „Elementa” („Żywioły”):

 

Prologus

Piątek, 31 lipca, godzina 20:30, wieża kościoła św. Katarzyny - Emil Miszk (trąbka), Monika Kaźmierczak (carillon): Gdańsk wczoraj i dziś.

Sobota, 1 sierpnia, godzina 12:05, wieża Ratusza Głównego Miasta - Magdalena Cynk-Mikołajewska (carillon): Barokowe suity.

 

Aqua (Woda)

Piątek, 7 sierpnia, godzina 20:30, wieża kościoła św. Katarzyny - Paweł Hulisz (trąbka), Emil Miszk (trąbka), Monika Kaźmierczak (carillon): Dawna muzyka wieżowa.

Sobota, 8 sierpnia, godzina 12:05, wieża Ratusza Głównego Miasta - Anna Kasprzycka (carillon): Nowa muzyka na carillon solo.

 

Aer (Powietrze)

Piątek, 14 sierpnia, godzina 20:30, wieża kościoła św. Katarzyny - Michał Szczerba (waltornia), Monika Kaźmierczak (carillon): Cari-Horn - nowa muzyka na carillon i waltornię.

Sobota, 15 sierpnia, wyjątkowo godzina 13:00, wieża Ratusza Głównego Miasta - Monika Kaźmierczak (carillon): Ave Maria.

 

Terra (Ziemia)

Piątek, 21 sierpnia, godzina 20:30, wieża kościoła św. Katarzyny - Katarzyna Czubek (flety proste), Anna Kasprzycka (carillon): Wood&Bronze - opracowania muzyki nowej na carillon i flet.

Sobota, 22 sierpnia, godzina 12:05, wieża Ratusza Głównego Miasta - Anna Kasprzycka (carillon): Barok na carillonie.

 

Ignis (Ogień)

Piątek, 28 sierpnia, godzina 20:30, wieża kościoła św. Katarzyny - Wojciech Lauer (carillon), Monika Kaźmierczak (carillon): Duety carillonowe.

Sobota, 29 sierpnia, godzina 12:05, wieża Ratusza Głównego Miasta - Monika Kaźmierczak (carillon): Muzyka okresu pandemii.

 

Organizatorzy: Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk.

 

Co by było, gdyby mężczyźni byli traktowani jak kobiety? Recenzja „Status quo” w klubie Żak

 

TV

Siedziba Centrum Treningu Umiejętności Społecznych wyremontowana