• Start
  • Wiadomości
  • XX-lecie gdańskich carillonów. Medale dla zasłużonych carillonistów

XX-lecie gdańskich carillonów. Medale dla zasłużonych carillonistów

W sobotę, 24 listopada, prezydent Paweł Adamowicz wręczył sześć Medali Prezydenta Miasta Gdańska zasłużonym carillonistom z Belgii, Holandii, Litwy oraz Polski. Odznaczeni otrzymali także członkostwo honorowe Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego. W sobotę i niedzielę (24-25 listopada) z okazji jubileuszu odbywają się w Gdańsku koncerty carillonowe.
25.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wyróżnieni carilloniści Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. W środku prezydent Paweł Adamowicz
Na zdjęciu od lewej: o. Bogdan Meger - przeor kościoła św. Katarzyny, Frank Deleu, Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska, Gert Oldenbeuving, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ojciec Małgorzaty Fiebig oraz Grzegorz Szychliński - prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego 
fot. Dominik Paszliński


W niedzielę, 25 listopada, mija 20 lat od dnia kiedy holenderski carillonista Gert Oldenbeuving, po raz pierwszy po II wojnie światowej wykonał koncert carillonnowy na wieży kościoła św. Katarzyny. 

Z okazji jubileuszu w sobotę, 24 listopada, w Ratuszu Głównego Miasta wręczono Medale Prezydenta Miasta Gdańska carillonistom i osobom zaangażowanym w promocję odradzającej się w latach 90. XX wieku w Gdańsku muzyki carillonowej. Odznaczenia miejskie otrzymali: 

  • Gert Oldenbeuving - carillonista z Holandii wybitny interpretator dział Bacha, Vivaldiego, Händla, a także gdańskiego kompozytora Hakenbergera, były prezydent Niderlandzkiej Gildii Carillonowej, organizator Światowego Kongresu Carillonowego w Zutphen w 1990 r., carillonista Zutphen, Nijmegen, Arnhem, profesor carillonu Konserwatorium w Arnhem, konsultant ludwisarni Royal Eijsbouts, która odlała gdańskie carillon). Wykonał w dniu 28 XI 1998 roku pierwszy po wojnie koncert na carillonie św. Katarzyny; inaugurował później także inaugurację dwóch kolejnych gdańskich carillonów. Nauczyciel gdańskich carillonistów, prowadził w Gdańsku kurs carillonowy, który ukończyło kilkanaście osób, m.in. pierwsza carillonistka Gdańska Małgorzata Fiebig, obecna carillonistka Monika Kaźmierczak, także prof. Danuta Popinigis, Anna Kasprzycka, Wojciech Lauer, Katarzyna Piastowska i wiele innych adeptów carillonu. Był promotorem i aktywnym lobbystą Kongresu w Gdańsku, który odbył się w 2006 roku. W uznaniu jego zasług dla kultury polskiej odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
  • Gerdien Verschor - dyrektorka CODART w Holandii, historyk sztuki, pisarka (pisze książki, których akcja toczy się w Polsce). Była attaché kulturalnym Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie, bardzo pomogła w organizacji koncertów na odbudowanych gdańskich carillonach. 
  • Małgorzata Fiebig - pierwsza carillonistka miejska Gdańska po II wojnie światowej. Obecnie jest carillonistką miejską Utrechtu, niezwykle prestiżowego ośrodka carillonowego, znanego na całym świecie (jako pierwsza kobieta w tym mieście i pierwsza carillonistka w Utrechcie spoza Holandii), a także Arnhem i Nijmegen. Wygrała konkurs na Światowy Kongres Carillonowy w 2023 roku w Utrechcie. Członkini Zarządu Światowej Federacji Carillonowej.
  • Giedrius Kuprevicius - carillonista z Litwy, pianista, dyrygent i kompozytor (autor m.in. znanego na całym świecie Preludium in memoriam M.K. Čiurlionis). Były prezydent Litewskiej Gildii Carillonistów. Profesor Konserwatorium w Kownie, członek Litewskiej Akademii Nauk. Były minister i wiceminister kultury Litwy. Skomponował dedykowany Gdańskowi utwór Perpetua Pulsara. Prowadził warsztaty muzyczne dla gdańskich carillonistów, zdecydowanie popierał polskie dążenia do organizacji Światowego Kongresu Carillonowego w 2006 r.
  • Frank Deleu - carillonista z Belgii, świetny wykonawca repertuaru klasycznego, były prezydent Walońskiej Gildii Carillonowej, carillonista Brugii, Kortrijk, Ypres, Ostendy. Organizator Światowego Kongresu Carillonowego w Antwerpii i Brugii w 2014 r. Dyrektor programu muzyki klasycznej Radia Belgijskiego. Konsultant muzyczny firmy Clock-o-matic producenta urządzeń gry automatycznej carillonów. Promotor pierwszego w Polsce Światowy Kongresu Carillonowego, który odbył się w 2006 roku w Gdańsku. Autor idei rozszerzenia carillonu św. Katarzyny o dzwon B, nazwanego później „Katarzyna”. Prowadził liczne warsztaty muzyczne dla gdańskich studentów.
  • Magdalena Pramfelt - konsul honorowa Królestwa Niderlandów, konsul honorowa Królestwa Szwecji, prezydent stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce, prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Bardzo pomagała przy organizacji pierwszych koncertów carillonowych. 

Wspomniane sześć osób otrzymało także honorowe członkostwo gdańskiego Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego (biogramy uhonorowanych na końcu artykułu).


Spotkanie z okazji XX lecia gdańskich carillonów odbyło się w Ratuszu Głównego Miasta
Spotkanie z okazji XX lecia gdańskich carillonów odbyło się w Ratuszu Głównego Miasta
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W sobotę i niedzielę (24-25 listopada) odbędzie się łącznie siedem koncertów: dwa z wież Ratusza Głównego Miasta oraz 5 z kościoła św. Katarzyny. W tym ostatnim - w niedzielę o godz. 19:00 - odbędzie się wyjątkowa msza carillonowa, a po niej koncert „na cztery ręce”, podczas którego zagrają Frank Deleu oraz Gert Oldenbeuving. Obaj wykonają wymagający pod względem umiejętności utwór Giedriusa Kupreviciusa.

Obok odznaczonych grają także Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka oraz Wojciech Lauer.

Koncertów można wysłuchać „z ulicy”. W przypadku Ratusza Głównomiejskiego z Traktu Królewskiego i pobliskich arterii, a w przypadku kościoła św. Katarzyny ze skweru Heweliusza przy Wielkim Młynie.


CZYTAJ TAKŻE: 

Monika Kaźmierczak: "Samotność na wieży ma swój urok". Wywiad z miejską carillonistką

W weekend na XX-lecie gdańskich carillonów aż siedem koncertów



TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana