XII AstroCamera. Fotografujesz niebo i gwiazdy? Przyślij zdjęcia na konkurs Hevelianum

28 stycznia 2024 r. wystartuje, już po raz 12., międzynarodowy konkurs dla miłośników astronomii i amatorów fotografowania. Przygotowuje go gdańskie Hevelianum. Na zgłoszenia, w trzech kategoriach, organizatorzy czekają do 31 maja 2024. Wyniki zostaną ogłoszone podczas "Nocnego Podglądania Wszechświata" - 16 sierpnia 2024 r. Poznaj zasady konkursu.
09.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kolorowe zdjęcia mgławicy
Na zdjęciu AstroCamera 2023, 3 miejsce w kat. Obiekty Głębokiego Nieba, Péter Feltóti (Węgry), Mgławica Rozeta
fot. Péter Feltóti

Koncerty gwiazd w 2024 roku. Sheeran, Podsiadło, Sanah, Rodowicz, Doda...

Idea wydarzenia narodziła się w 2011 roku, w rocznicę 400. urodzin wielkiego astronoma, matematyka i konstruktora Jana Heweliusza, którego grób znajduje się w kościele św. Katarzyny. “Nie sława, lecz dzieło świadczy o tym, co zostało dokonane” - mawiał patron sławny naukowiec i patron Hevelianum i jest to najlepsza zachęta do wzięcia udziału w konkursie.

Heweliusz był nie tylko naukowcem i artystą. Tworzył też najdokładniejsze mapy Księżyca. Z pasją i poświęceniem, w najmniejszych szczegółach, rejestrował ważne zjawiska astronomiczne, takie jak zaćmienia, komety czy plamy słoneczne. Dziś również i my mamy techniczne możliwości, aby uwieczniać kosmiczne życie.

- Potencjał i wyobraźnia naszych laureatów zaskakuje nas za każdym razem. Liczymy, że również w tym roku zabierzecie nas w kolejną podróż marzeń - zachęcają organizatorzy.

Teatralny styczeń w Instytucie Kultury Miejskiej. Spektakle z Gdańska, Warszawy i Poznania

Zasady konkursu

Na konkurs można przysłać pojedyncze lub serię wykonanych przez siebie zdjęć. Serią nazywamy zdjęcia tego samego obiektu, zdjęcia różnych obiektów z tej samej kategorii bądź zdjęcia dotyczące jednego wydarzenia astronomicznego. 

Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach:

  • Obiekty Głębokiego Nieba - zdjęcia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic itp.
  • Obiekty Układu Słonecznego - zdjęcia planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmienia, tranzyty obiektów, itp.
  • Astrokrajobraz - zdjęcia, na których występują elementy krajobrazu wraz z obiektami astronomicznymi, np. wschody, zachody obiektów astronomicznych, ruch sfery niebieskiej, itp. 

Zdjęcia mogą być kolorowe lub czarno-białe, wykonane zarówno w orientacji poziomej, jak i w pionowej. Preferowana wielkość pliku (.jpg lub .tiff) nadsyłanych prac to max. 50 Mb. 

Prace konkursowe należy wysyłać wyłącznie za pomocą formularza konkursowego znajdującego się na stronie: www.astrocamera.pl,

Harmonogram konkursu 

Konkurs rozpoczyna się 28 stycznia 2024 roku. Uczestnicy mają czas do 31 maja 2024, aby nadesłać prace.

Jury, oceniając zdjęcia, kieruje się dwoma kryteriami:

  1. kryterium merytoryczne: rodzaj obiektu, jasność obserwowana, trudność zaobserwowania obiektu, egzotyka (niepowtarzalność) zjawiska, itp.,
  2. kryterium estetyczne: atrakcyjność wizualna obiektu, ostrość zdjęcia, redukcja szumów, prawidłowe odwzorowanie kolorów, itp. 

Kto zdobędzie nagrodę dowiemy się 16 sierpnia 2024 r.

Najlepsze zdjęcia z poprzednich edycji można obejrzeć w galerii na stronie: www.astrocamera.pl.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza