Wystawa zdjęć ze strajku w sierpniu 1980 r. Ikoniczne ujęcia Stanisława Składanowskiego

Przed budynkiem dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej stanęła wystawa zdjęć z historycznego strajku w sierpniu 1980 r. Ich autorem jest Stanisław Składanowski, były stoczniowiec i fotograf pasjonat, który dokumentował na kliszy protest robotników. Wykonał wówczas ponad 1100 zdjęć. Na plenerowej ekspozycji zobaczyć można 21 zdjęć. To bezpośrednie nawiązanie do liczby postulatów strajkowych sprzed 43 lat. 
17.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa plenerowa zdjęć
Wybór 21 zdjęć na wystawę z obszernej kolekcji fotografii Stanisława Składanowskiego z pewnością nie był łatwy
fot. Dawid Linkowski

Co zobaczymy na wystawie?

Wystawa pt. „31.08.1980 r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” powstała z inicjatywy Stoczni Cesarskiej Development. To spółka, która jest właścicielem terenu Stoczni Cesarskiej, gdzie znajduje się siedziba dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej.
 
Ekspozycja obejmuje 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć z wystawy „Sierpień 80”, która powstawała z inicjatywy Stanisława Składanowskiego z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w 2020 r. i miała swoją premierę na terenie Stoczni Cesarskiej w galerii WL4
 
Wśród prezentowanych zdjęć są te najbardziej rozpoznawalne i ikoniczne przedstawiające np. tablicę z 21 postulatami strajkujących czy Lecha Wałęsę triumfalnie niesionego na barkach stoczniowców. 

Kim jest autor zdjęć?

Stanisław Składanowski urodził się 30 maja 1950 r. we wsi Książnik k. Ostródy (Warmińsko-Mazurskie). 
 
Począwszy od 1964 roku był najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej oraz Gdańskiej Stoczni Remontowej z przerwą na pobyt w wojsku. Od 1975 r. był już zaawansowanym fotoamatorem. Dokumentował fotograficznie strajk w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, którego był uczestnikiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Stanisław Składanowski był autorem zdjęć z protestów i zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni.

43. rocznica Sierpnia'80. Jakie wydarzenia z tej okazji przygotowało Europejskie Centrum Solidarności?

15 maja 1982 r. został internowany w Strzebielinku k. Wejherowa, wyszedł na wolność 9 lipca tego samego roku. W latach 1984-1989 był zatrudniony w Energobloku Wybrzeże.
 
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).
Mężczyzna z aparatem fotograficznym na szyi przed plenerową wystawą zdjęć
Autor zdjęć Stanisław Składanowski przed wystawą zdjęć swojego autorstwa
fot. Dawid Linkowski
Na swoich zdjęciach Stanisław Składanowski starał się pokazać przede wszystkim ludzi: ich reakcje i różne stany emocjonalne - od niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wielu codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków. Na fotografiach nie brakuje także ostatecznej euforii z odniesionego zwycięstwa robotników. 

Jakie wydarzenia zaplanowano 31 sierpnia?

Wystawę „31.08.1980 r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” można oglądać na Placu Porozumienia Gdańskiego do końca pierwszego weekendu września.
Wystawa plenerowa czarno-białych zdjęć
Lech Wałęsa niesiony przez kolegów stoczniowców to jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej
fot. Dawid Linkowski
Obchody 43. rocznicy Sierpnia'80 Stocznia Cesarska Development zaplanowała również w czwartek, 31 sierpnia. Będzie to dzień otwarty budynku dyrekcji, foto spacer po terenie ze Stanisławem Składanowskim i aktywności dla dzieci.
W programie wydarzeń rocznicowych jest również plenerowa projekcja filmu dokumentalnego „Ludzie z Tła”, autorstwa Marka Osiecimskiego, na fasadzie budynku dawnej dyrekcji zakładu. 
 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów