20 plansz przedstawiać będzie, stylizowane na sepię, rodzinne zdjęcia. Pod nimi znajdzie się krótki opis danej rodziny, a także informacja o tym, w którym roku się przeprowadzili z południa kraju w okolice Gdańska. Część przygotowanych zdjęć wykonano w czasach wojny, pozostałe już po jej zakończeniu. Najmłodsze są prawdopodobnie z lat 60., kiedy Jasień nie był jeszcze tak zabudowany jak obecnie. Fotografie pochodzą głównie z rodzinnych albumów.
- Przedstawiają całe rody, które tutaj przeprowadziły się z południa Polski. W opisach zamieściliśmy m.in. nazwiska tych rodzin. Są one znane tutejszym mieszkańcom - zaznacza Magdalena Nowicka, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień, która opracowała plansze.
Wystawa zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu jasieńskiego kościoła - parafii pw. Błogosławionej Doroty z Mątew, która znajduje się u zbiegu ulic Kartuskiej i Pólnicy - każdy będzie miał szansę ją obejrzeć.
Uroczyste odsłonięcie tej plenerowej wystawy zaplanowano w niedzielę, o godz. 14.30.
- Pomysł na nią wyszedł od naszych górali mieszkających w dzielnicy. W ostatnich latach bardzo się "uaktywnili". Jednym z efektów ich działań jest drewniana "Bacówka", którą wybudowali na prywatnej działce przy ul. Źródlanej. Organizowane są w niej m.in. koncerty z muzyką ludową i wiele innych ciekawych wydarzeń. Każdy może tam przyjść - zaznacza Magdalena Nowicka.
Przygotowana wystawa to efekt współpracy Rady Dzielnicy Jasień z Gdańskim Związkiem Podhalan Oddział w Jasieniu (wybór zdjęć, zbieranie informacji do podpisów pod nimi). Finansowana jest przez Gdański Archipelag Kultury Winda w ramach działań budżetowych Rady Dzielnicy Jasień: “Organizacja otwartych działań z zakresu kultury i edukacji w dzielnicy - warsztaty, wystawy.”