• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa „Pomorze w mundurze” - poznaj historię harcerstwa polskiego na Ziemi Gdańskiej

Wystawa „Pomorze w mundurze” - poznaj historię harcerstwa polskiego na Ziemi Gdańskiej

Chorągiew Gdańska ZHP zaprasza na wystawę plenerową „Pomorze w mundurze. Bohaterowie Ziemi Gdańskiej w harcerskich mundurach”, którą do 15 listopada oglądać można na Placu Tadeusza Polaka pod Domem Harcerza w Gdańsku. Wystawa opowiada historię harcerstwa na ziemiach gdańskich i przedstawia czołowe postaci, które przyczyniły się do rozwoju ruchu harcerskiego na Pomorzu.
27.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Reprezentanci Chorągwi Pomorskiej ZHP podczas Zlotu w Spale, 1935 r.
Reprezentanci Chorągwi Pomorskiej ZHP podczas Zlotu w Spale, 1935 r.
z archiwum Chorągwi Gdańskiej ZHP

 

Skauting stworzony przez gen. Roberta Baden Powella w 1907 roku w Anglii szybko zdobył popularność w Europie i na świecie. Pierwsze drużyny skautowe w Polsce powstały już cztery lata później. W nadmorskim mieście Gdańsku tajny zastęp skautów pod wodzą Franciszka Kręckiego powstał tuż przed I wojną światową, której rozpoczęcie uniemożliwiło dalsze działanie.  

Chorągiew Gdańska ZHP świętuje jubileusz 85-lecia. Harcerze przeszli ulicami miasta

 

Historia gdańskiego harcerstwa rozpoczyna się w 1920 roku i trwa do dziś. Oficjalnie swoje początki zawdzięcza utworzeniu pierwszej drużyny harcerskiej w Gdańsku (8 sierpnia 1920 roku), a kilka miesięcy później także pierwszej drużyny żeńskiej. W latach dwudziestych XX wieku powołano hufce, które zrzeszały działające na terenie miast drużyny męskie i żeńskie, a dalszy rozwój harcerstwa spowodował powołanie w 1935 r. Chorągwi Harcerek i Chorągwi Harcerzy w Gdańsku z siedzibą w gmachu Dyrekcji Kolei przy dzisiejszej ul. Dyrekcyjnej. 

 - Za tworzeniem się ruchu harcerskiego na Pomorzu stoją instruktorzy i działacze harcerscy, którzy swoimi działaniami i patriotyczną postawą wytyczali szlaki kolejnym pokoleniom pomorskich harcerzy. Tym wyjątkowym postaciom i ich działalności poświęcona jest nasza wystawa „Pomorze w mundurze. Bohaterowie Ziemi Gdańskiej w harcerskich mundurach” - mówi phm. Aleksandra Guzik-Kobiela, rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP, komendantka Szczepu Knieja w Hufcu Gdańsk-Śródmieście. - 2020 to rok okrągłych rocznic w Chorągwi Gdańskiej i doskonały moment, by zatrzymać się w pędzie i spojrzeć w tył na nadzwyczajne osiągnięcia instruktorów, którzy byli tu przed nami, na ich pracę i niejednokrotnie ogromne poświęcenie dla dobra Ojczyzny. Jak to wszystko się zaczęło? Skąd Harcerstwo wzięło się w Gdańsku i okolicach i jak formowało się przez lata, by dotrzeć aż do momentu, w którym jesteśmy teraz? O tym opowiada nasza wystawa.

 

Harcerze z Helu podczas Zlotu w Spale, 1935 r.
Harcerze z Helu podczas Zlotu w Spale, 1935 r.
z archiwum Chorągwi Gdańskiej ZHP

 

Na wystawie, która rozstawiona jest w plenerze, na placu Tadeusza Polaka - przed Domem Harcerza (obecna siedziba Chorągwi Gdańskiej ZHP) zobaczyć można historyczne zdjęcia osób i miejsc związanych z działalnością harcerstwa w Gdańsku i na Pomorzu - są to m.in.: dr Stefan Mirau – drużynowy pierwszej drużyny harcerskiej na ziemiach gdańskich, hm. Alf Liczmański – współtworzył pierwszą drużynę harcerską razem z Mirauem, a w 1935 r. został pierwszym komendantem Gdańskiej Chorągwi Harcerzy, hm. Maria Ostrowska – pierwsza komendantka Gdańskiej Chorągwi Harcerek. Wystawa będzie czynna do 15 listopada 2020 r.

Wystawa dostępna jest w języku polskim oraz w czterech językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Tłumaczenia zostały przygotowane przez wolontariuszy Związku Harcerstwa Polskiego i są dostępne na stronie internetowej Chorągwi

 

Informacje o wystawie są dostępne w wydarzeniu na Facebooku.

 

Projekt „Bohaterowie Ziemi Gdańskiej w harcerskich mundurach” jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska 

TV

Barwna Parada Uczelni na ulicy Długiej