Muzeum Gdańska z szansą na nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku. Pomóż, zagłosuj

Od ponad 40 lat nagrody i wyróżnienia przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla są najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Wśród 18 nominowanych w tym roku projektów z całego kraju jest wystawa czasowa Muzeum Gdańska „Wolę o tym nie mówić”, która ma szansę na wygraną w swojej kategorii. Głosami internautów może dodatkowo zdobyć nagrodę w plebiscycie publiczności, czas na oddanie głosu upływa 20 maja.
08.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać kilka osób odwiedzających wystawę w muzeum. Na pierwszym planie znajdują się dwie starsze osoby, mężczyzna i kobieta, oglądający eksponaty. Mężczyzna jest ubrany w jasną kurtkę i okulary, a kobieta ma na sobie jasną bluzkę i okulary. Za nimi widać dwóch młodszych mężczyzn, również zainteresowanych wystawą. W centralnej części zdjęcia znajduje się duży drewniany panel z wyciętym kształtem człowieka i nadrukowanym tekstem w języku polskim, który zdaje się być częścią ekspozycji. Całość utrzymana jest w stonowanej kolorystyce, a oświetlenie skupia się na eksponatach i informacyjnych panelach.
Wernisaż wystawy czasowej "Wolę o tym nie mówić" w Muzeum Gdańska. Teraz projekt ma szansę zwyciężyć w aż dwóch kategoriach najważniejszej nagrody muzealnej w Polsce - Sybilli
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Polak to, czy Niemiec? Barbara Szczepuła widziała wystawę “Wolę o tym nie mówić”. I namawia, żeby ją odwiedzić

Po sześciu latach projekt Muzeum Gdańska znów ma szansę na najwyższe wyróżnienie muzealne. Ostatni raz otrzymaliśmy Sybillę w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za projekt rewaloryzacji Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta - przypomina Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - To właśnie w jej wnętrzach zaprezentowaliśmy wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić”, która zawalczy w tym roku o główną nagrodę oraz w plebiscycie publiczności.

 

TUTAJ możesz oddać głos w konkursie o nagrodę publiczności

Głosowanie jest anonimowe i potrwa do poniedziałku 20 maja 2024 r., do północy.

Waldemar Ossowski przypomina, że ekspozycja miała na celu przerwanie milczenia w dyskusji o doświadczeniach pokolenia okresu II wojny światowej: - To jeden z naszych najbardziej nieszablonowych i przez to ciekawych projektów wystawienniczych, który konfrontował widzów z kanonem pamięci zbiorowej i lokalnej. Z jednej strony mogliśmy zobaczyć patriotyczne koszulki i przemowy polityków odwołujących się do pamięci o czasach wojny, a z drugiej do widzów przemawiały pamiątki - świadkowie bolesnych nieraz doświadczeń lokalnej gdańskiej społeczności, w tym Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Tych ostatnich powojenne komunistyczne władze starały się… polonizować, chociażby poprzez urzędową zmianę ich niemieckobrzmiących nazwisk - dodaje dyrektor Muzeum Gdańska.

Wystawę „Wolę o tym nie mówić” prezentowano w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta od  2 września 2022 do 7 maja 2023 roku. Jej kuratorami byli Mateusz Jasik, dr Andrzej Hoja, Anna Czarnota oraz Magdalena Jaszcza, którzy na potrzeby wystawy pozyskali pamiątki od licznego grona osób prywatnych.

PRZYPOMINAMY GALERIĘ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU

 

Projektowi towarzyszyły warsztaty z zakresu historii mówionej, warsztaty z doskonalenia praktyki w nagraniach biograficznych, lekcje muzealne oraz spotkania poświęcone literaturze i debaty. 

W oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie decyzji jurorów konkursu Sybilla 2023 głos zabiorą internauci. W plebiscycie publiczności można oddać głos na wybrany projekt muzealny. 

- Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tej formule głosowania, ponieważ po raz pierwszy Narodowy Instytut Muzeów oddaje głos zwiedzającym. To przecież właśnie dla ludzi w całym kraju powstają nowe muzea, ciekawe projekty wystaw czasowych i wiele innych cennych inicjatyw. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wśród oddanych głosów doceniony zostanie projekt Muzeum Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.

oprac. IB

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak