Hell of gnosis - wystawa, która przełamuje granice między sztuką a nauką

Grzegorz Klaman, Piotr Mosur, Wojtek Radtke oraz Maciej Śmietański - to artyści, których prace można oglądać w Laboartorium Stocznia Cesarska (dawnej hali stoczniowej o numerze 36A przy ulicy Dokowej 1) w ramach wystawy "Hell of gnosis". Artyści chcą zwrócić uwagę widzów na katastrofalny stan naszej planety. Ekspozycję można oglądać do 16 września. Wstęp wolny.
19.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hell of gnosis plakat
Plakat do wystawy Hell of gnosis
 

Hell of gnosis - cel projektu

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na katastrofalny stan naszej planety, na nadchodzące zmiany, których konsekwencji już prawdopodobnie nie będziemy mogli żadnym wysiłkiem odwrócić, pchani siłą naszych osiągnięć kosztem ekosystemów i innych żywych istot. Wielkie wymieranie gatunków, które obserwujemy dziś, nie pierwsze na naszej planecie zestawia się dziś z samoświadomością człowieka, który własnym działaniem je wywołał i może ten proces opóźnić lub zatrzymać. Tytułowa gnoza jako postawa filozoficzna stawia krytyczne pytania o sens ludzkiej egzystencji znaczonej nieustającym cierpieniem i przemocą wpisaną w geny prawie wszystkich istot na naszej planecie.


Poszczególne elementy wystawy kreują hybrydę przestrzeni quasi-laboratoryjnej i badawczej, a powstają dzięki współpracy artystów z biotechnologami, biologami, chemikami i informatykami. Te skupiska urządzeń i aparatury tworzą maszynerię, okupując naszą wyobraźnię – ludzką wyobraźnię, patrzącą jak lustro we własną technosferę; są rodzajem rozszerzonego ciała, w które nasza cywilizacja wyposażyła nas przez ostatnie setki lat. Stworzona przez autorów technologia zaczyna się samomodyfikować i autonomizować, pozostawiając ludzki umysł poza symbiotyczną społecznością.

- piszą o wystawie jej organizatorzy

Pomieszczenie, w nim na podłodze powykrzywiane krzesła, ściany ze zdrapaną farbą i pobrudzone, po prawej otwarte drzwi
Na ekspozycji można zobaczyć prace artystów, którzy swoimi działaniami przełamują granice między tym, co przynależy do światów sztuki i nauki: Grzegorza Klamana, Piotra Mosura, Wojtka Radtke oraz Macieja Śmietańskiego
fot. Piotr Tadeusz Mosur

Między sztuką a nauką

Wystawa odbywa się w Laboartorium, dawnej hali stoczni o numerze 36A przy ul. Dokowej 1. W przeszłości budynek spełniał role biura projektowego i warsztatu z komorą malowania piecowego. Od roku 2021 pod zarządem kolekcji sztuki ALGA (Alternative Gallery of Art.) Ani i Macieja Śmietańskich.

Na ekspozycji można zobaczyć prace artystów, którzy swoimi działaniami przełamują granice między tym przynależy do światów sztuki i nauki: Grzegorza Klamana, Piotra Mosura, Wojtka Radtke oraz Macieja Śmietańskiego.

Wernisaż w sobotę, 19 sierpnia, o godzinie 18:00. Wystawa potrwa do 16 września, oglądać ją można w godzinach 12:00-18:00 (codziennie z wyjątkiem poniedziałków). 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów