• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa “Gdańszczanie 1939” - ponad sto obiektów ze zbiorów 20 placówek muzealnych i kolekcji prywatnych 

Wystawa “Gdańszczanie 1939” - ponad sto obiektów ze zbiorów 20 placówek muzealnych i kolekcji prywatnych 

W sobotę, 31 sierpnia, o godz. 14, w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47), odbędzie się wernisaż wystawy czasowej “Gdańszczanie 1939”, na której obejrzymy eks­po­na­ty przed­sta­wia­ją­ce losy Pola­ków z Wol­nego Mia­sta Gdań­ska, w tym pamiątki nale­żące do majora Hen­ryka Suchar­skiego.
29.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawę “Gdańszczanie 1939” można oglądać od 1 września do 11 listopada 2019 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Wcześniej w tym miejscu można było oglądać m.in. wystawę Bursztyn Bałtycki - tradycja i innowacja
Wystawę “Gdańszczanie 1939” można oglądać od 1 września do 11 listopada 2019 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Wcześniej w tym miejscu można było oglądać m.in. wystawę "Bursztyn Bałtycki - tradycja i innowacja"
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Notatnik Henryka Wieczorkiewicza, dziennikarza zamordowanego w Stutthofie, który zdążył przed aresztowaniem opisać pierwsze dni wojny, pamiątki po księdzu Jerzym Majewskim, niemiecki album ze zdjęciami ilustrującymi atak na Pocztę Polską, czy sztandar szkoły polskiej w Ełganowie – to tylko niektóre z unikatowych obiektów, które zgromadzono na wystawie Gdańszczanie 1939. 

Wiele z prezentowanych na wystawie ponad 100 obiektów po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie szerokiej publiczności. Pochodzą ze zbiorów 20 placówek muzealnych, kolekcji i od osób prywatnych. 

Pomysł na wystawę rozpięto na dwóch świadectwach historycznych – Brunona Zwarry (1919–2018), publicysty, autora książek o historii Gdańska, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, i Ksawerego Pruszyńskiego (1907–1950), dziennikarza i reportażysty.

- Tytuł wystawy jest nawiązaniem do powieści Brunona Zwarry, kronikarza losu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, który w swoich pracach tłumaczył też mechanizmy, jakie pozwoliły partii nazistowskiej na rozbudzenie nienawiści rasowej i narodowej - mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej, kurator wystawy. - O ile Zwarra opisał społeczno-polityczną sytuację Wolnego Miasta z perspektywy lat powojennych, to rozwój wypadków na tym terenie przewidziano już w 1932 roku, czyli przed dojściem NSDAP do władzy. Dokonał tego Ksawery Pruszyński. Owocem jego podróży do Wolnego Miasta była książka pod profetycznym tytułem: „Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?”.

Na wystawie w Muzeum Gdańska można zobaczyć, jak przewidywania Pruszyńskiego zamieniły się w tragedię, której uczestnikiem i dokumentalistą stał się Brunon Zwarra. Szanując jego wolę, wedle której zależało mu przede wszystkim na zachowaniu pamięci o gdańskich Polakach, obecność pisarza na ekspozycji została jedynie zasygnalizowana.

Partnerami wystawy GDAŃSZCZANIE 1939 są Muzeum Stutthof i Towarzystwo Przyjaciół Gdańska – Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk. Ponadto eksponatów użyczyły: Archiwum Państwowe w Gdańsku, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Gmina Trąbki Wielkie, Muzeum Sopotu, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska oraz osoby prywatne: Marek Adamkowicz, Adam Choroszkiewicz, Jan Daniluk, Mirosław Domański, Sebastian Draga, Maria Dryżał, Jakub Kowalski, Mariusz Kowalski, Piotr Mazurek, Jolanta i Roman Sikorowscy.

 

WYSTAWA GDAŃSZCZANIE 1939

1 września – 11 listopada 2019

Wej­ście do Galerii Palowej przez przed­proże Ratu­sza Głów­nego Mia­sta Gdań­ska od strony ul. Dłu­giej.

 

CZYTAJ TAKŻE:

“Portrety 1939”. Gdańscy bohaterowie tragicznej jesieni ‘39 na plakatach

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic