• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa Baltic Amber. Legacy & Modernity od 17 lipca w Ratuszu Głównego Miasta

Wystawa Baltic Amber. Legacy & Modernity od 17 lipca w Ratuszu Głównego Miasta

„Baltic Amber. Legacy & Modernity” to gdańska wystawa, która najpierw została zaprezentowana w Wenecji, gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a teraz będziemy mogli zobaczyć ją w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w środę, 17 lipca, w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska.
15.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Chilli Jewellery

 

Kilka tysięcy osób obejrzało gdańską wystawę „Baltic Amber. Legacy & Modernity” / „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność”, która była prezentowana w galerii Spazio SV podczas Biennale Sztuki w Wenecji - najbardziej renomowanej wystawie współczesnej sztuki na świecie. Wśród odwiedzających była Lisa Balasso - założycielka i kuratorka Venice Design Week.

- Miarą sukcesu gdańskiej ekspozycji w Wenecji jest właśnie zainteresowanie włoskiej kuratorki. Lisa Balasso zachwyciła się wystawą i oficjalnie zaprosiła organizatorów do zaprezentowania jej jako specjalnego wydarzenia jesiennej edycji weneckiego tygodnia designu - jest to wydarzenie, które od kilku lat przyciąga 300 tysięcy gości z ponad stu krajów - mówi Robert Pytlos, jeden z koordynatorów wystawy.

 

Jarosław Westermark

 

Jego zdaniem jest co najmniej kilka powodów, dla których bałtycki bursztyn zrobił w Wenecji bardzo dobre wrażenie. Uroczyste otwarcie wystawy, które odbyło się 29 maja 2019 roku, uświetnił performance artystyczny La Via Dell’ Ambra Gdańsk - Wenecja 2019 autorstwa Atelier Słoma&Trymbulak i Doroty Gulbierz. Modelki w oryginalnych maskach ze słynnej weneckiej pracowni Sergio i Massimo Boldrin zaprezentowały stroje i biżuterię zainspirowane szlakiem bursztynowym i Wenecją.

Swoje robią też eksponaty - wśród kilkuset egzemplarzy można podziwiać najlepsze prace polskich i zagranicznych twórców, które stanowią przegląd współczesnego wzornictwa biżuterii z bursztynem bałtyckim. Kolekcję uzupełniają naturalne formy bursztynu, inkluzje, misterne rzeźby wykonane z jednej bryły, bursztynowe pióro Amber Rex oraz jedyne w swoim rodzaju prezenty dyplomatyczne: bursztynową bransoletę, którą otrzymał Rod Stewart oraz naszyjnik Księżnej Kate i spinki Księcia Williama (wszystko to są bliźniacze duplikaty podarunków).

 

Paweł Kaczyński

 

- Wenecka wystawa pokazuje, że prawdziwe piękno bursztynu bałtyckiego, każdego kawałka i każdej bursztynowej bryłki tkwi w ich naturalnych formach - mówi Anna Zbierska, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Szacunek do naturalnego piękna bursztynu nie ogranicza jednak twórców w łączeniu go z innymi materiałami. Srebro i bursztyn to oczywiście polska i gdańska tradycja, nie oznacza ona jednak konieczności rezygnacji z artystycznej wyobraźni.

Wystawa pokazuje, jak wielkie możliwości daje artystom bursztyn bałtycki - zobaczymy nietypowe połączenia surowca z żywicami syntetycznymi i betonem, kompozytem, aluminium, folią, ceramiką, lakierem akrylowym, lateksem, mosiądzem, pleksi, poliamidem, silikonem, tatuowaną skórą świńską i stalą chirurgiczną, szkłem i tworzywem akrylowym czy węglem drzewnym.

To wszystko sprawiło, że „Baltic Amber. Legacy & Modernity” / „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność” cieszyła się wielkim powodzeniem w Wenecji. Wszystko wskazuje też, że wróci do Italii, by cieszyć gości podczas Venetian Design Week. Zanim to jednak nastąpi, ekspozycję będzie można zobaczyć w Gdańsku - oficjalne otwarcie odbędzie się w środę, 17 lipca, o godz. 12:00, w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46). Wystawa potrwa do października.

 

Sławomir Fijałkowski dla S&A Jewellery Design

 

Podczas inauguracji ekspozycji obecni będą goście specjalni z Wenecji: Sergio i Massimo Boldrin, których „La Bottega dei Mascarer” jest jedną z najbardziej znanych i renomowanych pracowni weneckich masek. Artyści znani są z realizacji masek m.in. na potrzeby filmu „Oczy szeroko zamknięte”, Kalifornijskiego Festiwalu Szekspirowskiego i teledysku grupy The Waterboys. Bracia są uczestnikami wielu międzynarodowych wystaw i laureatami konkursów. Sergio Boldrin jest starszym cechu maskarzy w Wenecji i od wielu lat współpracuje z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Dzięki ich przyjaźni zrodził się pomysł wystawy promującej Gdańsk- Światową Stolicę Bursztynu w Wenecji.

Wystawa organizowana jest przez Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Związkiem Miast i Gmin Morskich przy współpracy z partnerami włoskimi; galeria Spazio SV Centrum wystawowe San Vidal oraz Sergio i Massimo Boldrin, znanymi twórcami masek weneckich i właścicielami pracowni La Bottega dei Mascarer.

 

Zobacz film z otwarcia wystawy „Baltic Amber. Legacy & Modernity” / „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność” w Wenecji:

 

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane