Wychodzą na targowiska pomóc dłużnikom - rozmowa o Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego

W naszym studiu gościli Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miasta Gdańska oraz Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Wyjaśnili na czym polega program Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego, który trwa w Gdańsku od 17 do 22 czerwca.
17.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ludzie siedzą w fotelach
Od lewej: Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska oraz Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych
www.gdansk.pl

Eksperci w namiotach na targowiskach 

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego skierowany jest do osób, które mają problem z terminowym opłacaniem czynszu czy spłatą kredytu. Jak to działa? Namioty z logo miasta Gdańsk staną na miejskich targowiskach. Będą w nich dostępni eksperci, prawnicy, doradcy finansowi, psychologowie, urzędnicy miejscy. 

Na mieszkanki i mieszkańców Gdańska czekać będą osoby reprezentujące Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Urząd Pracy oraz biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Gdańsku. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, ale także Wojewódzkiego Urządu Pracy w Gdańsku, Pomorskiej Izby Adwokackiej, Komendy Miejska Policji w Gdańsku, Fundacji Santander oraz Centrum Edukacji Bezpieczeństwa (CEB) w 4 LO w Gdańsku.

Jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie możliwość umówienia indywidualnego spotkania, w celu omówienia tematu bardziej szczegółowo. Będzie można też uzyskać informacje, gdzie osoby zadłużone otrzymają specjalistyczną pomoc w danej sprawie. W ramach TBE zaplanowano także dwa szkolenia dotyczące bezpieczeństwa finansowego, które poprowadzą specjaliści z Fundacji „Santander”.

Harmonogram spotkań: 

  • 18.06, wtorek: targowisko przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od strony ul. Wyspiańskiego, 
  • 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska, 
  • 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony” 

Ponad tysiąc osób na Paradzie Seniorów. - Dobrze nam się mieszka w Gdańsku

Zrobić ten pierwszy krok

W związku z tegorocznym Tygodniem Bezpieczeństwa Ekonomicznego do naszego studia zaprosiliśmy Katarzynę Ziemann, dyrektorkę Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miasta Gdańska oraz Piotra Puchalskiego z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Rozmowę prowadził nasz dziennikarz Przemysław Kozłowski. 

Skąd pomysł, żeby wyjść do ludzi na targowiska?

Katarzyna Ziemann wyjaśniła, że Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego skierowany jest szczególnie do do seniorek i seniorów: - W takiej nieformalnej atmosferze można dopytać się, poradzić się. Chodzi nam o to, żeby faktycznie zmniejszyć tą barierę wejścia i tego lęku przed zadaniem pytania. Targowisko jest takim miejscem, gdzie mieszkańcy w różnym wieku przychodzą po zakupy. I przy okazji to jest też taka nasza innowacja. Mam nadzieję, że spotka się to też z zainteresowaniem i z przychylnością osób, które przyjdą robić zakupy, że będą też gotowe na to i chętne do tego, żeby porozmawiać z nami o wyzwaniach, z którymi się spotykają w zarządzaniu budżetem. Albo jeżeli są osoby, które już mają konkretne problemy, będą mogły porozmawiać i zrobić ten pierwszy krok w poszukiwaniu pomocy i wyjścia z zadłużenia.

Gdański dzień bez długów 

Ziemann dodała, że problem zadłużenia często wiąże się ze wstydem: - Osoby starsze nie tylko nie mówią w swoim otoczeniu o tym, że mają problem zadłużenia, a przez to jeszcze bardziej popadają w spiralę zadłużenia. Dodatkowo cierpi na tym ich zdrowie i fizyczne i psychiczne. 

Z kolei Piotr Puchalski wyjaśnił, że Gdańskie Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych zajmuje się na co dzień nie tylko zadłużeniami, ale wszystkimi sprawami, które mają wpływ na sytuację finansową mieszkańców. - To są również alimenty, to są również spadki, to są pożyczki, kredyty czy nieopłacone długi abonamentowe bądź czynszowe - wyjaśnił. 

Dodał, że zawsze jest nadzieja dla osób, które popadły w długi: - Staramy się odczarować wizerunek dłużnika, jako osoby nieporadnej, która swoje życie przegrała. Czasami trzeba się zatrzymać i "przeremontować" swoje zachowania - mówił Puchalski. 

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ   

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna