• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2025. Zgłoś swój projekt i udoskonalaj miasto

Budżet Obywatelski 2025. Zgłoś swój projekt i udoskonalaj miasto. Termin: do 25 lutego

Po raz dwunasty gdańszczanki i gdańszczanie zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta. Na realizację pomysłów jest ponad 21,5 mln złotych. Projekty można zgłaszać do 25 lutego 2024. Liczy się przede wszystkim pomysł i chęć do działania, z resztą formalności pomogą urzędnicy.
29.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w okularach przed mikrofonami. W tle kilka innych osób
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: - Przez jedenaście edycji BO wydaliśmy z naszych wspólnych pieniędzy 177 milionów złotych na 933 projekty
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

BO po raz dwunasty

Nabór projektów w 12. edycji BO wystartował w poniedziałek, 29 stycznia. O szczegółach rozmawiano podczas briefingu prasowego, który odbył się przy Parku Oruńskim.  

- O tym, jak wygląda miejski budżet, decyduje przede wszystkim Rada Miasta Gdańska. Jednak ta wydzielona część budżetu, zwana Budżetem Obywatelskim to coś, na co wpływ może mieć każdy z nas, wszyscy mieszkańcy Gdańska niezależnie od wieku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przez 11 edycji BO wydaliśmy z naszych wspólnych pieniędzy 177 mln zł na 933 projekty. W tym roku, w Budżecie Obywatelskim 2025, do dyspozycji mamy 21 526 000 zł. Już po raz czwarty z tej puli mamy wydzieloną kwotę Zielony Budżet Obywatelski, który cieszy się coraz większą popularnością. To ważne, by myśleć o Budżecie Obywatelskim nie tylko w kontekście projektów infrastrukturalnych. Pamiętajmy także o tzw. propozycjach miękkich, które służą aktywności sportowej, integracji społecznej, spacerom, poznaniu kultury, historii czy walorów przyrodniczych jakiejś części miasta. Zachęcam wszystkich do składania projektów w Budżecie Obywatelskim 2025.

Budżet Obywatelski 2025. Sprawdź ile pieniędzy przeznaczono na projekty w dzielnicach

Nabór projektów

Projekty w budżecie będzie można składać od 29 stycznia do 25 lutego 2024 r. Nabór odbywa się wyłącznie online poprzez rejestrację w systemie elektronicznym. Na stronie gdansk.pl lub Budżet Obywatelski znajdziemy charakterystyczny żółty baner, poprzez który przechodzi się bezpośrednio do systemu elektronicznego, gdzie należy wypełnić formularz wniosku.

- Budżet Obywatelski 2025 czas start! Od dziś czekamy na propozycje zadań. To moment, w którym decydujemy, na co wydawane są miejskie pieniądze. Możemy wziąć w tym udział poprzez zgłoszenie własnych projektów lub, w późniejszym etapie, poprzez głosowanie. Chcemy także, by działania w ramach Budżetu Obywatelskiego były wiarygodne, rzetelne i skuteczne, dlatego jako Zespół Konsultacyjny dużo czasu poświęcamy na ewaluację. Staramy się przedefiniować rzeczy, które dla nas wydają się jasne tak, aby były też oczywiste dla mieszkańców - mówiła Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska w RMG, członkini Zespołu Konsultacyjnego Budżetu Obywatelskiego.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z KONFERENCJI W SPRAWIE BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2025

Kto może zgłosić projekt?

- Składajmy wnioski, kreujmy wspólnie miasto naszych marzeń – mówił Jan Perucki, radny klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, członek Zespołu Konsultacyjnego BO. - Tej energii społecznej nam nie zabraknie. To tylko miesiąc, więc nie czekajcie ze zgłoszeniami do ostatniej chwili. Chcemy, by te projekty odpowiadały na potrzeby większości mieszkańców, a wiemy, że inwencji twórczej na pewno nie zabraknie.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Każdy może zgłosić swój pomysł: dorośli, młodzież i dzieci. Wystarczy mieć ciekawą propozycję na co wydać publiczne pieniądze.

Briefing inaugurujący 12. edycję Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku odbył się przy Parku Oruńskim. O projektach zrealizowanych w okolicy w ramach BO mówiła Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce, członkini Zespołu Konsultacyjnego BO.

- Park Oruński korzysta z Budżetu Obywatelskiego zarówno od strony projektów ogólnomiejskich, jak i dzielnicowych. Udało się wygrać tak potrzeby parking, który jest w trakcie realizacji, więc na wiosnę zapraszamy do Parku Oruńskiego. Pojawi się także duża fontanna na drugim stawie oraz wyspa lęgowa. Tych przykładów jest bardzo dużo, bo nasi mieszkańcy bardzo aktywnie uczestniczą w Budżecie Obywatelskim i właściwie co roku jakaś inwestycja jest realizowana właśnie pod ich potrzeby – mówiła Agnieszka Bartków.

Plansza informacyjna o Budżecie Obywatelskim 2025
mat. UMG

Skonsultuj swój projekt!

Katalog zadań Budżetu Obywatelskiego jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę. Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych miasta Gdańska i sprawdzić, jak dany pomysł wpisuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kto jest właścicielem terenu, jaki jest koszt projektu i czy spełnia kryterium ogólnodostępności - czy umożliwia mieszkańcom swobodne, nieodpłatne korzystanie z efektów jego realizacji.

Zachęcamy, by do 25 lutego składać swoje propozycje i pomysły. Zapraszamy także do kontaktu. Wszystkie informacje można znaleźć stronie gdansk.pl, gdzie są telefony i maile do nas. Zapraszamy do kontaktowania się i konsultowania pomysłów, bo chcemy wesprzeć każdego, by projekty były przygotowane jak najlepiej – mówiła Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Przy projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego pomogą architekci krajobrazu i urbaniści z doświadczeniem w zakresie edukacji architektonicznej, konsultacji społecznych oraz projektowania przestrzeni publicznych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.   

Na co zwrócić uwagę, by zgłoszony projekt BO nie został odrzucony w trakcie weryfikacji?

Radna Katarzyna Czerniewska podkreśla, iż najczęściej pojawiają się dwa problematyczne aspekty. Jeden dotyczy tego, że niektóre projekty zgłaszane są do realizacji na terenach nienależących do Miasta.

- Nie na każdym terenie inwestycje zgłaszane w ramach BO są możliwe do realizacji. Dlatego warto wcześniej sprawdzić własność danego terenu. Jeżeli dany mieszkaniec nie wie jak to zrobić, może poprosić o wsparcie urzędnika, by sprawdzić strukturę właścicielską danej działki. To jedna rzecz - zaznacza radna Czerniewska. - Druga kwestia dotyczy wycen projektów. To jest wyzwanie, przyznaję. Cenniki, które są dostępne, dość szybko ulegają dezaktualizacji. Urzędnicy starają się z tym nadążać  w indywidualnych rozmowach, ale wówczas często wnioskodawcy denerwują się, nie rozumiejąc, dlaczego szacowana kwota projektu jest wielokrotnie wyższa niż w cenniku. Rozmawiamy na ten temat także w naszej Komisji. Mamy konkretne pomysły, jak to zrobić, by problem ten rozwiązać, ale wymaga to m.in. ustabilizowania sytuacji makroekonomicznej i rynku usług budowlanych.

Na co lepiej postawić: czy na projekty “twarde”,  w infrastrukturę, czy lepiej na tzw. miękkie, społeczne?

Zdaniem radnej Czerniewskiej, są w Gdańsku dzielnice, w których brakuje jeszcze inwestycji w infrastrukturę. A są też i takie, w których większe niż infrastruktura, są potrzeby społeczne.

- Myślę, że potrzeby są różne w różnych dzielnicach. Trudno więc w skali całego Miasta stwierdzić, co jest ważniejsze - ocenia radna.

na zdjęciu trzy prostokątne opakowania puzzli jeden ustawiony na dwóch, wszystkie są w żółtym kolorze z kolorową grafiką
Do 25 lutego macie czas na zgłaszanie projektów do BO 2025!
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przed jakimi wyzwaniami stoi Budżet Obywatelski?

W trakcie poniedziałkowej konferencji także prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwracała uwagę na problem, jakim jest realna wycena danego projektu BO.

- Często jest tak, że ktoś przychodzi z konkretnym projektem. Wydawałoby się, że przygotowanie, przykładowo, kilkunastu metrów chodnika, biorąc pod uwagę ceny np. kostki brukowe, powinno kosztować określoną kwotę. A to niestety nigdy tak nie jest. My nie możemy pójść po prostu do sklepu i kupić potrzebnych materiałów budowlanych, ponieważ zarządzamy publicznymi pieniędzmi. Wszystkie postępowania, przetargi odbywają się zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych - podkreślała prezydent Dulkiewicz. - I często jest tak, że przetargi musimy wielokrotnie powtarzać, albo musimy dołożyć do puli BO, by dany projekt móc zrealizować - nierzadko nawet 30 procent więcej niż zakładano. To jest zawsze trudna decyzja. W takich sytuacjach dyskutujemy nierzadko z wnioskodawcami o tym, z czego ze zwycięskiego projektu możemy zrezygnować, by ten projekt nadal miał sens i miał szansę realizacji, albo właśnie dokładamy z budżetu Miasta, ale oznacza to wtedy, że z czegoś innego musimy zrezygnować.

Kwota BO 2025

Suma środków przeznaczonych na realizację projektów to 21 526 022 złotych

Projekty ogólnomiejskie - 4 137 851 złotych

w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 1 304 922 złotych. Warto pamiętać, że maksymalny szacowany koszt jednego projektu ogólnomiejskiego to 2 mln złotych, zaś ogólnomiejskiego projektu Zielonego Budżetu Obywatelskiego to 434 974 złotych.

Projekty dzielnicowe - 17 388 171 złotych

w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 3 718 649 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do wysokości kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę. Projekty dzielnicowe zgłaszane i realizowane są w 35 jednostkach pomocniczych Miasta. 

Harmonogram BO 2025

  • 29 stycznia – 25 lutego 2024 r. – zgłaszanie projektów;
  • 29 stycznia – 22 marca 2024 r. – weryfikacja formalna i wstępna projektów;
  • 29 stycznia – 28 czerwca 2024 r. – weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego;
  • do 9 sierpnia 2024 r. – weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny;
  • do 16 sierpnia 2024 r. – losowanie numerów projektów do głosowania;
  • 9 września – 23 września 2024 r. – głosowanie;
  • do 27 września 2024 r. – ogłoszenie wyników głosowania.

Szukasz inspiracji?

Najlepiej przyjrzeć się przykładowym realizacjom z poprzednich lat lub czerpać pomysły od mieszkańców innych polskich i europejskich miast.

Poznaj zasady składania projektów, sprawdź co możesz zgłosić do tegorocznej edycji – wszystko na stronie internetowej: Budżet Obywatelski

Koordynacją Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zajmuje się Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Referat ds. Współpracy z Mieszkańcami, tel.: 58 323 66 51, 58 323 66 37, 58 323 63 37
e-mail: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl.

Oprac. KG

TV

Mniej bruku - więcej drzew!