• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska będzie się rozwijać. 21 instytucji podpisało list intencyjny

Wyspa Sobieszewska będzie się rozwijać. 21 instytucji podpisało list intencyjny

Przygotowanie Wyspy Sobieszewskiej do przyjęcia uczestników Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku, ale też integracja mieszkańców, rozsądne inwestycje zachowujące tożsamość Sobieszewa, czy rozwój sportów wodnych i potrzebnej do ich uprawiania infrastruktury - to niektóre z założeń Listu Intencyjnego na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, które podpisało w środę, 7 czerwca 2017 roku, 21 instytucji i organizacji.
07.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podpisanie Porozumienia na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. NZ Piotr Grzelak (w środku) obok z prawej Małgorzata Sinica

- Niezależnie od tego czy wyspa stanie się miejscem organizacji Jamboree 2023 czy nie, procesu który toczy się już od jakiegoś czasu wokół wyspy już się nie zatrzyma  - mówił podczas spotkania w Sobieszewie Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska. - Działania na rzecz rozwoju wyspy, jej promocji, inwestowania w infrastrukturę sportową i turystyczną będą toczyć się i tak. 

Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej podpisało 21 instytucji i organizacji. Pod listem intencyjnym rozpoczynającym się od słów „Wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” (pełną treść listu publikujemy na końcu artykułu) podpisała się m.in. Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Gdańska Organizacja Turystyczna, Miasto Gdańsk, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Związek Harcerstwa Polskiego.

Małgorzata Sinica naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego

Porozumienie zakłada wspólne wspieranie takich działań, które będą prowadzić m.in do: integracji mieszkańców, budowania zaufania i zaangażowania społecznego w sprawy lokalne, wzmocnienia potencjału wyspy, pielęgnowania jej tożsamości, dbania o estetykę, promowania jej historii, rozwoju sportów wodnych i infrastruktury niezbędnej do ich uprawiania, tworzenie warunków do realizacji innowacyjnych pomysłów na prowadzenie małych działalności gospodarczych.

- Wszystko zaczęło się od harcerzy - wspominała Małgorzata Sinica, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego. - Szukaliśmy wyjątkowego miejsca, w którym można by zorganizować zlot skautów, miasto wskazało wyspę. To miejsce piękne i niezwykłe, dodatkowo tak blisko Gdańska, z jego siłą i potęgą. Teraz to nie jest już tylko marzenie instruktorów ZHP, ale może być spełnieniem marzeń mieszkańców wyspy i gdańszczan.

- Porozumienie, które podpisaliśmy ma nie tylko koordynować działania na rzecz przygotowania Światowego Zlotu Skautów - dodaje Mieczysława Cierpioł prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. - To dużo szersze działania, które zresztą toczą się już od lat, a które są dbaniem o wyspę, jej rozwój i jej mieszkańców. Nas nie łączy wspólna historia, tradycje, jak Kaszubów czy mieszkańców Kociewia. Na wyspę przybyliśmy po wojnie, ale łączy nas miłość do tego miejsca i na tym budujemy naszą historię.    

Mieczysława Cierpioł prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

 

Czerwcowe spotkanie w Sobieszewie było też podsumowaniem konkursu „Pomysł na Wyspę” zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego wraz z miastem Gdańsk z okazji przygotowań do organizacji Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku. Spośród 24 nadesłanych projektów nagrodzono następujące:

Wyspa Latawców, autor: Artur Milarski

- Latawiec jako motyw przewodni Wyspy doskonale łączy się z obecnością latających mieszkańców Wyspy - wyjątkowych gatunków ptaków. Rozwój sportów latawcowych na Wyspie prowadzony w zrównoważony sposób połączony z elementami edukacyjnymi przyczyni się do zminimalizowania ryzyka presji na środowisko naturalne Wyspy – opisują autorzy pomysłu na Wyspę Latawców. Elementami propozycji są: Międzynarodowy Festiwal Latawców, organizacja zawodów kitesurfingowych, buggy kiteingowych itp. oraz kontynuacja imprez i wydarzeń związanych z latawcami na Wyspie: Karnawał Latawców, warsztaty rodzinne, zajęcia dla dzieci w ferie, Strefa Lirycznych Latawców podczas Festiwalu Instalacji Lirycznych oraz włączenie się w międzynarodowe obchody wydarzeń związanych z latawcami „Latawce Nadziei”, „One Sky One World”.

Ptasia Republika, autor: Jacek Fołta

- W Polsce brakuje instytucji edukacyjno-dydaktycznej, dzięki której masowy odbiorca mógłby prześwietlić na wskroś główny obiekt zainteresowania jakim byłyby dla tejże instytucji ptaki – diagnozuje w swojej propozycji Jacek Fołta. Ptasia Republika miałaby by być instytucją krzewiącą zainteresowania ornitologiczne poprzez m.in.: ciekawą ekspozycję o różnym poziomie szczegółów z opowieścią audio w kilku językach, współpracę z placówkami edukacyjnymi, prowadzenie ptasiego azylu z możliwością podglądania pracy w nim na żywo, organizację prelekcji, zajęć dydaktycznych dla grup zorganizowanych, ofertę warsztatów dla nauczycieli biologii, jak ukierunkować pracę z młodzieżą, aby uatrakcyjnić naukę w szkołach.

Oddech Wyspy, autorka: Kamila Chomicz

- Co jest sercem wyspy? Gdzie jest jej mózg? Czy wyspa ma krwiobieg? Czym oddychają płuca wyspy? Jaki kolor na skóra wyspy jesienią a jaki latem? Czy palce wyspy zanurzają się w wodzie jak konary drzew? Czy wyspa oddycha? Gdzie można poczuć oddech wyspy? - zastanawia się artystka, Kamila Chomicz. Proponuje projekt fotograficzny, w którym razem z z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej wybierze kilka ważnych dla dzielnicy i jej bogactwa naturalnego miejsc. Portrety ukazywałyby osoby, które zanurzają się wodzie, piasku czy liściach i za pomocą kamuflażu, będą próbowały wyglądać jak drzewa, wydmy, zwierzęta czy inne elementy przyrody.

Przystanie na szlaku rowerowym im. Wincentego Pola, autorka: Beata Milianowska

- By zjednać się z naturą, odczuć spokój i wspaniały klimat, potrzebne są miejsca odpoczynku, zatrzymania, zamyślenia, refleksji – zwane przystaniami dla rowerzystów – podkreśla w swoim pomyśle Beata Milianowska. Przystanie umożliwiązjedzenie posiłku, rozłożenie mapy, pozostawienie przypiętego roweru do stojaka. Pozwolą na odpoczynek w cieniu w upalny dzień lub ochronią przed deszczem, gdy będzie padać, pozowlą na rekreację, relaks, integrację nie tylko z innymi rowerzystami, ale przede wszystkim z otaczającą przyrodą.

Matematyczne przygody po Wyspie Sobieszewskiej, autorka: Sławomira Suska


Matematyczne przygody po Wyspie Sobieszewskiej to zbiór zadań który powstał dzięki zaangażowaniu uczniów Gimnazjum Nr 32 w Gdańsku. Zawiera 65 zadań związanych z Wyspą Sobieszewską. Między innymi z jej niezwykłą historią, piękną przyrodą, architekturą, i infrastrukturą. - Praca jest ciekawym pomysłem dla nauczycieli oraz uczniów pasjonujących się matematyką. Może być również inspiracją do realizacji ścieżek edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą – komentuje autorka.

Wyróżnienie: „Wiaty przystankowe”, autorka: Dagmara Sołohub-Zielińska

- Mamy na Wyspie Sobieszewskiej dwa rezerwaty, których mieszkańcami są siweczki obrożne, mewy czy rybitwy. Są tu również foki czy lisy i wiele innych – mówi Dagmara Sołohub-Zielińska. - Wielu ludzi o tak popularnych na Wyspie zwierzętach mało wie, więc wstawienie na wszystkich szklanych przystankach w miejscu na reklamę opisu zwierzęcia związanego z Wyspą Sobieszewską byłoby świetnym pomysłem. Stworzyłoby to rodzaj ścieżki dydaktycznej, gdyż prawie wszystkie takie przystanki znajdują się w ciągu ścieżki rowerowej – dodaje autorka.

 Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 300 zł.

Zajrzyj na stronę internetową, która powstała w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy związanego z kandydaturą Gdańska i ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego.

Dowiedz się więcej na temat organizacji Jamboree w Gdańsku

Bike Jamboree. Harcerze na rowerach ruszyli z Gdańska w świat - dlaczego?

Światowe Jamboree Skautów 2023. Wybór gospodarza już za trzy miesiące!



TV

Każdy może pomóc