• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. Robotnicy na rzece, budowa mostu ruszyła na dobre [ZDJĘCIA I WIDEO]

Wyspa Sobieszewska. Robotnicy na rzece, budowa mostu ruszyła na dobre [ZDJĘCIA I WIDEO]

Po badaniu dna rzeki i rozbiórce opuszczonych budynków gospodarczych przyszedł czas na pierwsze prace budowlane. W minionym tygodniu na Martwej Wiśle rozpoczęto umacnianie brzegów. Sprawdź, co dzieje się obecnie w sąsiedztwie wysłużonego mostu pontonowego prowadzącego na Wyspę Sobieszewską.
30.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na Martwej Wiśle pojawiły się barki z ciężkim sprzętem. Trwają prace związane z umacnianiem brzegów

Mieszkańcy wyspy od dłuższego czasu wyczekiwali już robotników, którzy będą właśnie tutaj budować kolejny gdański most. W ostatnich tygodniach prowadzono różnorakie prace przygotowawcze, a kilka dni temu na rzece pojawiły się barki, na których ustawiono ciężki sprzęt. Tym samym rozpoczęto prace związane ze wzmacnianiem brzegów Martwej Wisły. Potrwają one co najmniej dwa tygodnie.

- Od strony Gminy Pruszcz Gdański wykonawca robót przystąpił do wykonywania ścianki szczelnej. Wibromłot, czyli urządzenie służące do pogrążania ścianek szczelnych, ustawiony został na zacumowanych przy nabrzeżu barkach - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
 

Po umocnieniu nabrzeży rozpoczną się prace palowe, a więc posadowienie fundamentów pod przyszły wiadukt.

W zeszłym tygodniu zakończyły się rozbiórki opuszczonych budynków gospodarczych, które znajdowały się na terenie planowanej inwestycji. 

W ich miejscu przebiegać będzie nowy układ drogowy. Jego budowa rozpocznie się jeszcze w lutym br. Jak zapewnia wykonawca, najbardziej uciążliwe etapy budowy, a więc te, które wymuszać będą m.in. zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu, zostaną wykonane jeszcze przed wakacjami. 


Równolegle do prac wykonywanych na rzece, wytwarzana będzie konstrukcja stalowa obiektu. Jej elementy powinny pojawić się na nabrzeżu w miesiącach letnich. Zostaną zmontowane na miejscu.

Zwodzony most na Wyspę Sobieszewską stanowić będzie część drogi wojewódzkiej nr 501. Zastąpi on przestarzały most pontonowy, który utrudnia ruch nie tylko kierowcom, ale i licznym żeglarzom.


Długość samego obiektu wynosić będzie 173 metry, a ze skrzydłami - 181,5 m.

Wszelkie łodzie i łódki bez problemu będą się mijać przy obiekcie - światło poziome przęsła żeglownego, z uwzględnieniem prowadnic, wynosić będzie 50 metrów, natomiast światło pionowe przęseł żeglownych bez otwierania: 4 metry ponad poziom wysokiej wody żeglownej i 5 metrów ponad poziom wody średniej.

Czas otwierania obu przęseł to 120 sekund.

Poza wiaduktem i nową, blisko 1-kilometrową drogą, powstanie budynek służący do obsługi mostu. Zaplanowano też m.in. przebudowę skrzyżowania ulic Nadwiślańskiej - Turystycznej i Drogi Wojewódzkiej 501 oraz przebudowę skrzyżowania ulic Sobieszewskiej - Łąkowej - Piaskowej.
 

Tak będzie wyglądał most na Wyspę Sobieszewską pod koniec 2017 r.

Budowa mostu ma służyć czterem celom. Przede wszystkim poprawić jakość życia mieszkańców województwa, miasta i gminy. Poza tym powinien przyczynić się do rozwoju turystyki oraz usług na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Ma on też usprawnić komunikację między lądem a wyspą, a także zapewnić sprawną organizację w 2023 r. Światowego Zjazdu Skautów Jamboree, o którą walczy obecnie Gdańsk.

Zwycięzcą przetargu na budowę tego mostu zostało Konsorcjum Firm: lider - Metrostav a.s., partner - Vistal Gdynia S.A. oraz partner - Vistal Infrastructure Sp. z o.o., które za realizację inwestycji zażyczyło sobie 57 112 606,97 zł.

Budowa mostu powinna zakończyć się w 2017 r. Na pierwszy kwartał 2018 r. zaplanowano procedurę odbiorową inwestycji. 


ZOBACZ FILM Z PRAC PRZYGOTOWAWCZYCH


Przeczytaj także:

Sobieszewo. Spełnia się marzenie o moście

Most w Sobieszewie. Rząd jednak da 17 mln zł na budowę?


ZOBACZ ZDJĘCIA 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów