• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. Będzie gruntowny remont “Wyspy Skarbów”  

Wyspa Sobieszewska. Gruntowny remont zmieni “Wyspę Skarbów” w Centrum Społeczno-Kulturalne 

Teren przy ul. Turystycznej 3 i 3a w przyszłości będzie siedzibą Centrum Społeczno-Kulturalnego. Zanim to nastąpi, konieczne jest stworzenie projektu adaptacji i przebudowy budynków, które znajdują się na tym obszarze. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji.  
25.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ściana z napisem nad drzwiami Wyspa Skarbów
Wyspa Skarbów GAK to od wielu lat ważne miejsce na mapie Sobieszewa. Wielkimi krokami zbliża się dzień, gdy to miejsce połączy kilka funkcji, a wygląd zabudowań będzie nawiązywał do tego, jak prezentował się przed 100 laty
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jedno miejsce - wiele funkcji

Doskonale znany mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej budynek Domu Kultury „Wyspa Skarbów” przy ul. Turystycznej w najbliższych latach ma przejść kompleksowy remont, by móc zaadaptować jego wnętrza na nowo. W obiekcie powstać ma Centrum Społeczno-Kulturalne, gdzie swą siedzibę mieć będą m.in.:

  • Wyspa Skarbów - Gdański Archipelag Kultury
  • Biblioteka na Wyspie - Biblioteka Publiczna, filia nr 48
  • Rada Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i Koło Emerytów i Rencistów „Bursztynek”. 
Mapka z centralnie umieszczonym niebieskim kółkiem
Widok miejsca, na podstawie map ukośnych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Widać most na Martwej Wiśle i centrum Sobieszewa. Niebieskim kółkiem zaznaczyliśmy teren, dla którego mają być przeprowadzone prace projektowe
fot. gdansk.pl

Dawny wygląd - nowe rozwiązania

Projekt obejmie remont i adaptację budynku przy ul. Turystycznej, z odtworzeniem historycznej bryły budynku i odkryciem ceramicznej elewacji obiektu oraz przywróceniem dawnej formy werandy. 

Obok biblioteki na parterze mieścić się będzie w przyszłości aneks kuchenny, tak, by przy bibliotece umożliwić stworzenie mini-kawiarenki. Pozostała część obiektu ma w przyszłości służyć jako Dom Kultury. W dokumentacji ujęty będzie m.in. projekt aranżacji i wyposażenia wnętrz czy projekt renowacji i konserwacji cennych historycznie elementów.  

Dokumentacja ma uwzględnić również projekt zagospodarowania budynków przy ul. Turystycznej 3a pod warsztaty i biura, tak aby zwiększyć sumaryczną powierzchnię użytkową działających na tym obszarze instytucji. Ważnym elementem dokumentacji będzie przywrócenie wyglądu dawnej piekarni.

Rekomendowane będzie uwzględnienie w zamawianych dokumentacjach możliwych rozwiązań dotyczących energooszczędności, a jeżeli okaże się to ekonomicznie zasadne, także zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Pomiędzy budynkami ma zostać zaprojektowana przyjazna przestrzeń parkowa oraz przestrzeń do organizacji imprez plenerowych. 

Zdjęcie zrobione dronem, z powietrza. Widać ziemny plac, w którego głębi znajdują się dwa budynki w starym stylu
Chodzi o posesję z nieruchomościami ul. Turystyczna 3 i Turystyczna 3a. To miejsce w samym centrum Sobieszewa, świetnie znane mieszkańcom i turystom
fot. DRMG

Na kiedy przygotują projekt?

Prace projektowe mają potrwać rok od daty podpisania umowy. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Otwarcie ofert planowane jest w połowie kwietnia. Oznacza to, że projekt powinien być gotowy do połowy 2025 roku.

Budynek przy ul. Turystycznej 3 funkcjonował od początku XX w. W latach 20-tych i 30-tych mieścił się w nim hotel „Lindenhof” (hotel „pod Lipami”) oraz restauracja i kawiarnia „Restaurant und Cafe Bohnsack”. Kompleks ten działał do końca II Wojny Światowej. Potem służył m.in. jako szkoła, przedszkole i biblioteka. 

TV

Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm w 2025 roku - briefing