Wysoka woda u ujścia Wisły do Bałtyku - stany ostrzegawcze. To groźne dla Gdańska?

W gdańskich punktach pomiarowych poziom wody w Wiśle przekroczył stany ostrzegawcze, a według prognoz rzeka może jeszcze przybierać. - Tutaj wbrew pozorom sytuacja jest stabilna, nic nie powinno się wydarzyć - mówi Joanna Pińska, dyrektorka Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG. - Bardziej mogą nas martwić Radunia i Kanał Raduni, ponieważ stany wody już są wysokie, a synoptycy zapowiadają obfite opady śniegu i deszczu.
09.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok szlabanu, zaraz za którym rozpościerają się wody Wisły
Woda w Wiśle doszła do szlabanu przeprawy promowej w Świbnie, ale to nic w porównaniu z rokiem 2001, kiedy to Wisła zakryła ten szlaban
fot. Jerzy Petryczko/gdansk.pl

Gdy Wisła wychodzi z koryta

Od kilku dni było wiadomo, że od Włocławka korytem Wisły idą spiętrzone wody, co ma związek z roztopami i deszczami w głębi kraju.  Gdańskie Świbno leży nad samą Wisłą, stąd do Głowy - miejsca, gdzie rzeka uchodzi do Bałtyku - jest jakieś dwa kilometry.

Woda rzeczywiście wyszła z koryta, co w ostatnich dwóch-trzech latach się nie zdarzało. 

- Owszem stan jest wysoki, lepiej wydać ostrzeżenie, niż nie - mówi Jerzy Petryczko, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie. Powodzi jednak się nie obawia.

Śmiała czyli cud pod Gdańskiem - o powodzi w roku 1840

Częściowo zalane łąki pod Świbnem, w głębi widoczne koryto Wisły
Zarówno w Świbnie, jak i po drugiej stronie Wisły - w Mikoszewie - znajdują się wielkie przestrzenie zalewowe, na tzw. międzywalu. Stanowią one na ogół skuteczną ochronę, do powodzi dochodzi jedynie w ekstremalnych sytuacjach
fot. Jerzy Petryczko/gdansk.pl

Stany ostrzegawcze, stany alarmowe

Sytuacji na Wiśle nie obawia się też Joanna Pińska, dyrektorka Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest stabilnie, ledwie przekroczone zostały stany ostrzegawcze, a do stanu alarmowego sporo brakuje.

Wszystko zresztą jest policzalne, punkt odniesienia stanowi poziom morza, który wynosi nieco ponad 500.

- Od tego liczymy stan Wisły - wyjaśnia Joanna Pińska. - 600 oznacza, że poziom wody w rzece jest o jeden metr ponad poziomem morza.

Na Wiśle, w rejonie Gdańska są trzy punkty pomiarowe:

  • Przegalina: ze stanem ostrzegawczym od 650 i stanem alarmowym od 700
  • Świbno: ze stanem ostrzegawczym od 600 i stanem alarmowym od 680
  • Głowa: ze stanem ostrzegawczym od 730 i stanem alarmowym od 810

W piątek, 9 lutego, stan wody w Wiśle wynosił w Przegalinie 663, w Świbnie 617, na Głowie 738.

Stopień wodny Przegalina po remoncie - to element ochrony przeciwpowodziowej

Mapka Gdańska i okolic, z zaznaczonymi punktami pomiaru wody
Miejsca pomiaru stanu wody na Wiśle i Martwej Wiśle, na obszarze Gdańska. Trzy ostatnie żółte trójkąciki wzdłuż koryta Wisły to kolejno: Przegalina, Świbno, Głowa
IMGW

Teraz bardziej na Raduni, niż Wiśle

Dzień pracy w piątek, 9 lutego, Joanna Pińska spędziła w terenie. Nie przyglądała się jednak sytuacji na brzegu Wisły, ale lustrowała strategiczne punkty wzdłuż rzeki Raduni i Kanału Raduni, które tłoczą wody bezpośrednio do Gdańska. Deszcze i roztopy sprawiły, że wszystkie zbiorniki retencyjne przy przepompowniach na Raduni są pełne. Jednocześnie stan wody w Raduni i w Kanale Raduni jest już wysoki.

- Miejscami na Raduni zalało międzywale, ale sytuacja póki co jest stabilna - mówi Joanna Pińska. - Niestety, zapowiadane są obfite opady deszczu. Monitorujemy sytuację na bieżąco i zobaczymy, co z tego wyniknie.

Kontur polskiej mapy, z zaznaczonymi przy pomocy kolorowych kresek liniami rzek - kolory oznaczają stan wody w rzekach: od normalnego po alarmowy
Sytuacja na polskich rzekach według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
IMGW

Strach, gdy woda przykryje szlaban

W przeszłości Jerzy Petryczko widział w Świbnie już nie takie rzeczy, jak teraz. W 2001 roku wody było tyle, że zakryła nawet szlaban, który stoi na dojeździe do przeprawy promowej. W tym samym czasie w innej części Gdańska, w Świętym Wojciechu, woda przerwała wał przeciwpowodziowy na Kanale Raduni.

“Coraz mniej pożarów, więcej wichur” - strażacy ochotnicy ze Świbna i Sobieszewa podsumowują 2023 rok

- Wtedy to naprawdę przyszedł żywioł - wspomina prezes Petryczko. - Ile teraz brakuje, żeby Wisła ponownie przykryła szlaban w Świbnie? Ponad metr, naprawdę dużo. 

Świbno ma przestrzenie, które są w stanie bezpiecznie przyjąć wielkie masy wody - to rozległe łąki na międzywalu. Wały są potężne i bardzo mocne, sięgają aż do ulic. Podobnie jest po drugiej stronie rzeki, w Mikoszewie.

Świbno zyskało atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu. Tuż przy przekopie Wisły

Zdjęcie częściowo zatopionego nabrzeża Martwej Wisły, w tle widoczne bloki mieszkalne
Podwyższony stan wody widoczny jest także w samym Gdańsku, m.in. na nabrzeżu Martwej Wisły na Przeróbce. Dla Martwej Wisły granica stanu ostrzegawczego wynosi 550, w piątek została przekroczona do poziomu 556. Granica stanu alarmowego to 570
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

TV

Mniej bruku - więcej drzew!